שתף קטע נבחר

מתחרה חדש לאל-ג'זירה: "קודם כל ענייני פלסטין"

הקץ לשלטון הסעודים והקטארים בתקשורת הבין-ערבית? רסאן בן-ג'ידו, בכיר שפרש מ"אל-ג'זירה" בגלל התנגדותו לסיקור המהפכה בסוריה, הקים את ערוץ החדשות "אל-מיאדין", שאמור להוות משקל נגד לתקשורת הסונית. איראן וחיזבאללה מאחוריו?

ערוץ טלוויזיה בין-ערבי חדש עלה היום (ב') לאוויר, ומטרתו להוות יריב לרשת "אל-ג'זירה" הקטארית ולרשת "אל-ערבייה" הסעודית, השולטות כיום בעולם הערבי. את הרשת החדשה, "אל-מיאדין", ייסד העיתונאי התוניסאי רסאן בן-ג'ידו, שהתפטר בשנה שעברה מאל-ג'זירה במחאה על נטייתה המובהקת לדבריו של הרשת נגד נשיא סוריה, בשאר אסד, במהלך ההתקוממות העממית בארצו.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

הרשת החדשה תשדר מביירות, בירת לבנון, ושמה - שפירושו "הכיכרות" - מרמז על המהפכות העממיות שפקדו את העולם הערבי בשנה וחצי האחרונות. "אל-ג'זירה" ו"אל-ערבייה", המובלות שתיהן על-ידי מדינות ערביות סוניות במפרץ, גיבו בשידוריהן בשנה האחרונה את ההתקוממות נגד אסד בסוריה, שכנתה של לבנון. ייחסו להן גם משמעות מכרעת בהפלתו של משטר חוסני מובארק במצרים.

 

אולפני הערוץ החדש (צילום: AP) (צילום: AP)
אולפני הערוץ החדש(צילום: AP)

 

הרשת הבין-ערבית החדשה מבטיחה לתמוך בסוגיה הפלסטינית ובכל צורות "ההתנגדות" - מונח המשמש בדרך כלל את הערבים במזרח התיכון לתיאור חיזבאללה וארגוני טרור אחרים הפועלים נגד ישראל.

 

בן-ג'ידו התפטר מאל-ג'זירה אשתקד כאמור במחאה על האופן שבו סיקרה את המהומות בסוריה. מאז תחילת המהפכה שם במרס 2011 האשימו חלק מהערבים את אל-ג'זירה בגיוס דעת הקהל נגד משטר אסד. הרשת החדשה מקווה להפר את האיזון התקשורתי הערבי ולתפוס נתח מהקהל של הרשתות הקטארית והסעודית, המבקרות באופן חריף את המשטרים באיראן ובסוריה וקוראות להתערבות צבאית כדי להדיח את אסד.

 

הסיסמה: "המציאות כפי שהיא"

"איננו ערוץ המדבר בשמם של המשטרים באיראן או בסוריה", אמר השבוע בן-ג'ידו במסיבת עיתונאים בביירות. "אנחנו ערוץ עצמאי לגמרי, המשקף את המציאות כהווייתה". עם זאת, הוא אמר כי הערוץ יגן על הסוגיות הלאומיות הערביות, ובראשן הסוגיה הפלסטינית.

 

"נילחם בפלגנות ונעמוד נגד הקולוניאליזם וההתערבות הזרה", אמר בן-ג'ידו, "נעסוק באופן מתמיד בפלסטין ובהתנגדות". סוריה, נזכיר, מחשיבה עצמה חלק מ"ציר ההתנגדות" נגד ישראל והמערב, יחד עם בעלי בריתה באיראן ובארגון חיזבאללה בלבנון.

 

הקונטרול של "אל-מיאדין". המימון יבוא מאנשי עסקים מסתוריים (צילום: AP) (צילום: AP)
הקונטרול של "אל-מיאדין". המימון יבוא מאנשי עסקים מסתוריים(צילום: AP)

 

הערוץ החדש יתחרה גם בשורה של רשתות חדשות ערביות אחרות בטלוויזיה, המנסות למשוך את תשומת לבם של הצופים בימי מהפכה בעולם הערבי. אירועי "האביב הערבי" שהחלו בשנה שעברה יצרו קיטוב בתקשורת הערבית, ועיתונאים בה האשימו זה את זה בנקיטת צד בסכסוכים הפנימיים במדינות ערב.

 

ערוץ "אל-מיאדין" החל לשדר היום בשעה 14:00 עם הבטחה מצד בן-ג'ידו לנקוט גישה עיתונאית מקצועית ומאוזנת ועם

הסיסמה: "המציאות כפי שהיא". יש שלל ספקולציות בנוגע למקורות המימון של הערוץ החדש, המעסיק כ-300 עובדים. לפי חלק מהדיווחים, הערוץ יהיה שופרם של איראן וחיזבאללה. בן-ג'ידו דחה את הטענות הללו, ואמר כי מי שמממנים את הערוץ הם אנשי עסקים שאת זהותם לא יחשוף.

 

הערוץ משך אליו עיתונאים מכל רחבי העולם הערבי ואפילו מעבר לו. ג'ורג' גלוואי, מחוקק אנטי-מלחמתי לשעבר, יארח בערוץ תוכנית שבועית בשם "עולם חופשי". גלוואי נודע בין השאר בביקורתו הגדולה על ישראל ובתמיכתו בסדאם חוסיין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
300 עובדים. "אל-מיאדין"
צילום: AP
באולפני הרשת החדשה בלבנון
צילום: AP
מומלצים