שתף קטע נבחר

צילום: באדיבות Lowshot

נתניהו: שר שיצביע בעד חוק ההסדרה יפוטר

אחרי ההצהרות של שרים בממשלה - בהם ליברמן וישי - נגד החוק שימנע את פינוי גבעת האולפנה בבית-אל, נתניהו מבהיר: מי שיתמוך בחוק לא יהיה בממשלה. אדלשטיין: אצביע בעד גם אם אפוטר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט שלא לאפשר לשרי הממשלה ולסגני השרים להצביע בעד חוק ההסדרה שיעלה מחר להצבעה בכנסת. כך נודע הערב (יום ג'). נתניהו החליט כי שר שיצביע בעד החוק, שמשמעותו מניעת פינוי שכונת גבעת האולפנה בבית-אל, יפוטר.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בדיון שקיים היום נתניהו הוא אמר: "יש לפנינו אתגרים לאומיים גדולים כמו קידום השוויון בנטל, אישור תקציב וטיפול

במסתננים. רק ממשלה מלוכדת ואחראית תוכל להתמודד איתם". יצוין כי הרוב המוחץ של חברי הממשלה צפוי שלא להצביע בעד חוק ההסדרה, אולם השר יולי אדלשטיין מהליכוד התעקש הערב: "אצביע בעד החוק גם אם אפוטר". השר ישראל כץ מהליכוד, שהביע תמיכה בחוק, צפוי לשהות בחו"ל והוא יקוזז.

 

חוק ההסדרה יעלה מחר להצבעה כיוזמה של הימין, בעקבות החלטתו של נתניהו לקיים את הוראת בג"ץ למדינה, לפיה יש לפנות חמישה מבתי שכונת האולפנה כיוון שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. נתניהו מתכוון להעתיק את המבנים שבמחלוקת לשטח צבאי בהתנחלות בית אל, אולם מנגד מנסים ח"כים מהימין להביא לאישור חוק ההסדרה.

 

שכונת גבעת האולפנה בבית אל (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
שכונת גבעת האולפנה בבית אל(צילום: באדיבות Lowshot)

 

לפי "חוק ההסדרה", שכונה בתחילה "חוק מגרון", אם בעל קרקע ביהודה ושומרון לא פנה בתוך ארבע שנים מרגע הקמת שכונת המגורים על השטח שבבעלותו לבית המשפט, לא יפונו המבנים שנבנו עליו. הצעת החוק המתיימרת להגן על מחזיקים במקרקעין מתייחסת רק לבנייה בגדה ורק לשכונות שבהן לפחות 20 יחידות דיור. נתניהו חושש כי חוק כזה, שיכשיר את שכונת גבעת האולפנה, יעורר ביקורת בינלאומית גדולה מאוד.

 

בימים האחרונים הביעו שרים בממשלה תמיכה בחוק ההסדרה, אף שהשאירו לעצמם מרחב תמרון. עם השרים האלה אפשר למנות את יו"ר ש"ס, אלי ישי, שאמר אתמול בישיבת הסיעה: "לאחר התייעצות עם הרב עובדיה יוסף, הוחלט כי סיעת

ש"ס תתמוך בחוק ההסדרה". עם זאת, גורם בש"ס אמר לאחר מכן כי לא יהיה משבר קואליציוני בגלל הפינוי בשכונת גבעת האולפנה.

 

גם שר החוץ, אביגדור ליברמן, הביע תמיכה בחוק, אך רמז כי לא יתמוך בו בכל מחיר: "אנחנו חושבים שעדיף למצוא פתרון ולא ליצור משבר, אבל אם לא יימצא שום סידור הגיוני, נצביע בעד חוק ההסדרה", אמר ליברמן, "אני גם מחזק את הצעד של ראש הממשלה לגבי ההחלטה שאם מפונה בית ביו"ש, ייבנו במקומו עשרה בתים אחרים שיחזקו את המסר שאי אפשר לפגוע ולהפסיק את ההתיישבות ביו"ש בתרגילים כאלה".

 

לפני יומיים התעוררה דאגה מסוימת בסביבת נתניהו, כשנראה היה שלחוק יש תומכים רבים בקרב חברי הכנסת, אולם מאז השתנתה התמונה, וכעת הוא אינו צפוי לקבל את אישור הכנסת מחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
נתניהו. דורש ממשלה מלוכדת
צילום: מרק ישראל סלם
שכונת גבעת האולפנה בבית אל
צילום: באדיבות Lowshot
מומלצים