שתף קטע נבחר

ייצוגית נגד גבעתיים: "אגרת כבאות" - לא חוקית

בשורה לתושבי גבעתיים שנאלצים לשלם תוספת על שירותי הכבאות בעיר: ביהמ"ש אישר לדון בתביעה ייצוגית בסך 9 מיליון שקל, לפיה העירייה העלתה את תעריף הארנונה ב-200 שקל לשנה - זאת מבלי שקיבלה כחוק את אישור שרי הפנים והאוצר

בית המשפט המחוזי בתל-אביב אישר היום (ג') בקשה לתביעה ייצוגית נגד עירית גבעתיים, לפיה העירייה גבתה מתושביה "ארנונה מיוחדת - אגרת כבאות" בסך 200 שקל לשנה. בכך, נטען, היא גרמה להעלאה חריגה של תעריפי הארנונה מבלי שקיבלה כנדרש בחוק את אישור שרי הפנים והאוצר.

 

כתבות נוספות בנושא גבעתיים :

 

בבקשה לאישור התביעה כייצוגית נטען עוד כי האגרה נגבתה בסכום קבוע אשר איננו נגזר מהשימוש ומשטח הנכס, וזאת בניגוד לחוק.

 

התובע, תושב העיר, טען כי העירייה אינה יכולה להמשיך לגבות את האגרה לאחר הגשת הבקשה ותבע השבה של הכספים שנגבו. מדובר באגרת כיבוי אש בסכום של כ-200 שקל לשנה ששילמו תושבי העיר בעקבות החלטת מועצת העיר, מכוח חוק הכבאות.

 

התובעים, באמצעות עורכי הדין עדי מוסקוביץ ושלומי אבי ממשרד פלג, כהן, דויטש מוסקוביץ וכן עורכי הדין יואב חמדי הלוי וצחי כהן, הגישו את התביעה בסוף שנת 2010, בסכום של כמעט 9 מיליון שקל, הנוגע לשנתיים שקדמו להגשתה. מאז המשיכה העירייה לגבות את האגרה וסכום התביעה עומד על כ-15 מיליון שקל בערכים ריאליים.

 

העירייה מצידה ביקשה לדחות את התביעה בטענה שתביעה דומה, שנגעה לאגרת אשפתונים ושירותים, נסתיימה בפשרה כשנתיים קודם לכן. לטענתה, מדובר בארנונה מיוחדת שהיא רשאית לגבות מתושבי העיר מכוח שירותי הכבאות. העיריה טענה כי הסתמכה על הפשרה בתביעה הקודמת בעניין אגרת האשפתונים ולכן לא פנתה לקבל את אישור השרים הנדרש בחוק להעלאת הארנונה.

 

בבקשתם, אמנם הזכירו התובעים את התביעה האמורה, אך טענו כי התנהלות העירייה היא בבחינת "שור מועד".

 

בית המשפט (בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים) קיבל את טענת התובעים כי מדובר בקבוצת תובעים אחרת ועל פניו גם באגרה אחרת. השופטת מיכל אגמון גונן קבעה כי התובענה מעלה לדיון עילות ושאלות משותפות אחרות, בהן סמכות העירייה לגבות ארנונה מיוחדת מכוח סעיף 16 לחוק הכבאות, באופן המעלה את סכומי הארנונה מעל שיעור העדכון הכללי שנקבע בחקיקת ההקפאה, ללא אישור השרים וכן את סמכות העירייה לגבות את הארנונה המיוחדת בסכום אחיד לכל נכס, שלא לפי השימוש בנכס ושטח הנכס.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארנונה בגבעתיים. התושבים שילמו לכבאים
עו"ד עדי מוסקוביץ
צילום: צילום אביב
מומלצים