שתף קטע נבחר

דיווח במצרים: חוסני מובארק במוות קליני

סוכנות הידיעות המצרית ציטטה מקורות רפואיים שסיפרו כי לבו של הנשיא המודח חדל לפעום לאחר שהועבר לבי"ח צבאי, ולא הגיב לניסיונות ההחייאה. במועצה הצבאית העליונה הכחישו, אך הודו: "הבריאות שלו מידרדרת, המצב קריטי"

נשיא מצרים המודח חוסני מובארק, ששלט במדינה ביד רמה במשך 30 שנה, שרוי במוות קליני - כך דיווחה הלילה (יום ד') סוכנות הידיעות המצרית הממלכתית MENA מפי גורמים רפואיים, אולם במועצה הצבאית העליונה השולטת במדינה הכחישו את הדיווח.

 

מובארק מועבר לכלא לאחר גזר דינו (צילום: AP) (צילום: AP)
מובארק מועבר לכלא לאחר גזר דינו(צילום: AP)

 

"הנשיא לשעבר חוסני מובארק מת מוות קליני לאחר הגעתו לבית החולים הצבאי אל-מעאדי ביום שלישי בערב", צוטטו מקורות רפואיים בסוכנות הידיעות. לדברי הגורמים הרפואיים, "לבו של מובארק הפסיק לפעום ונעשתה בו החייאה באמצעות דפיברילטור כמה פעמים אך הוא לא הגיב".

 

אולם מקורות ביטחוניים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי מובארק מחוסר הכרה ומחובר למכונת הנשמה, אך לא מת מוות קליני. הגנרל ממדוח שאהין אמר לרשת CNN: "הוא לא במצב של מוות קליני כפי שדווח, אבל הבריאות שלו מידרדרת והוא במצב קריטי".

 

בכיכר תחריר שבקהיר מכונסים כ-60 אלף מפגינים שהגיעו לשם עוד לפני הדיווחים על מצבו של מובארק, כדי למחות נגד המועצה הצבאית השולטת במדינה.

 

המונים בכיכר תחריר, הלילה (צילום: AP) (צילום: AP)
המונים בכיכר תחריר, הלילה(צילום: AP)

 

שעות בודדות לפני הדיווח נרשמה הידרדרות נוספת במצבו של מובארק. התקשורת הממלכתית במדינה הודיעה כי הוא עבר אירוע מוחי והתקף לב וכי מצבו "קריטי". מעט לפני חצות הודיע דובר משרד הפנים של מצרים כי מובארק הועבר מכלא טורה השמור, שבו הוחזק מאז שנידון למאסר עולם לפני שבועיים, לבית החולים הצבאי אל-מעאדי. זהו אותו בית חולים שבו הוכרז מותו של קודמו בתפקיד, אנואר סאדאת, שנרצח לפני 30 שנה. הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה כי מובארק מחובר למכונת הנשמה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

גורם רשמי בכלא טורה אמר כי רופאים הודיעו שהנשיא לשעבר, בן 84, איבד את הכרתו. הוא אמר כי הם השתמשו

בדפיברילטור, מכשיר להחזרת קצב הלב לתקנו בעזרת הלם חשמלי, כדי להשיב את לבו של מובארק לפעילות. זמן מה אחרי הדיווח על האירוע המוחי שעבר מובארק נמסר בסוכנות הידיעות הממלכתית של מצרים כי רשויות הכלא הזעיקו רופאים כדי לטפל בו בעקבות "הידרדרות מהירה במצב בריאותו". עוד דווח כי ניתנו לו תרופות לטיפול בקרישי דם.

 

העברתו של מובארק אל מחוץ לכלא עשויה לעורר את זעמם של האזרחים שהתנגדו למשטרו. אלפים מהם התכנסו הערב בכיכר תחריר בקהיר כדי להפגין נגד המועצה הצבאית השולטת כעת במדינה. הם מוחים על הפגיעה לכאורה בפוליטיקאים איסלאמיסטים, ותבעו בין השאר להוציא את מובארק להורג.

 

מובארק נידון לפני שבועיים וחצי למאסר עולם בגין חלקו בהרג מאות מפגינים נגד משטרו במהלך ההתקוממות העממית נגדו בשנה שעברה. אחרי חודשים שבהם שהה במתקן צבאי בתנאים נוחים, ולפי מקורות במצרים - מצוינים, הוא הועבר לכלא

השמור, ומאז חלה החמרה משמעותית במצבו.

 

בשבוע שעבר כבר דווח כי מובארק נכנס לתרדמת מלאה, אך בהמשך פורסמה הכחשה לדברים ונטען כי הוא מאבד את הכרתו מדי פעם. עוד דווח כי הנשיא המודח כבר הודיע למשפחתו שהוא רוצה להיקבר ליד נכדו שמת. מוחמד, בנו של עלא מובארק, מת לפני כשלוש שנים מהרעלת קיבה. הנשיא לשעבר היה קרוב מאוד לנכדו, ומותו עורר בזמנו משבר נפשי קשה אצלו. לפי הדיווחים, הוא השמיע את הבקשה באוזני בנו גמאל ורעייתו סוזן, והאחרונה פרצה בבכי היסטרי למשמע הבקשה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 19/06/2012 22:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק בכלוב הנאשמים בבית המשפט
צילום: AP
מומלצים