שתף קטע נבחר

צילום: באדיבות Lowshot

ריבלין תומך בחוק ההסדרה: "נושא מצפוני מאוד"

יו"ר הכנסת הצהיר על תמיכתו בחוק עוקף בג"ץ שיסדיר את מעמדה של שכונת האולפנה בבית אל, אם לא יימצא פתרון אחר. הוא הדגיש: "יש להתאים את החוק לצדק, אין לפתור עוול באמצעות עוול אחר"

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), מתכונן לדיון סוער מחרתיים (יום ד') במליאה על חוק ההסדרה, שנועד למנוע בין היתר את פינוי שכונת האולפנה, ומצהיר שהוא תומך בחוק. החוק ינטרל את פסיקת בג"ץ בנושא.

 

מתיחות בקואליציה: "חוק ההסדרה יכול לעבור"

נתניהו מתכוון לפנות את גבעת האולפנה

'תוכנית הניסור': בעיה בהעברת בתים לשטח צבאי

 

"זהו נושא מצפוני ממדרגה ראשונה", אמר ריבלין בישיבת נשיאות הכנסת והודיע כי החוק יעלה ביום רביעי הקרוב להכרעה במליאה. "צפוי דיון סוער וקשה, אך אנו נקפיד על סדרי התנהלותו קלה כבחמורה, ולא נאפשר לרגשות להשתלט עליו. זהו נושא מצפוני ממדרגה ראשונה, וכל הכרעה שתיפול תחייב את כולם".

 

ריבלין הודיע שיתמוך בהסדרת שכונת האולפנה באמצעות חוק אם לא יימצא פתרון אחר, והוסיף: "יש להתאים את החוק לצדק, אין לפתור עוול באמצעות עוול אחר".

 

לפי חוק ההסדרה, שכונה גם חוק מגרון, אם בעל קרקע ביהודה ושומרון לא פנה בתוך ארבע שנים מרגע הקמת שכונת המגורים על הקרקע שבבעלותו לבית המשפט, לא יפונו המבנים שנבנו עליה. מתנחלים וחברי כנסת מימין מבקשים לקדם את החוק, לנוכח פסיקת בג"ץ לפיה שכונת האולפנה בבית אל תיהרס עד 1 ביולי.

 

חוק ההסדרה עומד בניגוד לגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהחליט לפנות את השכונה בהתאם להחלטת בג"ץ. הוא החליט שהבתים לא ייהרסו, אלא יועתקו לשטח צבאי בבית אל. על כל בית שיפונה, ייבנו עשרה מבנים חדשים ביהודה ושומרון בכפוף לעמדת היועץ המשפטי לממשלה.

 

מאות מתנחלים ותושבי בית אל צעדו הבוקר אל עבר מאהל המחאה שנמצא ליד בית המשפט העליון בירושלים, במטרה להצטרף למאהל המחאה של שובתי הרעב. הצועדים, מרביתם נערות, קראו "העם דורש צדק חברתי", "עם ישראל חי" ו-"הוא-הא, מי זה בא? חוק ההסדרה הבא".

 

תושב השכונה, יואל פתאל, אמר בתחילת הצעדה: "אנחנו דורשים מראש הממשלה - מספיק לעשות ספינים מעל גבם של תושבי השכונה. אנחנו לא מוכנים להתפנות ואנחנו גם חושבים שזה בלתי אפשרי".

הוא קרא לממשלה להעביר את חוק ההסדרה, "תן לאנשים לישון בשקט בלילה. אנחנו אנשים, לא בובות. העברת חוק ההסדרה זה הפתרון היחיד והכי פשוט שיש".

 

גם שר החוץ אביגדור ליברמן אמר כי הוא תומך בחוק. "לא מדובר בפולשים בלתי חוקיים, אלא בקבוצת משפחות עם מוטיבציה ציונית בשליחות כל ממשלות ישראל. רוב היישובים הוקמו על-ידי ממשלות המערך", הוא אמר. "המשפחות קיבלו משכנתא, חוברו לרשתות החשמל והמים ועכשיו באים אליהן יום אחד וזורקים אותן מהבית. השיקול האנושי הקטן חייב להיות נגד עינינו. הם לא מפירי חוק ולא פולשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להתאים את החוק לצדק. ח"כ ריבלין
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים