שתף קטע נבחר

נער שהרעיש ברח: שוטר ירה בו באקדח חשמלי

ניידת הוזעקה לבית ספר ברמת-גן, לאחר שנערים הרעישו בליל שבת. השוטרים ירו באחד מהנערים שנמלטו באקדח טייזר. אביו של הנער שהתמוטט תהה: "למה שוטר צריך לירות בו בגב?" תלונה הוגשה למח"ש. המשטרה: "הוא ניסה להימלט"

מדוע ירו שוטרים בגבו של נער בן 16 באקדח חשמלי - שגרם כבר למקרי מוות בארצות-הברית ? שוטרים שהגיעו בסוף השבוע לבית ספר ברמת-גן בעקבות תלונות על רעש - ירו באקדח טייזר בנער, שברח ביחד עם חבריו מהמקום. בעקבות המקרה הגיש אביו של הנער תלונה במחלקה לחקירות שוטרים.  

 

עוד בחדשות:

שולה זקן ל-4 חודשי עבודות שירות: 'היא מזכירה'

נערים חוסמים צומת בי-ם: "יהודי לא מגרש יהודי"

ברק מסתבך: ראש אמ"ן לא מבין במאבקי כוח

 

סימני הירי על גבו של הנער ()
סימני הירי על גבו של הנער

  

הנער סיפר שכאשר ראה את חבריו בורחים, הוא נמלט איתם. כשהגיע לרחבת בניין, הרגיש לפתע דקירות חזקות בגבו ואז התמוטט. מהר מאוד התברר לו כי שני שוטרים, שרדפו אחריו ואחרי חבריו, ירו לעברו באמצעות האקדח החשמלי. כתוצאה מהירי הוא שותק לכמה שניות. לאחר מכן, כך על-פי התלונה, כשהנער שאל למה ירו בו, הוא נורה פעם נוספת באמצעות אותו אקדח.

 

אחד מחבריו ההמומים של הנער שלף טלפון נייד והקליט את השוטרים. בהקלטה נשמע אחד השוטרים אומר לנער שנפגע "ברחת משוטר". הנער שאל את השוטר: "גבר, אני לא מבין למה אתם... מה אנחנו עשינו לכם? מה זה הדבר הזה?" השוטר השיב: "תקשיבו לי ותקשיבו לי טוב. אתה תמשיך לצעוק, אתה תקבל עוד חשמל - אתה הבנת?! הבנת? הבנת? תהיה בשקט!".

 

הנער שנורה ושלושת חבריו הובאו למשטרת מרחב דן, שם נחקרו בחשד להפרעה לסדר ציבור. כשהגיע למשטרה אביו של הנער שנפגע, הוא הודיע כי בכוונתו לפנות למחלקה לחקירות שוטרים. לטענתו, רק אז הודיעו לו השוטרים כי בנו חשוד גם בתקיפת שוטר. האב לא מבין מדוע ירו השוטרים בבנו: "כשאתה מגיע למקום שבו יושבים ילדים, איזה סיבה יש לירות בגב של ילד בן 16. איזה הסבר יש לזה? מה הוא כבר עשה? מה הוא חשד, שהוא רצח? ואחרי זה עוד מאשימים אותו בתקיפה".

 

האב טוען כי השוטרים אמרו כי בנו תקף אותם, כדי לכסות על מעשיהם. "ההקלטות שיש לנו מוכיחות שהשוטר עוד איים שיירה בו שוב, כאילו לא מספיק הנזק שגרם לו", אמר האב. "פשוט בושה. במקום לבקש סליחה, הם התחילו לתאם שם גרסאות ואז הם מודיעים לי שהבן שלי חשוד בתקיפת שוטר. הבן שלי, כמו החברים שלו שקיבלו קנס על רעש, לא תקף אף שוטר".

 

מכשיר אל-הרג - שהרג

אקדח טייזר הוא מכשיר אל-הרג שנמצא בידי משטרת ישראל על מנת שיאפשר לשוטרים להשתמש בו מבלי לגרום להריגה במצבים קיצוניים בשטח, למשל, אם החשוד משתולל ומאיים לפגוע בשוטרים או אם הוא מנסה לברוח ולא ענה להוראות השוטרים. בכל מקרה השוטר חייב להפעיל שיקול דעת, אבל לא פחות חשוב - עליו להזהיר את החשוד: "עצור או שאני מפעיל אקדח טייזר".

 

עו"ד דב גלעד כהן, המייצג את הנער, פנה במכתב רשמי למח"ש. במכתב כתב: "כל עוד השוטר החשוד לא ידע שהאירוע מוקלט, הנימוק

 לירי האלים היה שהנער ברח, ללא רמז ישיר או עקיף לכך שהותקף על-ידו. אולם כשהבין שהוא עשוי להסתבך, בהמשך הדרך, השוטר שיקר וסחף את חבריו לבדות ראיות יחד עמו על מנת להצדיק את הירי בנער".

 

ממחוז תל אביב במשטרה נמסר בתגובה: "מבדיקת האירוע עולה כי בעת פעילות של חניכי תנועת נוער בשעת לילה מאוחרת, הם נתקלו בחבורת נערים שהשליכה לעברם אבנים. החניכים הזעיקו את המשטרה. ניידת שהגיעה למקום זיהתה את הנערים החשודים שהחלו במנוסה. במהלך המרדף נעצרו כמה חשודים. אחד החשודים המוכר למשטרה ניסה להימלט, נגדו נעשה שימוש בטייזר. בסיום האירוע עוכבו כל המעורבים לתחנה, נחקרו ולבסוף שוחררו בתנאים".

 

על פי דו"ח של אמנסטי, 43 בני אדם לפחות נהרגו בארה"ב בשנת 2011 לאחר שספגו הלם חשמלי מאקדחי טייזר משטרתיים. בכך עלה מספר ההרוגים מסיבה זו מאז שנת 2001 ל-497. פתולוגים ייחסו את מרבית מקרי המוות הללו לגורמים אחרים, כמו בעיות בריאות בסיסיות, אך השימוש באקדחי ההלם מצוין כסיבת המוות או כגורם תורם ביותר מ-60 מקרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנער שנפגע מהאקדח
אקדח טייזר. ארכיון
צילום: AFP
עו"ד דב גלעד כהן. פנה למח"ש
מומלצים