שתף קטע נבחר

צילום: באדיבות Lowshot

נתניהו בסוכרייה לימין: ועדת שרים עוקפת ברק

לפני ההצבעה על "חוק ההסדרה", שאמור למנוע את פינוי גבעת האולפנה, קיבל ראש הממשלה את דרישת הימין להפקיע את הסמכויות הבלעדיות בנושא ההתיישבות משר הביטחון. ליברמן הודיע: המתווה שהוצג מספק, סיעת ישראל ביתנו תתנגד לחוק

מהלך עוקף ברק: שעות אחדות לפני שהכנסת תדון בחוק ההסדרה, שאמור למנוע את פינוי גבעת האולפנה, כפי שקבע בג"ץ, מנסה הבוקר (יום ד') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפייס את שרי הימין, וקובע שיקים ועדת שרים לענייני התיישבות שהוא יעמוד בראשה. בכך, יופקעו הסמכויות בענייני התיישבות שהיו עד היום בסמכותו הכמעט בלעדית של שר הביטחון.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

זמן קצר לאחר מכן, הודיע שר החוץ, אביגדור ליברמן, כי שרי ישראל ביתנו וחברי הכנסת שלה לא יתמכו בחוק ההסדרה. "הסיעה תסתפק במתווה ראש הממשלה שהוצג לה בימים האחרונים כפתרון לפינוי גבעת האולפנה", אמר בפתח ישיבת ועדת חוץ וביטחון. "כל בר דעת יתמוך בהצעה לבנות בתים חדשים ביהודה ושומרון, בהקמת ועדת שרים להתיישבות ובקביעה חד משמעית של היועץ המשפטי לממשלה שמקרה זה לא יהווה תקדים בעתיד לפינויים נוספים".

 

לדברי ליברמן, "ישראל ביתנו בוודאי יכולה לחיות עם תנאים אלו ועל כן בכוונתינו להצביע יחד עם הממשלה". הוא הוסיף כי משיחות רבות שערך אמש עם חבריו מההתיישבות, עולה כי "רוב מוחלט ביניהם תומך בהחלטה שהוצעה. ישראל ביתנו חיפשה מלכתחילה פתרונות למצב שנוצר והפתרון שהוגש הינו מכובד ומקובל".

 

הממשלה תדון בתחילת השבוע בהרכב ובסמכויות הוועדה לענייני התיישבות, על רקע דרישה מתמשכת של שרים מנתניהו להפקיע את הסמכויות האמורות משר הביטחון. בין היתר, טענו חברי כנסת מהליכוד כי ברק וקדימה "מושכים את המפלגה שמאלה", תוך שהם קוראים להחליף את ברק במשרדו. האחרון הדגיש שלשום כי הפתרון בנושא הוא יישום החלטת בג"ץ, אך הוסיף כי "ההתיישבות בבית-אל לא רק שלא אמורה להיחלש, אלא היא אמורה להתחזק". בלשכת ראש הממשלה הבהירו בהקשר זה כי ברק מעודכן בהחלטה על הקמת הוועדה.

 

שכונת גבעת האולפנה (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
שכונת גבעת האולפנה(צילום: באדיבות Lowshot)
 

הלילה קיבל נתניהו מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את חוות הדעת בעניין ההגנה המשפטית שתינתן מפני תביעות עתידיות סביב הפינוי ומלשכתו נמסר כי חוות הדעת עונה על הדרישות שהעלה ראש הממשלה. "הפתרון שמצאנו מחזק את ההתיישבות ושומר על שלטון החוק", אמר ראש הממשלה.

 

חוק ההסדרה יעלה להצבעה כיוזמה של חברי כנסת מהימין, בעקבות החלטתו של נתניהו לקיים את הוראת בג"ץ למדינה, לפיה יש לפנות חמישה מבתי שכונת האולפנה בבית-אל כיוון שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. נתניהו מתכוון להעתיק את המבנים שבמחלוקת לשטח צבאי בהתנחלות בית אל, והתריע בפני השרים וסגני השרים כי מי שיצביע בעד חוק ההסדרה - יפוטר. שרי ש"ס ייעדרו מהמליאה במהלך ההצבעה.

 

צמיגים בשכונת האולפנה ()
צמיגים בשכונת האולפנה
 

לפי "חוק ההסדרה", שכונה בתחילה "חוק מגרון", אם בעל קרקע ביהודה ושומרון לא פנה בתוך ארבע שנים מרגע הקמת שכונת המגורים על השטח שבבעלותו לבית המשפט, לא יפונו המבנים שנבנו עליו. הצעת החוק המתיימרת להגן על מחזיקים במקרקעין מתייחסת רק לבנייה בגדה ורק לשכונות שבהן לפחות 20 יחידות דיור. נתניהו חושש כי

חוק כזה, שיכשיר את שכונת גבעת האולפנה, יעורר ביקורת בינלאומית גדולה מאוד.

 

בעוד המערכת הפוליטית סוערת סביב הצעת החוק - שלא צפויה לעבור - המתנחלים בשטח כבר נערכים לפינוי הצפוי משכונת גבעת האולפנה. אמש הגיעה למקום משאית ופרקה שם מספר גדול של צמיגים, שעשויים לשמש את המתנגדים לפינוי ביום פקודה. תושבים בשכונה העידו בנוסף על תסכול גדול, ואמרו כי אין לדעת מה יקרה כשהכוחות המפנים יגיעו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
לא יחליט יותר לבד. אהוד ברק
צילום: מרק ישראל סלם
שכונת האולפנה
צילום: אמיר לוי
ליברמן. מתווה מספק
צילום: אבי פרץ
מומלצים