שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

ניצולים מהטבח בחוּלה: "לא יכולתי לזהות ילדיי"

התושבים ששרדו בפשיטה על העיר הסורית נותרו ללא מילים לשחזור הזוועות שראו. "זה לא ניתן לתיאור", הודה אחד מהם, שהתחבא בעליית הגג שעה שמשפחתו נרצחה. "פתחתי את הדלת וראיתי גופות". היום ייפגש קופי אנאן עם הנשיא אסד

להתחבא או להעמיד פני מת – זו הברירה שעמדה בפני תושבי העיר חוּלה בסוריה שעה שחיילים נכנסו לבתיהם. יותר מ-100 בני אדם, כשליש מהם ילדים, נהרגו בטבח שאירע בעיר בסוף השבוע, ואחדים מהניצולים מספרים: "פתחתי את הדלת וראיתי גופות, זה בלתי ניתן לתיאור".

 

מרחץ דמים בסוריה - הכתבות האחרונות:

דמשק מכחישה: חמושים איסלאמים אחראים לטבח

 

"היינו בבית, הם נכנסו פנימה, השביחה (כנופיות בשירות הנשיא בשאר אסד) ואנשי כוחות הביטחון. הם נכנסו עם רובי קלצ'ניקוב ועם נשק אוטומטי", נזכר אחד מהם, רשה עבדול רזאק, שהתראיין ל-BBC הבריטי. "הם לקחו אותנו לאחד החדרים והיכו את אבי בראשו עם קת הרובה וירו בו ישר בסנטר". לדבריו, אותה שעה שהו בבית 20 מקרובי משפחתו ורק ארבעה מהם שרדו.

 

תושבי חולה קוברים יקיריהם. מתוך 20 קרובי משפחה שרדו ארבעה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תושבי חולה קוברים יקיריהם. מתוך 20 קרובי משפחה שרדו ארבעה(צילום: רויטרס)

 

ילד סורי בן 11 סיפר ל"גרדיאן" הבריטי כי נאלץ למרוח על עצמו את דם אחיו ההרוגים ולהעמיד פני מת כדי להינצל. חמישה מבני משפחתו, העיד, נרצחו במהלך האירועים. "הם הגיעו לאזור בטנקים ובכלי רכב חמושים בשעה שלוש בבוקר. הם ירו חמישה כדורים בדלת הבית וצעקו שהם רוצים את אבי ואחי הגדול. הם ידעו גם איך קוראים לבן דודי".

 

הילד המפוחד עמד בפאתי הבית וחזה בחיילים החמושים יורים למוות בחברי משפחתו שעמדו לפניו. "אמי צעקה לעברם וגבר קירח עם זקן ירה בה עם מכונת ירייה מהצוואר מטה. אז הם הרגו את אחותי בת החמש וירו באחי בראש ובגב. הם ירו גם לכיוון שלי, אבל הכדור חלף לידי. נשכבתי ונמרחתי בדם כדי שיחשבו שנפגעתי ונהרגתי". לאחר מכן, סיפר הילד, עברו החיילים לחלקים אחרים של הבית ובזזו את רכוש המשפחה.

 

ילד בין ההריסות בחולה (צילום: AP) (צילום: AP)
ילד בין ההריסות בחולה(צילום: AP)
 

תושב אחר מחוּלה העיד כי הסתתר בעליית הגג בזמן שאחד החמושים הוציא את בני משפחתו אל מחוץ לבית וירה בהם. "פתחתי את הדלת וראיתי גופות. לא יכולתי לזהות את ילדיי ולהבדיל ביניהם לבין האחים שלי", הודה. "זה היה בלתי ניתן לתיאור. יש לי שלושה ילדים, איבדתי שלושה ילדים".

 

עדי ראייה נוספים סיפרו כי גם לאחר שהחיילים עזבו, הם נותרו בחרדה שמא הם יחזרו. רוב התושבים דיווחו כי אנשי כוחות הביטחון וחברי שביחה הם שביצעו את הטבח, חרף טענות המשטר כי "טרוריסטים חמושים" אחראים לכך.

 

גופות ההרוגים בחולה. כשליש מהם ילדים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גופות ההרוגים בחולה. כשליש מהם ילדים(צילום: רויטרס)

 

במכתב ששוגר למועצת הביטחון של האו"ם ופורסם אתמול (יום ב') על ידי כלי תקשורת בסוריה, התעקש משרד החוץ הסורי כי הצבא היה במצב של "הגנה עצמית נגד קבוצות מחבלים חמושות", שחבריהן אף השתמשו בסכינים שמהוות "חתימה" של תוקפים איסלאמים.

 

רוסיה, מצדה, הצהירה כי "שני הצדדים" אחראים לטבח בסוריה, אולם פקחי האו"ם שביקרו באזור שבו אירע ההרג ההמוני מסרו כי מצאו במקום עדויות להפגזה שביצעו כוחות הצבא. הם גם אישרו כי חלק מ-108 הקורבנות נהרגו בירי מטווח קצר ומתקיפות סכין.

 

בינתיים הגיע לסוריה השליח המיוחד של האו"ם והליגה הערבית, קופי אנאן, והוא צפוי להיפגש היום עם הנשיא אסד בניסיון להציל את תוכנית השלום שלו. אנאן אמר לאחר הגעתו לדמשק כי הוא "מזועזע" מהטבח בסוף השבוע וקרא "לכל אדם שנושא רובה" להניח את נשקו. "באופן אישי אני המום ומזועזע מתקרית הטרגית בחולה שבה איבדו את חייהם כל כך הרבה חפים מפשע", אמר אנאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינה מציגה תמונות ילדים מתים
צילום: רויטרס
אנאן. כבר נחת בסוריה
צילום: EPA
פצוע נוסף בחולה
צילום: AP
מומלצים