שתף קטע נבחר

ייאוש אחרי ההצתה: "עבור הפליטים אין כאן חוק"

תמונות הדירה השרופה של אריתריאים בירושלים נראו מוכרות לאזרחים הזרים בת"א. "החשש מאלימות של ישראלים רק גובר", הודו, "המשטרה לא חוקרת ברצינות". אחרים התלוננו: אנחנו לא מאשימים את כל הישראלים, למה מכלילים את השחורים?

הצתת הדירה של אזרחים זרים בירושלים אתמול לפנות בוקר (יום ב') לא הפתיעה, למרבה הצער, את חברי קהילת הזרים בתל אביב. הם כבר התרגלו. "רק היום הייתי במשטרה בגלל מקרה אלימות, אבל כשזה נוגע לאריתריאים או לסודנים, משטרת ישראל לא חוקרת באותה הרצינות", התלונן אנגו שום, בן 28 מאריתריאה. "אתה מרגיש שאין כאן חוק עבור פליטים, רק למען אזרחי ישראל".

 

שנאת זרים בירושלים - הדיווחים האחרונים:

דירה ובה זרים הוצתה בירושלים: ארבעה נפגעו

הצתת דירת הזרים: "בעל הבית קיבל איומים"

בעל הדירה שהוצתה: 'נגד זרים? זה סכסוך שכנים'

 

שום נמצא בארץ רק שלושה חודשים, וכבר חווה על בשרו את האלימות נגד זרים. "התופעה רק הולכת וגוברת, ואת זכויות האדם שלנו אנחנו לא מקבלים. איפה האו"ם?", הוא האשים. "אנחנו נמצאים כאן בגינת לוינסקי, ישנים פה בחוף ומחכים רעבים למיסיונרים ולפעילים טובי לב שמגיעים פעם ביומיים ונותנים לנו מרק. אבל החשש מאלימות של ישראלים רק גובר".

 

הדירה שהוצתה בירושלים. "לגזענות כזאת אין מקום" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הדירה שהוצתה בירושלים. "לגזענות כזאת אין מקום"(צילום: גיל יוחנן)

 

"כשאני שומע על אלימות כלפינו זה כואב לי בפנים, זה פשוט כואב", המשיך גובריאט בהני, גם הוא אזרח זר. "אני אומר לישראלים, אם יש לכם בעיה עם מישהו אחד, אם מישהו אונס, תטפלו בו באופן חוקי ותעיפו אותו מהארץ. אבל אל תכלילו על אוכלוסייה של 60 אלף איש ותגידו 'כל השחורים עושים בעיות'. לגזענות כזאת אין מקום במאה ה-21".

 

דוד טספמאיה, מצדו, מרגיש עצמו בר מזל – הוא מחזיק בעבודה קבועה בקיוסק ליד התחנה המרכזית. "אני רואה ישראלים שכועסים על זה שמסתובבים סודנים ואריתריאים ברחוב במשך היום, אבל מה הם יכולים לעשות? אין להם עבודה ומה לאכול, אפילו מים נקיים חסר להם. יש המון מקרים שבהם אנשים לוקחים פליטים לעבוד אבל לא משלמים להם בסוף היום וזורקים אותם על המדרכה".

 

אולם טספמאיה מבהיר שאינו מאשים בכך את כלל הישראלים, ומבקש מהציבור לנהוג בצורה דומה כלפי הזרים. "אלימות מצד יהודים היא דבר לא מובן עבורי, חבל שהיא קיימת", הוסיף. "יש לי שני אחים באוסטרליה ואח באיטליה, ויש להם חיים שלווים וטובים. אני מרגיש טמבל על זה שהגעתי לישראל".

 

בעלי דירות בת"א: אם ישרפו, זה עניין של המשטרה

האלימות כלפי זרים בעיר, שהתבטאה לא פעם בהשלכת בקבוקי תבערה לעבר בתיהם, משליכה גם על בעלי הדירות שמשכירים נכסים בדרום תל אביב. חלקם כבר החליטו שלזרים הם לא משכירים, בין שמִפּחד ובין שבטענה שזה לא חוקי.

 

"לשוכרים הזרים לרוב אין תעודות, ובעייתי להשכיר להם", הסביר יוסי מסוכנות התיווך "נופי יפו"."אזור יפו גם ככה מסובך מאוד עם אוכלוסייה של נוצרים, מוסלמים ויהודים, והחבר'ה פה מאוד נזהרים עם ההשכרות אז בוודאי שכרגע לא משכירים לזרים. הם נופלים בין הכיסאות כאן".

