שתף קטע נבחר

הצתת דירת הזרים: "בעל הבית קיבל איומים"

בעל עסק בירושלים, הנמצא באזור שבו הוצתה דירה שבה מתגוררים זרים, סיפר כי הם מהווים מטרד לתושבים הוותיקים וגילה כי בעל המקום קיבל מסרים לפנותם. אחד האריתריאים המתגוררים במקום: "אנחנו לא מפריעים לישראלים"

הישראלים המתגוררים סמוך למקום שבו לפנות בוקר (יום ב') הוצתה דירה שבה מתגוררים אזרחים מאריתריאה מתלוננים על מטרד. אחד מהם סיפר על איומים שקיבל בעל הבניין. מנגד, אומרים הזרים כי הם לא מפריעים לתושבים הוותיקים. בשריפה נפצעו ארבעה אזרחים באורח קל. נזק נגרם למקום.

 

הזרים בישראל - כתבות אחרונות ב-ynet:

ביטאון ש"ס לסודנים: אתם הורסים לנו את החלום

רשות האוכלוסין: נעצור מסתננים לאורך זמן

פועלים פלסטינים: "המסתננים גמרו אותנו"

ליצמן: המסתננים עולים לנו 50 מיליון שקל בשנה

 

טקלה סנדק, שהגיע מאריתריאה לישראל, מתגורר בשלושת החודשים האחרונים בירושלים. "אין פה פחד או שנאה", הוא אמר. "אנחנו גרים כאן בירושלים בשקט ולא מפריעים לישראלים". סנדק, המטפל בקשישים בבירה, אמר כי תנאי המחיה שלו ושל חבריו קשים מאוד: "יש יותר משבעה אנשים בחדר. גם כאלה שגרים ברחובות ולא מצליחים למצוא עבודה".

 

מנגד, אחד מבעלי העסקים באזור סיפר כי הסודנים והאריתריאים המתגוררים במקום מרעישים. "הם פתחו כאן מועדון, שם הם משמיעים מוזיקה בלילות ובשבתות. הם גם שיכורים", הוא אמר. "השכנים הדתיים התלוננו והגיעו לכאן אנשים מישיבות. הם הזהירו את בעל הבית שלא להשכיר להם".

 

לטענתו, בעל הבניין קיבל איומים: "הם אמרו לבעלים, אחרי תקרית שהייתה פה לפני כמה שבועות, שאם הוא לא יסגור את הבניין, הבניין יישרף. זה בניין שלא ראוי למגורים. הוא השכיר להם כאן את הדירות בתנאים תת אנושיים".

 

1,000 זרים מאפריקה בי-ם

על פי דו"ח מחודש אפריל האחרון, שחיבר דוקטור גלעד נתן ממרכז המחקר והמידע של הכנסת, עולה כי בירושלים מתגוררים כ-1,000 מבקשי מקלט.

 

נזק כבד נגרם לדירה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נזק כבד נגרם לדירה(צילום: גיל יוחנן)

 

כבאי בדירת הזרים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כבאי בדירת הזרים(צילום: גיל יוחנן)

 

לדברי דוקטור הדס ירון, חוקרת במרכז לקידום פליטים אפריקנים, המסייעת למבקשי המקלט בעיר, מדובר בתופעה חדשה יחסית. "הם החלו להגיע לכאן ב-2008, מדובר בקהילה קטנה. תוכנית חדרה-גדרה שהופעלה עד 2009 אפשרה להם להתגורר כאן. רובם המכריע הם סודנים ואריתריאים שחיים בשקט עם הישראלים. הם עובדים במסעדות ובמלונות וגרים בעיקר באזור מרכז העיר ובקטמונים. חלקם גרים בצפיפות נוראה, לפעמים אפילו שבעה אנשים בחדר. אבל יש גם כאלה שחיים בתנאים סבירים יחסית. יש להם קשרים טובים עם הקהילה האתיופית כאן".

 

על התקרית הקשה היום היא אמרה: "ירושלים מקוטבת ומתוחה גם כך. אני מקווה מאוד שמה שקרה היום לא מבשר על עידן חדש של שנאה בעיר הזאת. אין לזה שום סיבה מהותית ביחסים בשטח ירושלים, חוץ מההסתה נגד זרים שמשתוללת בתקופה האחרונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הכתובת על הקיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים