שתף קטע נבחר

הקלה לארדואן בדרך לנשיאות: גול יכהן עד 2014

גדל הסיכוי שארדואן יישאר עוד שנים האיש החזק בטורקיה: בית המשפט קבע שעבדוללה גול יוכל להמשיך לכהן כנשיא עוד שנתיים ולא יצטרך לסיים תפקידו באוגוסט. ארדואן רוצה להפוך לנשיא בעוד שנתיים, והקדמת הבחירות הייתה פוגעת בו

בית המשפט החוקתי בטורקיה קבע בצהריים (יום ו') כי הנשיא, עבדוללה גול, יכול להמשיך לכהן בתפקידו עד 2014 ולהשלים בכך כהונה בת שבע שנים. החלטת בית המשפט, שדחה עתירה של האופוזיציה בטורקיה לחייב את גול לסיים את תפקידו כבר באוגוסט הקרוב, מגדילה את הסיכויים שראש הממשלה החזק של טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ירוץ לנשיאות בעוד שנתיים וישמר את כוחו.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

גול נבחר לתפקיד הנשיא על-ידי הפרלמנט בשנת 2007, ואז קבע החוק כי נשיא בטורקיה יכהן שבע שנים. בהמשך נחקק חוק שלפיו כהונת הנשיאים תהיה חמש שנים בלבד והם ייבחרו ישירות על-ידי העם. אלא שמפלגת השלטון של ארדואן, שאליה השתייך גול לפני שנבחר לנשיא, אישרה בינואר השנה סעיף בחוק המוציא את גול מהכלל ומאפשר לו להשלים כהונה בת שבע שנים, כפי שאמור היה להיות במועד שבו נבחר לנשיא ב-2007.

 

היום קבע בית המשפט כי החוק שלפיו גול יוכל להשלים כהונה בת שבע שנים הוא חוקתי. הוא קבע גם כי גול יוכל לרוץ שוב לנשיאות. בכל מקרה, נשיא טורקיה לא יוכל לכהן יותר משתי כהונות ברציפות.

 

ארדואן. יוכל להישאר האיש החזק עוד שנים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן. יוכל להישאר האיש החזק עוד שנים(צילום: רויטרס)

 

לקביעת בית המשפט עשויה להיות השפעה מכרעת על עתידו הפוליטי של ארדואן ועל עתיד המערכת הפוליטית בטורקיה בכלל. ארדואן אמור לסיים ב-2015 את כהונתו השלישית ברציפות כראש ממשלה, ולא יוכל להיבחר מחדש לתפקיד. בימים אלה יוזמים במפלגת השלטון שינוי מרחיק לכת במערכת הפוליטית הטורקית, שלפיו היא תהפוך למערכת נשיאותית כמו בצרפת, כלומר שהנשיא יהיה בפועל האיש החזק ביותר, המנהל את ענייני הממשלה ומתווה את המדיניות, במקום למשמש עוד דמות ייצוגית בעיקרה כפי שהיה עד כה.

 

לפי דיווחים בטורקיה, ארדואן עשוי להודיע על פרישתו מראשות הממשלה לפני הבחירות לנשיאות ב-2014 - שנה אחת לפני המועד שבו היה צריך לסיים את כהונתו - ואז לרוץ לתפקיד הנשיא, שכאמור יהפוך לתפקיד החשוב ביותר בטורקיה ויאפשר לו להמשיך לנהל את המדינה עוד שנים רבות. אם בית המשפט החוקתי היה קובע היום כי כהונת עבדוללה גול כנשיא חייבת להסתיים כבר בעוד חודשיים, היה על הטורקים לבחור נשיא חדש במקומו באוגוסט, ואחרי סיום תפקידו כראש הממשלה ב-2015 צריך היה ארדואן להמתין עוד שנתיים לפחות עד שיוכל להיבחר לנשיא.

 

עבדוללה גול. טכנית, יוכל לרוץ לכהונה נוספת. אך האם ירצה? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עבדוללה גול. טכנית, יוכל לרוץ לכהונה נוספת. אך האם ירצה?(צילום: רויטרס)

 

לאחרונה אמר ארדואן לטלוויזיה בארצו על השינויים העתידיים במערכת השלטונית: "יהיה לנו נשיא שנבחר על-ידי העם, לא כזה שנבחר על-

ידי הפרלמנט. נשיא שנבחר בדרך חזקה כזו ישנה את המערכת הדו-ראשית הקיימת למעשה כיום למערכת שיש לה ראש אחד". מבקריו של ארדואן טוענים כי הוא מגלה נטיות אוטוקרטיות, וחוששים שהוא יהפוך חזק עוד יותר אם יהיו בידיו סמכויות של נשיא.

 

גול שימש שר החוץ של ארדואן לפני שנבחר לנשיא ב-2007 על-ידי פרלמנט שנשלט ברובו על-ידי מחוקקים ממפלגת הצדק והפיתוח שלו. הוא כיהן כראש הממשלה במשך ארבעה חודשים לפני שהתפטר ופינה את הדרך לארדואן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
צילום: AFP
מומלצים