שתף קטע נבחר

לפני הבחירות במצרים: הצבא יוכל לעצור אזרחים

בצעד שגרר ביקורת מצד פעילי זכויות אדם, מאפשרת קהיר לצבא לעצור אזרחים ולהביאם בפני בימ"ש צבאי כדי למנוע מהומות. מחוקק: "החזרת מצב החירום ואיום על שלטון החוק"

ממשלת מצרים פרסמה היום (יום ד') צו שמעניק לצבא סמכות לעצור אזרחים ולהפנות אותם לבתי דין צבאיים. הצעד, רק ימים ספורים לפני הסיבוב השני והמכריע בבחירות לנשיאות שייערכו בשבת, גרר ביקורת מצד ארגוני זכויות אדם ומחוקקים.

 

עוד חדשות מהעולם :

תוניסיה: הרודן שהודח נידון למאסר עולם

בואו לבקר: העיר המסוכנת בעולם כבר לא מסוכנת

"נערת אובמה" כבר לא, קבלו את "אובמה בוי"

 

חבר פרלמנט תיאר את הצו כניסיון להחזיר את מצב החירום שאפיין את שלטונו של חוסני מובארק ובא לקצו בסוף מאי. החוק בתקופתו של מובארק העניק לכוחות הביטחון סמכות נרחבת לביצוע חיפושים ומעצרים והיה אחד מהכלים שאפשרו לנשיא לרסק התנגדות לשלטונו.

 

על פי הצו שפרסם משרד המשפטים, הצבא יחזיק בסמכות לעצור ולהשליט חוק וסדר עד שתיכתב חוקה חדשה – תהליך שצפוי להימשך מעבר ל-1 ביולי, המועד שבו אמורה המועצה הצבאית העליונה להעביר את השלטון לידי הנשיא הנבחר.

 

גורם ביטחוני הסביר כי הצו נועד להיאבק במהומות רחוב שעלולות לפרוץ לאחר הבחירות. "ההחלטה התקבלה בהקשר של שמירה על הביטחון בידי כוחות הביטחון בשיתוף המשטרה, בהיעדר חוק החירום ובהינתן אי שקט שעלול לפרוץ אחרי הבחירות", אמר הגורם שביקש לשמור על עילום שם.

 

אולם ארגוני זכויות אדם טענו כי משרד המשפטים מחזיר את חוק החירום בדלת האחורית. "אני מודאגת מאוד. הדבר מאשר את החשש שלי מפני המשך אכיפת החוק הצבאית", אמרה חבה מורייף מ- Human Rights Watch.

 

"זה צעד מסוכן מאוד", הוסיף מוחמד זרי מ"מכון קהיר לחקר זכויות אדם". הוא אמר כי מדובר בכישלון של הפרלמנט להעביר חוקים שימנעו הפניית אזרחים לבתי דין צבאיים.

 

עמר חמזאווי, מחוקק ליברלי, צייץ בטוויטר: "ההחלטה משחזרת את מצב החירום בשינוי צורה ומאיימת על שלטון החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פצוע בעימותים בין כוחות הביטחון למפגינים
צילום: AFP
מומלצים