שתף קטע נבחר

זוג צילם שוטרים עוצרים בכוח: "רק כי רבנו בבית"

כיצד ויכוח שגרתי בין אשה לבעלה הסתיים בכך שהשוטרים גררו אותה למעצר, ובתחנה ערכו לה בדיקה פולשנית? זה בדיוק מה שאנה, סטודנטית מחיפה, שואלת בתלונה למח"ש. גרסת השוטרים: היא נשכה שוטרת. צפו בתיעוד

אשה צעירה מחיפה נעצרה, נגררה בכוח והושפלה בתחנת המשטרה - משום שסירבה להתלוות לשוטרים שביקשו לגבות ממנה עדות. השוטרים הגיעו לביתה רק בעקבות דיווח שלפיו היא כביכול נפלה קורבן לאלימות מצד בעלה, שבעצמו תיעד את רגעי המאבק עם כחולי המדים בבית.

 

במשטרה סירבו להגיב על הדברים מכיוון שהוגשה תלונה במח"ש, אך ל-ynet נודע כי על פי הגרסה המשטרתית האשה נשכה את השוטרת, וחומרי חקירה בעניין אף הועברו להגשת תביעה. עם זאת, במהלך המעצר תיעדו בני הזוג את המתרחש, ואירוע נשיכה אינו נכלל בצילומים. מה שכן מתועד הוא קטע שבו השוטר שואל את הבעל "למה נתת לי אגרוף?", למרות שהאיש מכחיש בתוקף שהיכה.

 

האירוע התרחש בתחילת החודש שעבר בחיפה. שוטר סיור ושוטרת שח"מ (שירות חובה במשטרה) מתחנת חיפה הוזעקו לביתם של אמיר ואנה, בעל ואשה המתגוררים בבית טורקי ישן בעיר התחתית. לשניהם אין עבר פלילי, הוא אדריכל והיא סטודנטית בטכניון. השניים ניהלו באותו בוקר ויכוח קולני, ועוברים ושבים ששמעו את הצעקות הזמינו את המשטרה מחשש לגורלה של האשה.

 

"הבית נמצא בשיפוץ אז לא היו חלונות, והצעקות נשמעו היטב למטה", אמרו בני הזוג בשיחה עם ynet. "כשהשוטרים הגיעו הם אמרו שנשמעו צעקות לעזרה ואני אמרתי שאכן צעקתי על בעלי, אבל לא צעקתי לעזרה", הסבירה אנה.

 

לפי טענתה של אנה, השוטרים הכניסו אותה לחדר נפרד בבית ושאלו אותה שם אם אכן נפלה קורבן לאלימות. כאשר הבהירה שלא הייתה כל אלימות בבית, ביקשו השוטרים מהשניים לבוא עמם לתחנה למסור עדות. "זה היה בשעת צהריים והייתי צריכה ללכת לעבודה. יש גם ילד בן 9, שאני אוספת מבית הספר והוא חיכה לי, ולא יכולתי ללכת איתם. אמרתי להם שאבוא בפעם אחרת למסור עדות, אבל הם לא היו מוכנים לשמוע".

 

בני הזוג שמעו לדבריהם ששוטר הסיור התייעץ עם קצין ובסופו של דבר הבהיר לשניים כי הם חייבים לבוא עמם "בטוב או ברע". כאשר סירבה אנה להגיע לתחנה, אזקה אותה לטענתה השוטרת וניסתה לגרור אותה בכוח, מהלך שגרם לה לפי התלונה לחבלות על זרועותיה. גם אמיר נכבל באזיקים ובתום ויכוח ממושך עם השוטרים הועברו השניים לניידת, ומשם לתחנת המשטרה.

 

"הלכתי כפופה כמו איזה קוף"

כאשר הגיעה אנה לתחנת המשטרה בחיפה, אזוקה בידיה וברגליה, הובאה בפני חוקרת. "אמרתי לה שאני לא מוכנה להגיד דבר לפני שאראה עורך דין", סיפרה. "מאותו רגע לקחו אותי במשך קרוב לשלוש שעות ל'טיולים' ברחבי התחנה, כשאני עם אזיקים ומחזיקה את האזיקים של הרגליים כדי שלא יכאיבו לי", סיפרה בדמעות.

 

החבלות שנגרמו לאנה כתוצאה מניסיון המעצר ()
החבלות שנגרמו לאנה כתוצאה מניסיון המעצר

 

לדבריה, היא עברה "תחנות" שונות בהן צילום, נטילת DNA וגם בדיקה בעירום מלא. "השוטרת אמרה לי להתפשט כי היא צריכה לבדוק שלא 'יוצאים לי חוטים' מכל מיני איברים בגוף", תיארה אנה. "זה פשוט היה משפיל ומביך נורא. שאלתי אותה אם אני חייבת לעבור את הבדיקה והיא אמרה שעדיף לעשות את זה ככה, כי אם אתנגד יבואו שלוש שוטרות להחזיק אותי בכוח".

 

בסופו של דבר הגיע עורך דין מטעם הסנגוריה הציבורית לתחנה, עו"ד ליאוניד פרחובניק. לאחר שהתייעצה עמו, נחקרה אנה מספר דקות ובסיומן שוחררה ללא כל מגבלה - או הסבר מדוע מלכתחילה נעצרה. "החוקרת עוד שאלה אותי בסוף אם אני רוצה שיעבירו אותי למקלט לנשים מוכות. זה פשוט היה הזוי. הם באו לכאורה לעזור, אבל השורה התחתונה היא שגררו אותי באזיקים לנגד עיני השכנים וכל מי שעבר ברחוב, כאילו שאני איזו עבריינית מסוכנת. היו פה כבר איזה שלוש ניידות, שבאו לעזרת השוטרים, זה פשוט לא ייאמן". לדבריה, מעולם לא הסתבכה עם המשטרה, וזכתה ליחס "מבזה" ואלים.

 

"האשה נשכה, הבעל היה שיכור"

השניים פנו לעורך הדין סתיו סער מתל אביב, ובימים האחרונים הוא הגיש בשמם תלונה למחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים. "עיכובם ומעצרם בוצע שלא כדין - תוך הפרה בוטה של זכויותיהם, ואגב שימוש באלימות של ממש. החבלות שנותרו על ידיה של מרשתי, כמו גם החרפה הרבה על החיטוט הפולשני שבוצע בה, הותירו בה צלקות של ממש", כתב בתלונה. "פעולותיהם של השוטרים באירוע מצטיירות כפליליות לכל דבר ועניין".

 

בשל התלונה במח"ש, נמסר ממשטרת חיפה כי אינם יכולים להגיב על הטענות, אך גרסת מושאי התלונה היא שהאשה נשכה את השוטרת שטיפלה בה, וכן כי הבעל היה שיכור בעת האירוע. הבדיקה שעברה האשה במהלך מעצרה היא בדיקה שגרתית שנועדה להבטיח כי עצירות לא יבריחו בתוך גופן חפצים לתא המעצר. כמו כן,

הועברו חומרי החקירה בתיק ללשכת התביעות במשטרה.

 

בני הזוג הכחישו טענות אלה וכאשר שמעה על הטענה כי נשכה את השוטרת, פרצה אנה בבכי ואף חשה ברע. "איך יכול להיות שדבר כזה קרה, ועכשיו עוד מעלילים עליי? הרי הכול מתועד, איך הם יכולים לטעון דבר כזה?", תהתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"גררו באזיקים כאילו שאני עבריינית". היד החבולה של אנה
"החיטוט הפולשני הותיר צלקת של ממש". עו"ד סתיו סער
מומלצים