שתף קטע נבחר

יוון לא חוזרת לדרכמה: תומכי האירו ניצחו בבחירות

אירופה נושמת לרווחה: מפלגת הימין-מרכז זכתה ב-3% יותר ממפלגת השמאל, שמתנגדת לתוכנית החילוץ. היא תוכל להקים ממשלה עם הסוציאליסטים. הניאו-נאצים קיבלו 6%

יוון נשארת באירופה: מדגמים מהבחירות החוזרות שתקיימו היום (א') ביוון הצביעו על יתרון קל לתומכי האירו, יתרון שככל הנראה יספיק להם להקים ממשלה. על פי המדגם הרשמי, מפלגת הימין-מרכז "דמוקרטיה חדשה" קיבלה 29.5 אחוז מהקולות, בעוד מפלגת השמאל הרדיקלית "סיריזה", שמתנגדת לתוכנית החילוץ הכלכלית שהוצעה ליוון, קיבלה 27.1 אחוז מהקולות. המפלגה המנצחת תקבל "בונוס" של 50 מבין 300 המקומות בפרלמנט היווני, דבר שיקל עליה בהקמת קואליציה.

 

לפי המדגמים, בעזרת אותו בונוס תקבל "דמוקרטיה חדשה" 127 מושבים בפרלמנט, לעומת 72 של סיריזה ו-32 של הסוציאליסטים. במצב שכזה, מפלגת הימין-מרכז תוכל להקים ממשלה עם הסוציאליסטים - לשתיים יהיו 159 מושבים מה-300 שבפרלמנט. המפלגה הניאו-נאצית, "שחר מוזהב", שמרה על פי המדגם על כ-7-6 אחוזים מהקולות, שיעור דומה לזה שבו זכתה בסיבוב הבחירות שהתקיים בתחילת מאי.

 

כתבות נוספות בנושא ב-ynet:

בזמן שיוון בקלפי: רימון הושלך על תחנת טלוויזיה

אירופה עוצרת נשימה: היוונים שוב הולכים להצביע

כשלו המגעים לאחדות: יוון הולכת שוב לבחירות

חבילת סיוע שנייה ליוון בסך 109 מיליארד אירו

 

קלפי ביוון, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קלפי ביוון, הבוקר(צילום: רויטרס)

 

לתוצאות האמת של הבחירות הללו תהיה השפעה דרמטית על גוש האירו, על אירופה כולה ואפילו על הכלכלה העולמית. הממשלה החדשה שתקום תיאלץ להכריע אם לדחות את תוכנית החילוץ הבינלאומית שהוצעה ליוון במטרה להציל את הכלכלה המתמוטטת במדינה, שמתקשה להתאושש מחמש שנות מיתון קשה. אם תידחה התוכנית, יוון מסתכנת בגירוש מגוש האירו.

 

כדי ליצור ממשלה יש צורך ב-151 מתוך 300 מושבי הפרלמנט. החוק היווני מעניק למפלגה שמגיעה למקום הראשון בונוס של 50 מושבים. ועדיין, לא סביר שמפלגה בודדת תצליח לזכות בדי קולות כדי להשיג רוב שיאפשר לה להקים ממשלה בעצמה. לפיכך צפוי מו"מ פוליטי להרכבת קואליציה – מו"מ מסוג זה שנכשל בבחירות הקודמות.

 

כאמור, המתמודדות הבולטות הן מפלגת הימין-מרכז "דמוקרטיה חדשה", המעוניינת לערוך שינויים בתוכנית החילוץ, ומפלגת השמאל הרדיקלי "סיריזה", שזוכה לפופולריות בזכות התנגדותה לתוכנית זו בשל הקיצוצים שהיא דורשת. גם סקרים שהתקיימו לקראת הבחירות הצביעו על כך ששתי המפלגות צמודות ומי שתיבחר תצטרך כנראה לערוך משא ומתן עם מפלגות קטנות.

 

כזכור, הבחירות הקודמות התקיימו בחודש שעבר, אך מאחר שנכשלו השיחות להקמת קואליציה, נאלצה יוון ללכת לסיבוב נוסף. סלע המחלוקת היה, גם אז, סירובם של אנשי "סיריזה" ומנהיגה אלכסיס ציפראס להתפשר בנוגע לתוכנית החילוץ. עמדת המפלגה הייתה שיש לבטל את ההסכם או לפתוח אותו ולערוך בו שינויים מרחיקי לכת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלפי ביוון, הבוקר
צילום: רויטרס
צילום: AP
דגל יוון לצד דגל האיחוד. הבחירות שישפיעו על היבשת עולה
צילום: AP
מומלצים