שתף קטע נבחר

המרשם ל-100 בחשבון: ריטלין מגיל קטן

ממתינים עם תחילת הטיפול בריטלין? מחקר חדש מצא כי טיפול תרופתי בשלב מוקדם בהפרעות קשב וריכוז מביא לשיפור בהישגים הלימודיים בביה"ס - במיוחד במתמטיקה. ילדים שלא קיבלו טיפול הגיעו להישגים נמוכים בכ-10 נקודות בממוצע

ילדכם סובל מ-ADHD? אל תחכו עם תחילת הטיפול התרופתי: מחקר חדש שנערך באיסלנד מצא כי טיפול מוקדם בתרופות כמו ריטלין וקונצרטה מונע הידרדרות בלימודים - ובמיוחד במתמטיקה. תוצאות המחקר, המתפרסמות לראשונה ב-ynet, יפורסמו במלואן בגיליון הקרוב של כתב העת היוקרתי לרפואת ילדים Pediatrics.

 

עוד על הפרעות קשב וריכוז:

ארה"ב אישרה: ריטלין לילדים - כבר מגיל 4

הפרעה בעלייה: אחד מכל 10 ילדים הוא ADHD

ריטלין לבן שלי? אין סיכוי 

 

בלי תרופות: הישגים נמוכים לתלמידים בכיתה ז'

השימוש בתרופות להפרעות קשב וריכוז הוא נפוץ ביותר, אולם אין מספיק עדויות רפואיות לכך שהתרופות הללו אכן מביאות להישגים אקדמיים גבוהים יותר. במחקר החדש בדקו החוקרים את הקשר בין השימוש בתרופות הללו לבין הישגים לימודיים על פני תקופה של שלוש שנים.

 

מתוצאות המחקר עלה כי ילדים שאינם סובלים מ-ADHD תפקדו באותה רמת הישגיות במבדקים שעברו במסגרת המחקר בכיתות ד' ו-ז'. מנגד, ילדים הסובלים מ-ADHD ואינם מטופלים בתרופות היו בעלי הישגים נמוכים בכיתה ז', במיוחד במתמטיקה. עוד ציינו החוקרים כי ציוניהם של אותם תלמידים היו במגמת ירידה משמעותית בהשוואה למידת ההישגיות בכיתה ד'. מנגד, אלה שהחלו ליטול תרופות כמו ריטלין וקונצרטה סביב כיתה ד' הראו ירידה קלה יותר.

 

תוצאות המחקר הראו כי ככל שהתרופות ניתנו מוקדם יותר, כך פחתה ההידרדרות: אלה שקיבלו את התרופות בתוך 12 חודשים מכיתה ד' הראו ירידה של 0.3 נקודות במתמטיקה בלבד. אלה שהחלו לקבל טיפול בתוך 25 עד 36 חודשים מכיתה ד' הראו ירידה דרמטית של 9.4 נקודות. השפעת התרופות הייתה גבוהה יותר אצל בנות בהשוואה לבנים. החוקרים סיכמו כי ככל שהתרופות ניתנות בשלב מאוחר יותר, כך גדולה יותר ההידרדרות בלימודים, ובמיוחד במתמטיקה.

 

ADHD: אחד מכל 10 ילדים

הפרעת קשב וריכוז היא תסמונת המאופיינת באימפולסיביות, תזזיתיות, הפרעות בריכוז וחוסר מנוחה. למרות הטיפולים היעילים הורים רבים עדיין נמנעים מלטפל בילדיהם בתרופות מחשש להתמכרות. התוצאה מכך הרסנית: הידרדרות בלימודים, נסיגה חברתית ושיעור גבוה של תאונות דרכים, פשיעה והתמכרויות.

 

נתונים אחרונים של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) מצביעים על עלייה משמעותית במספר הילדים המאובחנים כלוקים בהפרעות קשב וריכוז. על פי הנתונים, קרוב לאחד מכל 10 ילדים בארצות הברית מאובחן כסובל מהן. בין השנים 1998 ל-2009 הגיע אחוז הילדים המאובחנים כלוקים בהפרעה ל-7% עד 9%. ההפרעה נמצאה שכיחה יותר אצל בנים ואצל ילדים המגיעים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך.

 

אין כמעט תרופה שנחקרה יותר מהריטלין בעשורים האחרונים. מאות מחקרים שבוצעו בקרב מטופלים הסובלים מהפרעות קשב גילו שהריטלין אינו גורם להתמכרות אם הוא נלקח במינונים שהותאמו על ידי רופאים. התרופה מסולקת במהירות מהגוף כך שאינה מצטברת ולכן הסיכונים לטווח ארוך נמוכים מאוד. למעשה נתגלה שמטופלים שנטלו ריטלין תחת פיקוח רפואי הפחיתו את הסיכון להתמכר לאלכוהול ולסמים.

 

יעילות הריטלין ודומותיה (כמו קונצרטה) גדולה יותר כשהיא משולבת בטיפול פסיכותרפי. כיצד, אם כן, מצליחה

תרופה מעוררת לטפל בהפרעות קשב ולשפר ריכוז? ההערכה היא שהריטלין מווסת את מערכות הקשב והערות ומתאים אותן לסביבה. כך משתפרת היכולת להתמקד ולברור את הקלט הרצוי מבין שלל הגירויים.

 

החומר מתילפנידייט, ממנו מורכב הריטלין, משפיע על מערכת העצבים המרכזית. פעולתו דומה לפעולת הקפאין, אם כי בעוצמה רבה יותר – עוצמה שמתקרבת לזו של סמים ממריצים דוגמת אמפטאמינים. מחקר שנערך לאחרונה בארצות הברית, ושעשה שימוש בהדמיות דיגיטליות של המוח, העלה שהריטלין מצליח להגביר את רמתו במוח של המעביר העצבי דופאמין. החוקרים מעריכים שהריטלין מגביר את שחרור הדופאמין ובכך משפר את יכולת הריכוז והמיקוד של מטופלים שאצלם התגלו אותות חלשים של דופאמין.

 

לא כל רופא רשאי לרשום תרופה להפרעות קשב. הריטלין, הקונצרטה ותרופות אחרות להפרעות קשב נרשמות על ידי נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים או מומחה ברפואת ילדים שעבר הסמכה מיוחדת של משרד הבריאות. התרופה ניתנת רק לאחר איבחון מעמיק שכולל את מבחן TOVA, בו נדרש הילד לבצע מטלה משעממת מול מחשב לפני ואחרי מתן כדור ריטלין לנסיון. בנוסף עובר הילד אבחון פסיכולוגי לשלילת בעיות אחרות שעשויות להתבטא כהפרעת קשב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הפרעות קשב וריכוז. אחד מכל 10 ילדים סובל מהן
צילום: shutterstock
מומלצים