שתף קטע נבחר

הדיאלוג בלבנון: נשק חיזבאללה ישולב בצבא?

לראשונה זה יותר משנה וחצי מתכנסים הפלגים השונים בארץ הארזים כדי לדון בשאלות ההגנה על המדינה. כשברקע האלימות בשבועות האחרונים בין תומכי המשטר הסורי למתנגדיו, תידון גם שאלת הנשק שמחזיק ארגון הטרור השיעי

הפלגים היריבים בלבנון חידשו היום (ב') את הדיאלוג הלאומי בנוגע לשאלת ההגנה על ארצם. בסוכנויות הידיעות דווח כי השיחות עשויות להוביל בסופו של דבר לשילוב הארסנל של ארגון הטרור השיעי חיזבאללה בצבא הסדיר של לבנון.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

השיחות המתקיימות היום בלבנון נערכות בשעה שבמדינה יש מתיחות קשה בין ארגונים פרו-סוריים לארגונים המתנגדים למשטרו של נשיא סוריה, בשאר אסד. בשבועות האחרונים גלשה האלימות מסוריה לתוך לבנון, ויותר מ-20 בני אדם נהרגו בעימותים בין חמושים התומכים באסד לבין מתנגדיו. חיזבאללה הוא בעל ברית קרוב של המשטר בדמשק.

 

האלימות בלבנון בחודש שעבר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האלימות בלבנון בחודש שעבר(צילום: AFP)

 

ארסנל הנשק הענקי שברשות חיזבאללה, ארסנל הכולל עשרות אלפי טילים, הוא גורם משמעותי מאוד למחלוקת בקרב הלבנונים. יש ביניהם כאלה האומרים כי על חיזבאללה להתפרק מנשקו, בעוד אחרים אומרים כי הנשק נחוץ כדי להגן על המדינה מפני התקפות ישראליות אפשריות.

 

הסיבוב הקודם של שיחות בין הפלגים בלבנון נערך בנובמבר 2010. אז הן נערכו בעקבות העימות הפוליטי הקשה בין חיזבאללה לבין ממשלת לבנון בראשות סעד אל-חרירי, עימות שהתגלע בשל תמיכת הממשלה במסקנות בית הדין הבינלאומי

לחקירת רצח ראש הממשלה לשעבר, רפיק אל-חרירי. בית הדין ייחס את הרצח לחיזבאללה.

 

לאלימות בשבועות האחרונים בלבנון יש קשר להשפעה הגדולה מאוד שהייתה לאורך שנים לסוריה על הנעשה בארץ הארזים. סוריה החזיקה שם כוחות, מה שלא תרם לשקט בין הפלגים הרבים במדינה השסועה, בהם נוצרים ומוסלמים, סונים, שיעים ועלווים, וגם דרוזים. במשך שנות מלחמת האזרחים בין 1975 ל-1991 הזרימה סוריה ללבנון כמויות אדירות של נשק שתדלק את העימותים בין הפלגים במדינה, והדומיננטיות שלה שם נמשכה עוד יותר מעשור אחר-כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבא לבנון בעקבות המהומות בטריפולי במאי
צילום: רויטרס
מומלצים