שתף קטע נבחר

תמונות הלוויין חושפות: השמדת הראיות של איראן

כבר זמן רב מבקשים פקחי סבא"א מאיראן גישה לבסיס הצבאי פרצ'ין, שבו ביצעה לפי החשד ניסויים הקשורים לנשק גרעיני, אולם עד כה לא נכנעה טהרן ללחץ. כעת חושפים צילומים כי הרסה מבנים בבסיס - אולי כדי להשמיד ראיות לפני בוא הפקחים

מכון ביטחוני אמריקני פרסם היום (ה') צילומי לוויין עדכניים של הבסיס הצבאי האיראני פרצ'ין, המגבירים לטענתו את החשד שאיראן מנסה "להשמיד ראיות" למחקר שערכה בעבר במקום ושרלוונטי לפיתוח כלי נשק גרעיני.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

המכון למדע וביטחון בינלאומי (ISIS) פרסם את התמונות באתר האינטרנט שלו שעות אחרי שדיפלומטים אמרו כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הציגה תמונות דומות בתדרוך שנערך בדלתיים סגורות בווינה.

 

בניינים שנהרסו. צילומי הלוויין מ-25 במאי (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
בניינים שנהרסו. צילומי הלוויין מ-25 במאי(צילום: DigitalGlobe-ISIS)

 

הבניינים ב-9 באפריל, לפני שנעלמו (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
הבניינים ב-9 באפריל, לפני שנעלמו(צילום: DigitalGlobe-ISIS)

 

שליחים מערביים שהשתתפו בתדרוך של סבא"א אתמול אמרו כי שני בניינים צדדיים קטנים בבסיס הצבא פרצ'ין, שלפי החשד שימש את איראן לפעילות הקשורה לפיתוח נשק גרעיני, סולקו. מכון ISIS מסר כי בתמונות שהוא מפרסם היום, ושצולמו ב-25 במאי, ניתן לראות שאותם בניינים "נהרסו לחלוטין". החשיפה הזו באה שבוע אחרי השיחות בין איראן לשש המעצמות בבגדד, שבהן דנו הצדדים בדאגות המערב בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית.

 

בסיס פרצ'ין שוכן כ-30 קילומטרים מטהרן. בדו"ח חמור על איראן שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנובמבר נטען כי בבסיס נערכים ניסויים שקשורים לייצור כלי נשק גרעיניים. סבא"א ביקשה בעבר שוב ושוב מאיראן שתאפשר לפקחיה לבקר בבסיס הצבאי פרצ'ין, אולם זו לא נעתרה לבקשותיה. התמונות החדשות צפויות להגביר את חשדו של המערב כי איראן "מנקה" את האתר מכל ראיה מרשיעה לפני שתאפשר לפקחי סבא"א להיכנס למתקן.

 

בסיס פרצ'ין, 25 במאי (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
בסיס פרצ'ין, 25 במאי(צילום: DigitalGlobe-ISIS)

 

בסיס פרצ'ין. 9 באפריל (ימין) מול 25 במאי (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
בסיס פרצ'ין. 9 באפריל (ימין) מול 25 במאי(צילום: DigitalGlobe-ISIS)

 

עוד תמונה מפורטת של ההתרחשויות בפרצ'ין ב-9 באפריל (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
עוד תמונה מפורטת של ההתרחשויות בפרצ'ין ב-9 באפריל(צילום: DigitalGlobe-ISIS)

 

שליח איראן לסבא"א, עלי אסגר סולטנייה, דחה האשמות כאלה מצד המערב, ואמר לכתבים אחרי התדרוך אתמול במטה סבא"א בווינה כי "הן חסרות בסיס". מכון ISIS עוקב בהתמדה אחרי תוכנית הגרעין של איראן, ולדבריו בתמונות שהוא

מפרסם כעת יש סימנים נראים לעין כי בתהליך הריסת הבניינים נעשה שימוש בציוד כבד. הוא ציין גם כי הבניינים ההרוסים עמדו על תלם בימים המוקדמים של חודש אפריל.

 

"התמונות החדשות האלה מגבירות את הדאגה מהאפשרות שאיראן מנסה להרוס את האתר לפני שתאפשר לפקחי סבא"א לבקר בו", כתבו אנשי ISIS, "הריסתם של שני הבניינים עשויה גם להצביע על כך שלאיראן אין כוונה לאפשר לפקחים לבקר שם בקרוב".

 

מוקדם יותר החודש פרסמה סוכנות הידיעות AP שרטוט הדמיה לכאורה של תא לחץ במתקן בפרצ'ין, שיש חשד שנערכו בו

ניסויים לשם פיתוח נשק גרעיני. שרטוט ההדמיה, כך דיווחה, הועבר לה על-ידי גורם במדינה בסבא"א שהיא מבקרת חריפה מאוד של תוכנית הגרעין האיראנית. לדבריו, המידע הועבר מאדם שראה בעצמו את המתקן.

 

בתמונת ההדמיה נראה סוג המכל לחומרי נפץ הדרוש לשם ביצוע ניסויים שפקחי האו"ם חושדים כי איראן ביצעה בבסיס פרצ'ין. איראן מכחישה כי ביצעה ניסויים כאלה, אך לא אישרה או הכחישה בעבר את קיומו של מתקן כזה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונות הלוויין של מכון ISIS
צילום: DigitalGlobe-ISIS
מומלצים