שתף קטע נבחר
צילום: EPA ,AFP

בחמאס צוהלים: "ניצחון מורסי - רגע היסטורי"

יריות באוויר וצעקות שמחה נשמעו בעזה עם ההודעה על ניצחונו של מוחמד מורסי במצרים. א-זהאר: "סוף לשיתוף הפעולה הביטחוני עם האויב ולתהליך הנורמליזציה". גם עריקאת בירך: מקווה שיסייע לפיוס הפנים-פלסטיני ולהקמת מדינה

חמאס והאחים המוסלמים - נגד ישראל. "בחירתו של מוחמד מורסי לנשיאה הבא של מצרים הוא רגע היסטורי עבור האזור", כך הגיבה היום (א') תנועת חמאס עם פרסום התוצאות הרשמיות במדינה שבחרה במועמד "האחים המוסלמים". צעקות שמחה וצרורות מנשק אוטומטי ליוו אף הם את התמונות ממצרים שנשקפו במסכים בעזה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

עזתים חוגגים את תוצאות הבחירות במצרים, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עזתים חוגגים את תוצאות הבחירות במצרים, היום(צילום: AFP)
 

ראש ממשלת חמאס, איסמאעיל הנייה, התקשר לנשיא מצרים הנבחר ובירך אותו על נצחונו. הוא הביע תקווה כי האירועים יביאו יציבות וביטחון לעם המצרי. "זוהי תחילתו של עידן חדש במצרים", הוסיף בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, שבחר להדגיש את הערכים שמשותפים לשתי התנועות ואת השפעת האירועים על ישראל. "כעת ייעצר שיתוף הפעולה הביטחוני עם האויב ותהליך הנורמליזציה בין המדינות יעוכב".

 

מורסי, מועמד האחים המוסלמים, גבר בבחירות על המועמד החילוני אחמד שפיק, שהיה בכיר במשטרו של הנשיא המודח

חוסני מובארק. על פי ועדת הבחירות המרכזית, ניצח מורסי בפער קטן מאוד: 51.7% לעומת 48.3% - 13,230,131 קולות

לעומת 12,347,380 קולות.

 

ראש המועצה הצבאית העליונה של מצרים, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, בירך את מורסי על ניצחונו. בכיכר תחריר בקהיר המתינו בזמן ההכרה מאות אלפי תומכים, ועם ההכרזה על ניצחונו של המועמד המועדף עליהם, הם פרצו בחגיגות. דגלי מצרים הונפו באוויר, וזיקוקים נורו לשמיים. המראות הזכירו במידה רבה את שהתרחש בכיכר ביום הדחתו של חוסני מובארק, ב-11 בפברואר אשתקד.

 

בעקבות ההכרזה, פרצו חגיגות ספונטניות ברצועה. תהלוכות שמחה חלפו ברחובות, ממתקים חולקו לעוברים ולשבים וגם מהרמקולים שבמסגדים ניכרה התרגשות.

 

חבר הלשכה המדינית של חמאס, עיזת א-רישק, בירך את מפלגת החירות והצדק, את האחים המוסלמים עצמם ואת העם המצרי על הבחירה. הוא הביע תקווה כי מורסי יוביל את מצרים לשגשוג, צדק וחופש, וכי ארצו תשוב להוביל את "האומה הערבית והאיסלאמית בכל הנוגע לסוגיה הפלסטינית".

 

תהלוכות שמחה, היום ברצועה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תהלוכות שמחה, היום ברצועה(צילום: AFP)
 

כיכר תחריר בקהיר, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כיכר תחריר בקהיר, היום(צילום: EPA)

 

השר לענייני חוץ בממשלת חמאס, מוחמד עווד, בירך על הניצחון והגדיר אותו כ"סימן מובהק להצלחת הדמוקרטיה באזור". לדבריו, "להצלחה של מורסי ישנה השפעה ישירה על העם הפלסטיני". דובר חמאס ברצועה, פאוזי ברהום, הוסיף כי "התוצאות מהוות נקודת מפנה היסטורית למצרים ולאומה הערבית והאיסלאמית, ויגדירו את עתיד הסוגיה הפלסטינית".

 

גם ברשות הפלסטינית בירכו את מורסי. "אנו בטוחים שהוא ימשיך ויפעל להשבתה של פלסטין למפה הגיאוגרפית בהקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית על גבולות 1967", אמר סאיב עריקאת, חבר הוועד הפועל של אש"ף וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני. הוא גם הביע תקווה שהניצחון יסייע להביא לפיוס הפנים פלסטיני.

 

בישראל זהירים 

לעת עתה, הוחלט בירושלים שלא להגיב באופן רשמי לתוצאות הבחירות המצרים. "אנו ממתינים לראות לאן זה מתגלגל ומה

יהיו הצעדים הבאים של מצרים. התוצאות האלה היו צפויות, אך צריך לראות מה יקרה", אמרו במשרד החוץ.

 

ניצחון של מורסי בבחירות לנשיאות פירושו השלמת ניצחון של האחים המוסלמים בכל החזיתות בזירה הפוליטית המצרית, אחרי שמוקדם יותר השנה כבשו את הפרלמנט. עם זאת, לא ברור אילו סמכויות יופקדו בידי הנשיא החדש, ולפי הערכות ינסה צבא מצרים לשמור לעצמו את עיקר הכוח הממשי. אם כך אכן יהיה, הדבר עשוי להוביל להתלקחות מחדש של האלימות במצרים ולעימותים בין תומכי האיסלאמיסטים לכוחות הביטחון.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנייה חוגג את ניצחון מורסי
צילום: AFP
כיכר תחריר, היום
צילום: אל ג'זירה
דגלים ושמחה ברצועת עזה
צילום: AFP
ההכרזה על מורסי כמנצח
צילום: אל ג'זירה
מומלצים