שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מצב מובארק מידרדר: "נכנס לתרדמת מלאה"

דיווחים סותרים על מצב נשיא מצרים לשעבר: התקשורת העולמית מדווחת כי הידרדרות נוספת חלה במצבו וכי הרופאים נאלצו לטפל בו במכשיר הלם חשמלי ללב. דובר משרד הפנים אמר ל-CNN כי הוא בתרדמת, אך בהמשך הכחיש זאת ל-BBC

רשת CNN דיווחה בצהריים (יום ב') כי דובר משרד הפנים המצרי הודיע שנשיא מצרים המודח חוסני מובארק שרוי בתרדמת מלאה. בהמשך הופיעו דיווחים סותרים בנושא מצבו של מובארק, ו-BBC דיווחה כי דובר משרד הפנים המצרי מסר לה שחרף בעיותיו - הוא אינו שרוי בקומה.

 

לפי CNN, הדובר עלא מוחמד ציין עוד כי בריאותו של הנשיא לשעבר, בן 84, הידרדרה בימים האחרונים. ההידרדרות החלה מאז נגזר על מובארק מאסר עולם והוא הועבר מבית החולים לכלא טורה. גורמי ביטחון בכלא אמרו כי הרופאים בכלא נאלצו להשתמש פעמיים בדפיברילטור, מכשיר הלם חשמלי ללב. הם לא ציינו אם השימוש במכשיר נעשה כי לבו של מובארק חדל לפעום, או כדי להסדיר את פעימות לבו.

 

מובארק לאחר גזר הדין (צילום: AP) (צילום: AP)
מובארק לאחר גזר הדין(צילום: AP)

 

הרשת האמריקנית דיווחה עוד כי לפי הדובר, שני בניו של מובארק, גמאל ועלא, הגישו בקשה לרשויות הכלא לשהות לצדו ובקשתם נענתה. מובארק מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית הכלא טורה.

 

סוכנות הידיעות AP דיווחה גם היא על הידרדרות במצבו של מובארק, אך ציינה רק כי הוא איבד היום את הכרתו שלוש פעמים. סוכנות רויטרס דיווחה כי מובארק שוקע בתרדמת מדי פעם בפעם, אך ציינה כי לפי מקורות בכלא בזמנים אחרים הוא בהכרה.

 

מוקדם יותר אמר מקור במשרד הפנים בקהיר כי הנשיא במצב "קריטי אך יציב". המקור ציין כי מובארק סובל מדיכאון חמור, קשיי נשימה ולחץ דם גבוה. בזמן האחרון רבו הדיווחים על מצבו הבריאותי של מובארק. אתמול אמר גורם בכלא טורה כי הנשיא לשעבר ניזון מיוגורט ומנוזלים בלבד והוא מאבד את הכרתו לסירוגין. הוא הוסיף כי סוזן, רעייתו של מובארק, ביקרה אותו בכלא יחד עם כלותיה. אתמול גם נפוצו במצרים שמועות שלפיהן מובארק מת בתאו בכלא, אך הן הוכחשו.

  

כלי תקשורת במצרים דיווחו שלשום כי הנשיא המודח הודיע למשפחתו שהוא רוצה להיקבר ליד נכדו שמת. מוחמד, בנו של עלא מובארק, מת לפני כשלוש שנים מהרעלת קיבה. הנשיא לשעבר היה קרוב מאוד לנכדו, ומותו עורר בזמנו משבר נפשי קשה אצלו. לפי הדיווחים, הוא השמיע את הבקשה באוזני בנו גמאל ורעייתו סוזן, והאחרונה פרצה בבכי היסטרי למשמע הבקשה.

 

סוזן ובניה, בימים הטובים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סוזן ובניה, בימים הטובים(צילום: AFP)

 

ב-2 ביוני מצא בית המשפט בקהיר את מובארק אשם בשותפות להרג כ-850 מפגינים

בינואר ובפברואר 2011, אך מנגד הוא זוכה מסעיפי השחיתות. עלא וגמאל מובארק, בניו של הנשיא לשעבר, זוכו מהאישומים נגדם אך הם ממתינים בכלא למשפט אחר. עורכי דינו מתכוונים להגיש ערעור על הפסיקה בטענה שהעונש מוגזם, ומנגד גם התובעים מתכוונים לערער - בטענה כי יש לגזור עליו עונש מוות. כבר באותו יום שבו נגזר דינו לקה הנשיא לשעבר בלבו, בדרכו לכלא.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק בבית המשפט, עם הינתן גזר דינו
צילום: EPA
מומלצים