 

בית בשכונת שפירא בת"א שנפגע מבקבוקי תבערה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בית בשכונת שפירא בת"א שנפגע מבקבוקי תבערה(צילום: מוטי קמחי)

 

הכתובת על הקיר. "לא מקבלים זכויות אדם. איפה האו"ם?" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הכתובת על הקיר. "לא מקבלים זכויות אדם. איפה האו"ם?"(צילום: EPA)

 

אחרים מסרבים לאפשר לתופעת האלימות להפוך לשיקול. "אני לא פוחדת מאף אחד. כל עוד העובדים חוקיים עם אישורים, אין לי שום בעיה להשכיר להם את הדירה", הבהירה ורדה הורוביץ, בעלת דירה ברחוב העלייה בדרום תל אביב. "אם האנשים בעלי רישיון חוקי לשהות פה אז הכול על הכיפאק, למה לא? הצבע לא מעניין אותי, ואם יש מישהו שישרוף, אז זה עניין של המשטרה".

 

בירושלים מסכימים: אלימות זה לא פתרון

בירושלים מצאו איך להביע את תחושותיהם לגבי תופעת הזרים. הכתובת "צאו מהשכונה" רוססה על קיר בניין ברחוב יפו שבו מתגוררים יוצאי אריתריאה, וארבעה מהם נפגעו מכוויות ומשאיפת עשן כתוצאה מהצתת דירתם. עוברי אורח בעיר הבירה מסכימים: מדובר בחציית קו אדום.

 

"זו לא הדרך", הבהיר אברהם, תושב העיר, "אני נגד אלימות. יש לי סודנים בבניין שלי, הם לא מזיקים, ולפעמים אני מביא להם דברים. אבל אני חושב שצריך למצוא פתרון. אין להם ברירה, הם רוצים להתקיים. הם רוצים לחיות, אבל בעצם הם מזיקים בלי להרגיש. זו בעיה של המדינה".

 

תושב אחר, יהודה, הסכים: "אנחנו נמצאים פה ממש בבעיה כי זה רק הולך ומחמיר, ואם לא נדאג למגר את התופעה הזו עכשיו אז כל הארץ תוצף בסוף", ציין. "זה גרוע מאוד לנו, זה גרוע מאוד למשק. בטווח הקצר אולי עוד נראה שזה טוב למדינה כי זה כוח עבודה זול, אבל בטווח הרחוק אנחנו הולכים מאוד להיפגע מזה". יחד עם זאת, הוא הבהיר כי הדרך לפעול היא בחקיקה ולא באלימות. "צריך חקיקה נוקשה מאוד בעניין הסודנים אחרת אנחנו נאבד את המדינה שלנו", הוסיף, "לא יהיה לנו פה רוב".

 

גם גולן הטיל את האחריות על הממשלה: "לא אנשים צריכים לטפל בזה אלא המדינה, היא צריכה לדאוג שהם לא יבואו לפה. ברור שאסור שכל אחד ייקח את החוק לידיים וישרוף, זה דבר חמור מאוד. המדינה צריכה לדאוג שהם לא יבואו, וגם להוציא את מי שפה. זו לא המדינה שלהם, אין להם מה לעשות פה. שילכו לדרך שלהם, שיהיה להם בהצלחה במדינה שלהם, לא כאן".

 

"ההצתה אינה לגיטימית, אבל היא מראה עד כמה הפיצוץ שצפוי יהיה גדול", הוסיף חיים, שהזהיר מפני התפשטות שנאת הזרים. "מיום ליום זה מחלחל ומחלחל, עד שיבוא פיצוץ שיהיה עוד יותר גדול מזה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי מנדלבאום
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זרים בגינת לוינסקי בתל אביב. ארכיון
צילום: AFP
קרדיט: יהונתן צור
טספמאיה. "לוקחים פליטים לעבוד ולא משלמים"
קרדיט: יהונתן צור
קרדיט: יהונתן צור
גובריאט. "אל תאמרו 'כל השחורים עושים בעיות'"
קרדיט: יהונתן צור
הכתובת שרוססה על הבניין בירושלים
צילום: נועם דביר
מומלצים