שתף קטע נבחר

מבוכה: מחוקק מצרי מארגון טרור התארח בארה"ב

האני נורי אל-דין בא לביקור רשמי בוושינגטון עם חברי פרלמנט מצרים. הבעיה: הוא משתייך לארגון ג'מאעה איסלאמיה שרצח את הנשיא סאדאת ושמנהיגו כלוא בארה"ב. מחלקת המדינה: "לא ידוע לנו שמישהו מהמבקרים חבר בארגון המצרי הזה"

הממשל האמריקני הזמין השבוע לביקור רשמי בוושינגטון משלחת של חברי פרלמנט מצרים, ובהם גם האני נור אל-דין, שהוא חבר ארגון הטרור ג'מאעה איסלאמיה, המצוי ברשימות ארגוני הטרור של מחלקת המדינה האמריקנית ושל האיחוד האירופי. השבועון "ניוזוויק" ציטט מומחה לענייני מצרים, שאמר כי לו היו האמריקנים מחפשים את שמו בגוגל, הם היו מתוודעים לרקע שלו בלא קושי וכניסתו לארה"ב הייתה נמנעת.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

מדובר בארגון שעמד מאחורי רצח נשיא מצרים, אנוואר סאדאת, ושיש לו קשרים לארגון הטרור העולמי אל-קאעידה. מנהיגו הרוחני של הארגון הוא עומר עבד אל-רחמן, "השייח העיוור", המרצה מאסר עולם בארה"ב בגין חלקו בניסיון הפיצוץ הראשון של מגדלי התאומים בניו-יורק וקשר לפגיעה בשורה של מבנים מרכזיים במנהטן.

 

מפגיגים בעד המהפכה בכיכר תחריר היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגיגים בעד המהפכה בכיכר תחריר היום(צילום: רויטרס)

 

אל-דין, בן 44, אישר בראיון את השתייכותו לג'מאעה איסלאמיה. החוק האמריקני אוסר עליו להיכנס לארה"ב, אלא שהוא קיבל אשרת כניסה וקיים פגישות עם אנשי ממשל, בהם סגן היועץ לביטחון לאומי דניס מקדונה. לדברי אל-דין, הוא ביקש מהבכיר האמריקני ביום חמישי להעביר את השייח העיוור לבית כלא במצרים. עומר עבד אל-רחמן, בן 74, יושב בכלא באטנר בצפון קרוליינה, שבו מרצה מאסר עולם המרגל למען ישראל ג'ונתן פולארד.

 

"ניוזוויק" כותב שבקשת חבר הפרלמנט המצרי להעביר את השייח העיוור למצרים נתקלה בסירוב, בנימוק שזוהי סמכות של מערכת המשפט. אל-דין אמר לאמריקנים שהעברת השייח למצרים הייתה בבחינת "מתנה למהפכה". דובר במחלקת המדינה אמר בתגובה: "אין לנו מידע המצביע על כך שמישהו מחברי המשלחת הוא חבר בקבוצה האיסלאמית המצרית".

 

האמריקנים עושים בחודשים האחרונים מאמצים גדולים לקיים דו-שיח עם כל הגורמים הפוליטיים במצרים, לרבות גורמים בתנועה האיסלאמית. חואן זראטה, יועץ במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים, שהיה סגן היועץ לביטחון לאומי למלחמה בטרור בתקופת הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, העריך שממשל אובמה שגה כשאפשר לאל-דין להיכנס לארה"ב. "ארה"ב הולכת על חבל במאמץ לקיים קשר עם קיצונים שנכנסים עכשיו לתהליך הפוליטי תוך כדי המהפכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים במצרים. כוחות חדשים עולים
צילום: רויטרס
מומלצים