שתף קטע נבחר

הסכם האולפנה: רבי קומות במקום בסיס מג"ב

נחשפים פרטים ראשונים מההסכם בין הממשלה למתנחלים, שאמור לאפשר פינוי שקט של שכונת גבעת האולפנה בבית-אל: בסיס מג"ב ביישוב יפונה, במקומו יוקמו 10 מגדלים עם קרוב ל-30 דירות כל-אחד, בתי המפונים ממגרון לא ייהרסו

פרטי ההסכם בין הנהגת המתנחלים לבין הממשלה בנוגע לפינוי בהסכמה של שכונת גבעת האולפנה בבית-אל נחשפים. לפי ההסכם המתגבש, בבית-אל יקומו כעשרה מגדלים שבכל אחד מהם קרוב ל-30 דירות. המגדלים יוקמו על שטחו של בסיס מג"ב שנמצא בכניסה ליישוב ויפונה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בהסכם נכלל גם עתידו של המאחז מגרון, הצפוי להיות מפונה עד 1 באוגוסט. לפי הסיכומים, בתי המתנחלים שיפונו מהמאחז לא ייהרסו.

 

על דבר קיומו של ההסכם המתגבש דיבר אמש רב היישוב בית-אל, הרב זלמן מלמד. הרב אמר כי ב-24 השעות הקרובות תוקפא הפעילות סביב השכונה ותהיה תשובה סופית בנוגע להסכם אפשרי עם הממשלה על פינוי מרצון וללא אלימות. הוא הוסיף - לפני חשיפת הפרטים - כי ההסכם המתגבש כולל הישגים משמעותיים להתיישבות כולה ולבית-אל.

 

הצמיגים להבערה כבר הוגנו, אבל לא ייעשה בהם שימוש? (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הצמיגים להבערה כבר הוגנו, אבל לא ייעשה בהם שימוש?(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בהתאם להודעתו של הרב מלמד לתלמידיו הוקפאה אמש כל פעילות סביב בתי שכונת האולפנה, ובני הנוער שהתעסקו בימים האחרונים בהקמת ביצורים במקום חדלו בשלב זה מכל פעילות. תושבי שכונת האולפנה עצמם נמנעו אמש מלהתייחס להסכם או לאפשרות שייצאו מרצון מהבתים. לדברי כמה מהם ההסכם כלל אינו סגור, ועד שייסגר אין בכוונתם להתייחס אליו.

 

אחד התושבים אמר: "כרגע אנחנו לא מעודכנים בכל הפרטים. מבחינתנו אין עדיין הסכם גמור, ולכן אנחנו עדין לא יודעים מה נעשה". מי שהגיבו על ההסכם המתגבש בלשון קשה יותר הם בני הנוער שהתכוננו להתנגדות חריפה לפינוי. רבים מהם הביעו הערב הלם נוכח מה שכינו "ויתור על בתי השכונה". אחד ממנהיגיהם אמר ל-ynet: "אנחנו כועסים מאוד. אם זה נכון - פשוט מכרו אותנו, עשו לנו בדיוק את מה שעשו לגוש קטיף ומגרון. פשוט לא למדנו שום דבר". אותו נער אמר: "במקרה של פינוי מרצון, אין לנו כמובן שום כוונה לסייע בהתנגדות לפינוי".

 

אוהלים בשכונת גבעת האולפנה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אוהלים בשכונת גבעת האולפנה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

דובר המאחז מגרון שיישובו נכלל בהסכם, איתי חמו, אמר: "אנו מברכים על העניין. במגרון יש היתכנות לקיים בסיס צבאי לצד חיים אזרחיים". למרות הדברים, גם במגרון סירבו להתייחס הערב לאפשרות של פינוי מרצון.

 

פינוי חמשת הבתים בשכונת גבעת האולפנה בבית-אל יבוצע בעקבות פסיקת בג"ץ, לפיה הם נבנו על קרקע פלסטינית

פרטית. הפינוי יתאפשר גם הודות לעובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו מנע את חקיקת "חוק ההסדרה", שאמור היה להכשיר את השכונה ולאפשר להשאירה על תלה למרות פסיקת בג"ץ. נתניהו מתכוון להעתיק את המבנים שבמחלוקת לשטח צבאי בבית-אל, וכ"פיצוי" למתנחלים לבנות מאות יחידות דיור נוספות מעבר לקו הירוק.

 

בעקבות ההחלטה לפנות את השכונה הבטיחו מתנחלים בשבועות האחרונים התנגדות של ממש, ונערכו מבעוד מועד עם צמיגים להבערה, נורות צבע וחפצים להשלכה על כוחות הביטחון. כעת, יש תקווה של ממש שעימות פיזי בין הצדדים יימנע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוהלים וצמיגים בשכונת גבעת האולפנה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים