שתף קטע נבחר

טורקיה: חירש כורדי נאשם בטרור - בגלל לימון

התביעה בטורקיה דורשת לשלוח גבר חירש-אילם ממוצא כורדי, שאינו יודע קרוא וכתוב, למאסר של 25 שנה כי נמצא ברשותו חצי לימון - שעשוי להקל על התסמינים של פגיעת גז מדמיע. החוק למניעת טרור בטורקיה ספג ביקורת חריפה בשל מקרים דומים

פרי הטרור? התביעה הכללית בטורקיה הגישה כתב אישום נגד גבר ממוצא כורדי, חירש-אילם שאינו יודע קרוא וכתוב, בגין סיוע לפעולות טרור - כי היה ברשותו חצי לימון. כך דיווחה אתמול (ו') רשת BBC הבריטית. לפי הדיווח, אם יורשע, צפוי מהמט טהיר אילהן לעונש מאסר של 25 שנה, משום שלימון עשוי לשמש על מנת להקל על התסמינים של פגיעת גז מדמיע.

 

אילהן מואשם בנוסף, כי קידם תעמולה של המחתרת הכורדית (PKK) והשתתף בהתארגנות בלתי חוקית. אילהן, סבּל בחנות בעיר מרסין, מכחיש את האשמות נגדו, וטוען כי לא ייתכן שהוא השתתף בפעולות אלימות של המיעוט הכורדי.

 

עוד חדשות מהעולם:

מצרים בוחרת נשיא: "לא נהפוך לאיראן שנייה"

ממשל אובמה: הגנה מגירוש למאות אלפי מהגרים

  

למרות שהרשויות בטורקיה מרשיעות פעמים רבות אזרחים ממוצא כורדי בפעולות לא חוקיות על סמך ראיות קלושות, לפי ה-BBC מדובר במקרה יוצא דופן, שכן הראייה היחידה נגד אילהן, כאמור, היא חצי הלימון שהיה ברשותו כשנעצר בחשד שהשתתף בהפגנה אלימה שארגנו פעילי ה-PKK.

 

בשנה וחצי האחרונות נעצרו בטורקיה מאות פעילים כורדים, פוליטיקאים ממוצא כורדי ועיתונאים, בחסות החוקים למניעת טרור, שספגו קיתונות של ביקורת ברחבי העולם. מועצת האיחוד האירופי הודיעה בעבר כי החוקים למניעת טרור, האוסרים על כל ביטוי של תמיכה במחתרת הכורדית, "משפיעים באופן מצמרר" על חופש הדיבור בטורקיה.

 

באחרונה הודיע ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כי יתיר לבתי הספר

בטורקיה ללמד את השפה הכורדית כמקצוע בחירה - אם יירשמו מספיק תלמידים לשיעורים במקצוע. צעד זה הוא חלק מסדרת צעדים שנוקטת ממשלת טורקיה במטרה לקרב את האזרחים ממוצא כורדי אל כלל הציבור הטורקי ולבודד במקביל את פעילי ה-PKK. עם זאת, פעולות רבות כגון מעצרו של אילהן על סמך חצי לימון פוגעת באופן חמור ביוזמות לקירוב הנפשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגל טורקיה (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים