שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

דירה ובה זרים הוצתה בירושלים: ארבעה נפגעו

אלימות קשה נגד זרים בירושלים: דירה ובה כעשרה אריתריאים הוצתה הלילה ברחוב יפו. "התעוררתי מצעקות", סיפר אריתריאי שגר בבניין. ארבעה נכוו ופונו לבית חולים. על הקיר רוססה הכתובת "צאו מהשכונה". כבאי: "זה יכול היה להיגמר בהרוגים"

עוד מקרה של אלימות קשה נגד זרים: דירה שבה מתגוררים אזרחים זרים מאריתריאה הוצתה לפנות בוקר (יום ב') ברחוב יפו בירושלים. מבית החולים שערי צדק נמסר כי ארבעה זרים טופלו בעקבות כוויות ושאיפת עשן ושוחררו. על הקיר רוססה הכתובת "צאו מהשכונה". משירותי הכיבוי נמסר כי עשרה דיירים חולצו מהדירה. 

 

 

הכתובת על קיר הבית (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הכתובת על קיר הבית(צילום: גיל יוחנן)

 

ההודעה על השריפה התקבלה מעט אחרי השעה 3:00 לפנות בוקר במוקד הכיבוי. למקום הוזנקו שלושה צוותי כיבוי ומנוף. מפקד צוות הכיבוי דיווח על מספר לכודים בדירה והחל בפעולות החילוץ. כעשרה עובדים זרים חולצו מהדירה אפופת העשן. כעבור כמה דקות השתלטו על האש ונפתחה חקירה. מחקירה ראשונית עולה שמדובר בהצתה. ממצאי החקירה הועברו לטיפול המשטרה.

 

הזרים בישראל - כתבות אחרונות ב-ynet

ביטאון ש"ס לסודנים: אתם הורסים לנו את החלום

רשות האוכלוסין: נעצור מסתננים לאורך זמן

פועלים פלסטינים: "המסתננים גמרו אותנו"

ליצמן: המסתננים עולים לנו 50 מיליון שקל בשנה

 

ימיני, מבקש מקלט מאריתריאה שגר בדירה למעלה, סיפר כי התעורר מהצעקות. "התעוררתי מרעש. ראיתי את האש, ושמעתי צעקות". ברהן, אף הוא מבקש מקלט מאריתריאה המתגורר בבניין, סיפר כי חזר לדירה בשש בבוקר, "ראיתי בלגן ואש". לדבריו, בבניין גרים 40 איש.  

  

"רואים בדירה סימני ידיים וניסיונות להימלט"

רשף משנה רוני סונינו משירותי הכיבוי הוסיף כי "בדירה הקטנה שהוצתה גרים 15 אנשים בצפיפות גדולה, ובבניין גרים לפחות 50 איש". לדבריו, "זה יכול היה להסתיים בהרוגים. זו מלכודת אש שיכלה להיגמר במוות. רואים בדירה סימני ידיים וניסיונות שלהם להימלט". 

 

הכבאים השתלטו על האש בדירה שהוצתה  (צילום: שרותי כבאות והצלה ירושלים) (צילום: שרותי כבאות והצלה ירושלים)
הכבאים השתלטו על האש בדירה שהוצתה (צילום: שרותי כבאות והצלה ירושלים)

 

עשרה עובדים זרים חולצו מהדירה. אחד הדיירים בבניין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עשרה עובדים זרים חולצו מהדירה. אחד הדיירים בבניין(צילום: גיל יוחנן)

 

ממשטרת ירושלים נמסר כי "נעשה ניסיון להצית דירה שבה מתגוררים עובדים אריתריאים. נגרם נזק לדלת הכניסה. מפקד המחוז, ניצב ניסו שחם, הקים צוות חקירה מיוחד". עוד נמסר כי "המשטרה רואה בחומרה רבה את המקרה ותפעיל את כל האמצעים שברשותה ללכידת המבצעים".  

 

דובר שירותי כבאות והצלה בירושלים, רשף משנה אסף אברס, אמר כי מי שהצית את הדירה התכוון לגרום למותם של הזרים. "המצית ידע שהוא גורם למלכודת אש" הוא אמר. "המוקד היה באזור הדלת ולכן הדבר הקשה על הדיירים להימלט".

 

תושבי השכונה: "זוועת עולם, הפחד שולט כאן"

תושב השכונה שסירב להזדהות בשמו אמר כי הוא לא מצדיק את מה שקרה, אך לדבריו זה היה צפוי. "צריך להבין, אנחנו נמצאים כאן בשכונה בלב ליבה של ירושלים, יש כאן סודנים, ואריתריאים, זה זוועת עולם. אנחנו לא באפקה והפחד כאן שולט". הוא התלונן כי הזרים פתחו מועדון ושותים אלכוהול "מעשר בלילה עד הבוקר, עם רעש נורא, ואלימות מספר פעמים".

 

גם יגאל עשור, בעל חנות שנמצאת סמוך לבניין שהוצת, אמר כי תושבי השכונה סובלים. "יש כאן בלגן. אתה רוצה לעבור, וזה מפחיד, הם רבים ביניהם עם סכינים, בקבוקים שבורים. המשטרה הזהירה אותם והייתה עדינה איתם. הם כל היום שיכורים, הם מסתכלים עליך עם מבט של רצח".  לדבריו, התושבים פנו לבעל הבית, שידבר איתם שישתו פחות. מה שקורה כאן זה לא נורמלי".

 

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, גינה את הצתת דירת הזרים. הוא שוחח עם מפקד המחוז במשטרה והשניים סיכמו כי יפעלו ביד קשה נגד כל גילוי של אלימות בעיר.

  

50 איש גרים בצפיפות. אחד הדיירים בבניין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
50 איש גרים בצפיפות. אחד הדיירים בבניין(צילום: גיל יוחנן)

 

נזק כבד נגרם  (צילום: שרותי כבאות והצלה ירושלים) (צילום: שרותי כבאות והצלה ירושלים)
נזק כבד נגרם (צילום: שרותי כבאות והצלה ירושלים)

   

הכבאים חילצו את הזרים מהדירה (צילום: שרותי כבאות והצלה ירושלים) (צילום: שרותי כבאות והצלה ירושלים)
הכבאים חילצו את הזרים מהדירה(צילום: שרותי כבאות והצלה ירושלים)

 

האירוע האחרון בירושלים מהווה פרק נוסף בהסלמת האלימות כלפי זרים, על רקע הדיון הציבורי בנושא. בשבוע שעבר הוגש כתב אישום חמור נגד 11 נערים מתל אביב שהואשמו כי ממניעים גזעניים תקפו סודנים ואריתריאים בקרשים, אלות וקסדות, שדדו ופרצו לחנויות.

 

בנוסף, בהפגנה שהתקיימה ביום רביעי בשבוע שעבר בדרום

 תל אביב בעד גירוש המסתננים מאפריקה, תקפו המפגינים ישראלי ממוצא אתיופי, כיוון שחשבו שהוא מהגר. חלק ממשתתפי המחאה קיללו אותו, ואחד מהם אף היכה אותו בעורפו. האיש לא נזקק לטיפול רפואי.

 

בסוף החודש שעבר אירעה תקרית אלימה נוספת בדרום תל אביב. לאחר שכאלף איש הפגינו בשכונת התקווה במחאה על אוזלת ידה של הממשלה בטיפול בתופעת המסתננים, תושבים התפרעו במשך שעות, תקפו זרים והתעמתו עם שוטרים. 17 חשודים נעצרו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכתובת שרוססה
צילום: גיל יוחנן
מחקירה ראשונית עולה שמדובר בהצתה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים