שתף קטע נבחר

צילום: באדיבות Lowshot

"הצבע כפי שהבטחת": כך מורגש בליץ הימין

שיחות טלפון, הודעות SMS והצפת תיבת הדואר האלקטרוני: לקראת ההצבעה בכנסת על חוק ההסדרה, הציג אחד משרי הליכוד בפני ynet את האינטנסיביות שמרכיבה את בליץ אנשי הימין. "דחוף ביותר - לסמס לשרים לתמוך בחוק", קראה הודעה בפורום ופירטה את מספרי הטלפון

9:16: שר יקר, השבוע תיבחן על פי תמיכתך בחוק ההסדרה

9:44: להעביר את חוק ההסדרה הכל כך הגיוני, צודק ופשוט!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

9:50: הצבע כפי שהבטחת לציבור

9:54: מנע את ההרס

10:03: תומכים בחוק ההסדרה!

10:38: זו ארצנו הקטנה והיחידה, תנו לנו לחיות בה!

11:01: דחוף ביותר - לסמס לשרים לתמוך בחוק ההסדרה

 

פרק זמן של שעתיים בלבד חושף טפח מהלחץ הגדול שבו נתונים לאחרונה שרי הליכוד, לקראת ההצבעה בכנסת על "חוק ההסדרה". תיבת הדואר הנכנס של השרים מוצפת בימים האחרונים במסרים שמעבירים תומכי החוק, וכך גם הטלפון הנייד שלהם, שמצפצף ללא הפסק ומתריע על הודעות ושיחות נכנסות. בפורומים שונים באינטרנט מפורסמים מספרי הטלפון של הפוליטיקאים תוך עידוד הגולשים להפעיל עליהם לחץ. אחד מהשרים שיתף היום (ג') את ynet בתוכן ההודעות, במהלך שפרש דוגמה מייצגת ללובי הפוליטי.

 

חוק ההסדרה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

לפי חוק ההסדרה - שכונה בתחילה "חוק מגרון" ונועד למנוע את פינוי שכונת גבעת האולפנה בבית אל - אם בעל קרקע ביהודה ושומרון לא פנה בתוך ארבע שנים מרגע הקמת שכונת המגורים על השטח שבבעלותו לבית המשפט, לא יפונו המבנים שנבנו עליו. הצעת החוק המתיימרת להגן על מחזיקים במקרקעין מתייחסת רק לבנייה בגדה ורק לשכונות שבהן לפחות 20 יחידות דיור.

 

על פי הערכות בכירים בליכוד, בסיעה יש רוב מובהק בעד חוק ההסדרה, אלא שהטלת משמעת על השרים ואיומים בפיטורים הם שגורמים לגמגום מצדם. חברי כנסת הצביעו על קרע פנימי בסיעה - בין "הליכוד א'" בהובלת ראש הממשלה לבין "הליכוד ב'", בהנהגת האגף הימני. לדבריהם, החוק לא צפוי לעבור, בגלל עמדת נתניהו והחשש מהסנקציות.

 

אחת מהודעות הדואר הנכנסות בישרה לשר על "מבחן על פי תמיכה בחוק" וחתומה על ידי חבר מרכז הליכוד בירושלים. "כמי שמאמין בערכי הליכוד, אני מבטיח לתמוך בפריימריז הקרובים במי שיצביע בעד החוק, ולהשפיע על חבריי לעשות כך גם הם", נכתב. "אני מתכוון לחלק רשימות של התומכים והמתנגדים בין חבריי אוהבי ארץ ישראל ותומכי זכויות אדם גם ליהודים. לא נבחן אף אחד על פי דיבורים, תירוצים, קיזוזים או העבר שלו, אלא על פי מעשה פשוט של תמיכה או אי תמיכה בחוק".

 

כחצי שעה לאחר מכן, שולח "יליד רמת גן" דרישה מהשר "להפסיק לרקוד על פי ניגוני שלום עכשיו, ומדיניותה הקיצונית והגזענית - נגד יהודים כמובן". לדבריו, "על נבחרי הציבור להוביל בדרך של נאמנות לזכותנו המלאה על הארץ, ופשוט להעביר את חוק ההסדרה הכל כך הגיוני, צודק ופשוט".

 

חמש דקות חולפות, וחבר ליכוד נוסף מביע דאגה "מפעולות ראש המפלגה וראש הממשלה", תוך קריאה לשר "להצביע כפי שהבטחת לציבור, בעד חוק ההסדרה, כפי שנהוג בכל שטח אחר בארץ. מנע את ההרס ותעניק פתרון הגיוני, ציוני ומוסרי במצב שנוצר". דקות נוספות לאחר מכן, נשלחת שוב ההודעה לכלל השרים וחברי הכנסת.

 

שכונת האולפנה בבית אל (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
שכונת האולפנה בבית אל(צילום: אמיר לוי)
 

לחץ על השרים וחברי הכנסת (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
לחץ על השרים וחברי הכנסת(צילום: באדיבות Lowshot)

 

המסרים מוסיפים להגיע ובשעה 10:00 נכתב לשר כי "רגע ההכרעה מתקרב ועם ישראל נושא אליך את עיניו ומצפה לראותך עומד איתן על זכותנו על ארץ ישראל". ההודעה מבקשת עוד לא להתפתות "להכרזות על 'משמעת קואליציונית'

שמחייבת אותך כביכול. למעשה זו כפייה של דעה זרה ובלתי מוסרית המנוגדת לדעתך האמיתית ומשתמשת באלימות להכריח אותך לפעול נגד רצונך. חזק ואמץ ואל תירתע מהפחדות ואיומים".

 

חצי שעה לאחר מכן, מסר חתום נוסף קורא לתמוך "בחוק שנועד להסדיר בחוק את המגורים של גיסי, גיסתי ושלושת האחיינים המתוקים שלי בביתם, שבו הם גרים זה כ-8 שנים". השולחת "מבקשת ומתחננת שתעשה הכול על מנת שיוכלו להמשיך לגור בביתם, שלא ייהרס. תנו לנו לגור במקומות שבהם חיו אבותינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צעדת מחאה על הפינוי
צילום: אוהד צויגנברג
הפגנת מחאה בירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים