שתף קטע נבחר

צפת: קנס לסגן לשעבר שהודה בניסיון זיוף

אחרי שהואשם בגניבת תמונות בשווי עשרות מיליונים הורשע ראובן שדה במסגרת עסקת טיעון בעבירה של ניסיון לקבלת דבר במרמה, בשווי עשרות אלפי שקלים. הוא נקנס ב-30 אלף שקלים ונגזרו עליו 10 חודשי מאסר על תנאי

מה שהחל בהאשמה של גניבת תמונות בשווי "עשרות מיליוני שקלים" הסתיים היום (ה') בקנס של 30 אלף שקל שהושת על סגן ראש עיריית צפת לשעבר, ראובן שדה. בנוסף הוא נידון לעשרה חודשי מאסר על תנאי. כך הוחלט במסגרת עסקת טיעון שנחתם עם שדה, ובה הורשע בניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

 

הפרשה התפוצצה בשנת 2007. שדה בן ה-64 הואשם בניסיון לזייף אישור קנייה של תמונת "הקרקס" של האמן מאנה כץ. בכתב האישום הראשון שהוגש נגדו נטען כי מדובר בתמונות מקוריות שנתרמו לעירייה, אולם ככל שהתבהרה התמונה התגלה כי מדובר בהעתק בלבד. כתב האישום נגדו תוקן והוגש בשנית, אך ככל שחלף הזמן נחלשו הטענות והוגש נגדו אישום שלישי - שבו הודה במסגרת העסקה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

על פי המתואר בכתב האישום ביקש שדה מאדם שלישי לארגן לו "אישור לכך שציור 'הקרקס' נקנה מבית טוב, כשכוונתו להכשיר בכך את התמונה". האיש פנה לסוחרת אמנות שהכינה מסמך לפיו מכרה לו את התמונה בנובמבר 2002 תמורת 9,000 שקל. שדה העביר את התמונה למכירה באמצעות אישים נוספים ולבסוף היא הועברה לבית המכירות 'סותביס' בתל אביב, שם תפסה אותה המשטרה.

 

שדה נעצר והובא לבית משפט השלום בנצרת, שם הציג את המסמך המזויף כהוכחה לאותנטיות התמונה ו"כשרותה". בשל הצגה זו, הואשם גם בבידוי ראיות. הוא טען עם תחילת משפטו להתיישנות וטען כי התיק "אינו בשל" משום שהמדינה לא סיימה לחקור את מהות התמונה, דבר שעשוי לשנות את האישום בהמשך. בדיעבד התברר כי צדק. בבדיקה שערכה המדינה בצרפת, התברר כי לא מדובר בתמונה המקורית אלא בהעתק, ששוויו כמה עשרות אלפי שקלים בלבד.

 

ההתנהלות של המדינה מול שדה זכתה לביקורת מצד השופט שאהר אטרש שציין בגזר הדין כי "ניתן היה לערוך בדיקות מקדימות, לרבות חיקור דין, עובר להגשת כתב האישום. משנעשו הדברים לאחר הגשתו והובילו לתיקונו של כתב האישום כאמור, נגרם לנאשם עינוי דין נוסף, שלא היה נגרם אילו הוגש כתב האישום המתוקן האחרון בתור כתב אישום מקורי".

 

"ניתן להגדיר את השינוי שחל בכתב האישום כדרמטי", המשך השופט. "בעוד שכתב האישום המקורי ייחס לנאשם עבירות על יצירות ששוויין מוערך בעשרות מיליוני שקלים, כתב האישום שבו הודה בסופו של יום ייחס לו עבירות בגין יצירה אחת המוערכת בעשרות אלפי שקלים בלבד".

 

השופט הזכיר את העבר הפלילי העשיר שעומד לחובתו של שדה, ובו בין השאר הרשעות בעבירות מאותו סוג. הוא דחה את בקשת הפרקליטות למאסר בפועל שירוצה בעבודות שירות, וקבע כי שדה ישלם קנס של 30 אלף שקלים וירצה עשרה חודשי מאסר על תנאי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שדה. עינוי דין
צילום: אביהו שפירא
מומלצים