שתף קטע נבחר

צילום: AFP

בן-אליעזר: התירו את דמו של מובארק

לאחר שחוסני מובארק נידון למאסר עולם - אמר מקורבו ח"כ בנימין בן אליעזר כי הוא חש צער עמוק על ההחלטה. "אם אני שופט אותו על פי פועלו, הוא היה אחד מטייקוני המנהיגות הגדולים, אם לא הגדול מכולם. הוא הפך את מצרים לציר מרכזי"

מזועזע מגזר הדין: ח"כ בנימין בן-אליעזר, שהיה מקורב מאוד לנשיא מצרים המודח חוסני מובארק שנשלח על-ידי בית משפט בקהיר לסיים את חייו בכלא, אמר לפני הצהריים (שבת) כי הוא קיווה שהמשפט יסתיים בזיכוי מוחלט. "הייתי מצפה למידת החמלה והרחמים מבית הדין, לאיש שהקדיש את כל חייו לביטחונה של האומה המצרית, לכלכלתה ולהתפתחותה".

 

בן-אליעזר אמר ל-ynet זמן קצר לאחר שהשופט אחמד רפעת שלח את מובארק למאסר עולם. "זה יום עצוב מאוד בשבילי. אני מביע צער עמוק על מה שקרה לאיש הזה. התירו את דמו של מובארק", אמר השר לשעבר בצער.  

 

מובארק על אלונקה בכניסה לבית המשפט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מובארק על אלונקה בכניסה לבית המשפט(צילום: AFP)


משפט מובארק - מי אשם, מי זכאי

משפט מובארק - מי אשם, מי זכאי
מואשם פסק הדין גזר הדין
חוסני מובארק, הנשיא לשעבר אשם באחריות להרג מפגינים, לא אשם בשחיתות מאסר עולם
עלא וגמאל מובארק, הבנים של לא אשמים בשחיתות זכאים
חביב אל-עדלי, שר הפנים לשעבר אשם באחריות להרג מפגינים מאסר עולם
עוזריו של חביב אל-עדלי לא אשמים בשותפות ובמתן סיוע לרצח ולניסיון רצח מפגינים זכאים
חוסיין סאלם, איש עסקים ויועץ מובארק בעבר לא אשם בשחיתות זכאי
 

 

"אני חושב שמדובר באחד המנהיגים היותר חשובים שהיו באזור ב-30 השנים האחרונות", אמר בן-אליעזר. "הוא היה פטריוט אמיתי לארצו. אנשים לא הכירו אותו. כשאני אומר פטריוט אני מתכוון, פטריוט לעמו, לאומן אמיתי, דאג ושמר על עמו. אני מצטער צער עמוק על הכרעת הדין ועל הפצצה הזאת. ציפיתי שיזכו אותו".

 

בן-אליעזר פירט על תרומתו של מובארק לאזור. "האיש הזה הוא הגורם העיקרי להבאת היציבות במזרח התיכון. העולם חב לו הרבה וגם ארצות הברית חבה לו הרבה מאוד", אמר בן-אליעזר. "הוא זה שפיתח מערכת יחסים מאוד מעניינת עם ישראל, הוא ראה בישראל נדבך חשוב מאוד בשימור הכלכלה של מצרים ובשימור יציבותה והשקט בה. הוא גם ראה בשלום ערך אסטרטגי. אם אני שופט אותו על פי פועלו, הוא היה אחד מטייקוני המנהיגות הגדולים, אם לא הגדול מכולם. הוא הפך את מצרים לציר מרכזי".

 

גמאל מובארק. הבנים זוכו (צילום: AFP PHOTO / EGYPTIAN TV) (צילום: AFP PHOTO / EGYPTIAN TV)
גמאל מובארק. הבנים זוכו(צילום: AFP PHOTO / EGYPTIAN TV)

 

השר לשעבר עקב משעות הבוקר אחר השידורים מקהיר. הוא אמר כי צפה בצער בתמונותיו של מובארק נכנס על אלונקה לבית הדין, שם שמע את פסיקת בית המשפט. בעניין ההרשעה הוא אמר: "בשבילי, זה יום עצוב מאוד. אני לא מאמין שהוא נתן הוראה לפתוח באש".

 

בן-אליעזר טען בעבר כי ישראל צריכה להיות מוטרדת מאוד מהעידן שלאחר מובארק במצרים. גם כיום, כשמצרים מצויה בעיצומה של מערכת בחירות, הוא סבור שיש לעקוב בדאגה

אחר המתרחש שם: "העידן שאחריו, הוא עידן אחר לגמרי. זה עידן ששלושה רבעים מהפרלמנט הם אנשי האחים המוסלמים ולא משנה מי ייבחר להיות נשיא מצרים, הוא יהיה כפוף להוראות הפרלמנט".

 

מובארק נמצא אשם בשותפות להרג המפגינים בינואר ובפברואר 2011, אך מנגד זוכה מסעיפי השחיתות. עלא וגמאל מובארק, בניו של הנשיא לשעבר, זוכו מהאישומים נגדם. השופט שלח את חביב אל-עדלי, מי שהיה שר הפנים בממשלתו של מובארק, למאסר עולם - לאחר שהורשע בהרג מפגינים. ששת עוזריו של שר הפנים זוכו מכל אשמה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסני מובארק, הבוקר בבית המשפט
צילום: רויטרס
ח"כ בן-אליעזר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים