שתף קטע נבחר

הטילו אימה על זרים בת"א: ביקשו סיגריה ותקפו

חבורת הנערים שהונהגה על-ידי גבר כבן 40 עשתה לעצמה מנהג שנקרא "הולכים להרביץ לסודני": הם שוטטו בלילות בדרום העיר, חמושים במוטות וגז מדמיע, ואיתרו זר שהלך לבדו. אח"כ הקיפו אותו והכו אותו עד זוב דם. החשודים הודו בחמישה מקרים והסבירו: "עשינו את זה בגלל הפחד בשכונה"

כך פעלה הכנופיה שהטילה פחד על זרים בדרום תל אביב: גבר כבן 40, שבעה נערים בני 17-15 ושלושה נערים וילדים מתחת לגיל 14 נהגו להסתובב בקבוצות בדרום העיר ולאתר זרים שהלכו או ישבו לבדם. אחרי שבחרו את הקורבן הם הקיפו אותו, ריססו אותו בגז מדמיע ואז הכו אותו במשך דקות ארוכות עד זוב דם. גורם משטרתי הגדיר את מעשיהם כ"פשעים שמונעים משנאה נטו".

 

אתמול (ה') קבע בית משפט השלום בתל אביב כי הגבר שהנהיג החבורה יישאר במעצר עד יום שלישי הבא. מעצר הנערים הוארך עד יום שני. בדיון אמר השופט כי "מדובר בחשוד בהשתתפות וארגון של מספר אירועי אלימות כלפי זרים. התמונה העולה כרגע תומכת בחשדות".

 

סוגיית הזרים בדרום תל אביב - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

ההפגנה בתל אביב ביום רביעי. "פחד בשכונה" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ההפגנה בתל אביב ביום רביעי. "פחד בשכונה"(צילום: ירון ברנר)

 

זרים בדרום תל אביב (ארכיון) (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
זרים בדרום תל אביב (ארכיון)(צילום: ירון ברנר)

 

הכנופיה, ובעיקר פעילותה "הענפה", נחשפו רק ביום ראשון, אף שכנראה נהגו חבריה להכות זרים כבר תקופה ארוכה. בתחילת השבוע נעצרו שלושה חשודים, בימים שלאחר מכן נעצרו ארבעה נוספים, ואתמול נעצר האחרון. החוקרים חושדים שבכנופיה חברים נערים נוספים, ומקווים שהם ייעצרו בקרוב.

 

ראשית הפרשה באפריקני שהותקף על ידי החשודים בל"ג בעומר ואזר אומץ להתלונן במשטרה. בעזרת תיאור שקיבלו איתרו חוקרי משטרת שכונות, בראשות סנ"צ אלון מגן, נעצרו מספר חשודים בתקיפה שקשרו את עצמם למעשים. רק לאחר שהתעמקו בחקירה, והחשודים החלו "לנדב" מידע, הבינו השוטרים שלא מדובר במקרה חד פעמי. רחוק מכך.

 

מאז תחילת השבוע הגיעו להתלונן שני זרים נוספים, אולם החשודים הודו כי אירעו לפחות חמישה מקרים אחרים שבהם הכו אפריקנים. "עשינו את זה בגלל הפחד שהם גורמים בשכונה", הסבירו בחקירתם.

 

מבקשי מקלט. החשודים חשודים גם בפריצות (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
מבקשי מקלט. החשודים חשודים גם בפריצות(צילום: אליעד לוי)

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

על פי העולה מן החקירה, חברי הכנופיה נהגו להסתובב בדרום תל אביב בלילות, בהרכבים של 6-7 בכל פעם. על פי עדותם, הם כינו את הפעילות הלילית "הולכים להרביץ לסודני". הבגיר הוביל אותם למצוא נתינים זרים בגינות ציבוריות או בפינות חשוכות, כשהם מצוידים כמעט תמיד באלות, מוטות ברזל וגז מדמיע.

 

כשזיהו את הקורבן היו פונים אליו בשאלה "יש לך סיגריה?", ועוד לפני קבלת התשובה כבר התנפלו עליו והחלו להכות אותו. מלבד זאת חושדים במשטרה שהכנופיה גם פרצה למספר עסקים שבבעלות זרים.

 

הדי ההפגנה טרם שככו

בינתיים ממשיכות הרוחות לסעור סביב ההפגנה האלימה שהתקיימה בתל אביב שלשום, כשכאלף תושבי דרום העיר מחו נגד אוזלת היד של הממשלה בטיפול בתופעת המהגרים מאפריקה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "בעיית המסתננים חייבת להיפתר. נשלים את בניית הגדר תוך חודשים ספורים, ובקרוב נתחיל בהחזרת המסתננים לארצות המוצא שלהם. עם זאת,

אני רוצה להבהיר שאין שום מקום לא להתבטאויות ולא למעשים שראינו".

 

במהלך ההפגנה הותקפו כלי רכב של אזרחים זרים, נופצו חלונות של חנויות, הובערו פחי אשפה והושלכו בקבוקים וחזיזים לעבר שוטרים. 11 מ-12 החשודים שנעצרו במהלכה שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים. האחרון יישאר במעצר יום נוסף כיוון שלא הייתה לו חלופה של מעצר בית.

 

בתגובה להתבטאויות של ח"כים מהימין נגד הזרים אמר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ': "אני קורא לנבחרי הציבור לגלות אחריות ולא להתלהם ולא להתסיס - כי בסוף אנחנו מתסיסים ציבור שלם על ציבור אחר".

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הצטרך אליו ואמר: "כשההמון זועם, על המנהיגים לרסן את הזעם ולמצוא פתרונות, במקום ללבותו. מותר להפגין ומותר למחות וצריך לתבוע מהממשלה לגבש פתרון, אך אסור להיגרר להסתה, ואסור לעשות שימוש בשפה שאנטישמים משתמשים בה כלפינו".


פורסם לראשונה 24/05/2012 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון. הצעירים חשודים גם בפריצה לעסקים שבבעלות זרים
צילום: אליעד לוי
מומלצים