שתף קטע נבחר

עצור תשיעי בפרשת תקיפת הזרים בתל-אביב

התקדמות נוספת בחקירת הכנופיה שהיכתה זרים בגינות ציבוריות בתל-אביב באלות ובמוטות ברזל. במקביל, מתוכננות הבוקר עוד הפגנות למען הזרים. עמנואל, שהגיע לפני ארבע שנים מאריתריאה: "ההאשמות שרק אצלנו יש פשע ואונס זו גזענות. בואו נדבר על הישראלי שערף את ראשה של אשתו"

המשטרה עצרה צעיר בן 18 החשוד שהשתייך לחבורת הנערים שתקפה בתקופה האחרונה זרים בדרום תל-אביב. בכך עלה לתשעה מספר העצורים בפרשה. החשוד יובא היום (ו') לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בעיר. אתמול הוארך מעצרו של החשוד בהנהגת הכנופיה בן ה-40. בכוונת המשטרה לעצור חשודים נוספים בפרשה.

 

המתיחות בין זרים לישראלים - דיווחים קודמים ב-ynet:

הטילו אימה על זרים בת"א: ביקשו סיגריה ותקפו

הפגנה בירושלים: גזענות בכנסת, המדינה קורסת

ישי: "אקנוס אישית ראשי ערים שיעסיקו מסתננים"

בעל הבר האריתריאי שהותקף: "מפחד להיות פה"

לפיד: אני תומך בגירוש מסתננים. אסור להסית  

 

חברי הכנופיה נהגו להסתובב בדרום תל-אביב בלילות, בהרכבים של 6-7 בכל פעם. על פי עדותם, הם כינו את הפעילות הלילית "הולכים להרביץ לסודני". מנהיג הכנופיה הוביל את חבריו לגינות ציבוריות, כשהם מצוידים כמעט תמיד באלות, מוטות ברזל וגז מדמיע. כשזיהו את הקורבן, פנו אליו בשאלה "יש לך סיגריה?", ועוד לפני קבלת התשובה התנפלו עליו והיכו אותו. במשטרה חושדים גם שהכנופיה פרצה למספר עסקים שבבעלות זרים.

 

הבוקר מתכוננות מספר הפגנות הזדהות עם הזרים. מול שגרירות אריתריאה ברמת גן צפויים להפגין אזרחי אריתריאה ותומכיהם ואילו מול בית ראש הממשלה בירושלים צפויה להתקיים הפגנה תחת הכותרת "פליטים מתייחסים בחמלה לפליטים".

 

"זו ממש הסתה". הפגנת מחאה נגד האלימות כלפי הזרים, אמש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"זו ממש הסתה". הפגנת מחאה נגד האלימות כלפי הזרים, אמש(צילום: גיל יוחנן)

 

"הם התחילו עם האלימות". עימות במהלך ההפגנה בירושלים, אמש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"הם התחילו עם האלימות". עימות במהלך ההפגנה בירושלים, אמש(צילום: גיל יוחנן)

 

אמש הפגינו כ-150 ישראלים במחאה על האירועים האלימים. הם קראו קריאות נגד מעורבות הימין הקיצוני וההסתה. יעל וויסבך, הפעילה ב"מרק לוינסקי", פרויקט המחלק ארוחות חמות לזרים: "מה שקורה זה פשוט הסתה. אנשים ניזונים ממידע שגוי על הפליטים, הם אנשים מקסימים. אני, שמתנדבת למענם, מעולם לא נתקלתי באקט אלימות או קריאות מיניות מצדם. ההפגנה האלימה נראתה לי כסצינה מסרט שואה, לא פחות. שנאת האחר בגלל צבע עורו. זו פשוט עלילות דם, אנחנו מאבדים את הערכים שלנו".

   

גדעון, עובד בחנות סמוכה, מצדד בגירוש הזרים: "הם התחילו עם האלימות וצריך לזרוק אותם מפה. את קרובת משפחתי מטרידים כל פעם שהיא עוברת ברחוב. מדברים על האלימות של אתמול, אבל אלה שאנסו זה בסדר? מה שראית אתמול זה כסף קטן ויהיה הרבה יותר גרוע". רחל, בעלת חנות בלוינסקי, מציגה עמדה אחרת: "אני נגד האלימות, לא נתקלתי מעולם באלימות מצדם. זה לא בסדר. גם יהודים אונסים ופושעים. אני מתפרנסת מקונים פליטים".

  

ליאור קיי, ממארגני ההפגנה למען הזרים, אמר ל-ynet: "אנחנו מזועזעים ממה שקרה. הממשלה אשמה, שיביאו משאבים במקום ולא יחפשו שעירים לעזעזל".

  

עמנואל הגיע לישראל מאריתריאה לפני ארבע שנים: "אני מרגיש לא נעים עם מה שקרה פה, אבל אנחנו לא מפחדים, אתה יודע למה? כי יש אנשים טובים, ישראלים, שעוזרים לנו ומתנהגים אליי יפה. הכעס של תושבי הדרום הוא כנראה כי הם רואים הרבה פליטים בשכונה שלהם, אבל ההאשמות שיש אצלנו פשע ואונס זו גזענות. בואו נדבר על הישראלי שערף את ראשה של אשתו, כלומר האלימות גואה. שים 80 אלף ישראלים במקום מצומצם ויהיו דברים כאלה. התחושה שרק אצלנו יש דברים כאלה זו גזענות, אבל אנחנו מאמינים בעם ישראל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאחר ההפגנה בדרום תל-אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים