שתף קטע נבחר

טרנד: נשים אחרי לידה אוכלות השליה

המנהג הסיני העתיק לאכול את השליה לאחר הלידה חזר - ותופס תאוצה. בסין מדווחים כי 10% מהזוגות מבקשים לקחת את השליה הביתה, ואתרי האינטרנט מוצפים במתכונים למרק, כדורי בשר ואפילו פיצת שליה. היתרונות לפי הסינים: הרחקת מחלות, מניעת דיכאון ושיפור חלב האם

לאחר הלידה, שבה וואג לאן לביתה עם בתה החדשה, ישבה לשולחן ואכלה מרק. אבל זה לא היה מרק רגיל. המרכיב העיקרי בו היה השליה שלה, שיצאה מבין חלציה שעות ספורות קודם לכן. זהו לא מחזה נדיר בסין. אכילת השליה היא מסורת עתיקת יומין שם, ולאחרונה היא התרחבה גם למקומות רבים נוספים בעולם, ואפילו תפס כמה מפורסמים הוליוודים, ביניהם טום קרוז.

 

10% מהסינים לוקחים את השליה הביתה

המחשבה על אכילת השליה אולי נראית לנו כדבר מזעזע, אולם בסין רואים את השליה,

אותו איבר דמוי מדוזה המספק מזון וחמצן לעובר ברחם, כמקור לבריאות טובה. הסינים מאמינים שבכוחה של השליה להרחיק מחלות, למנוע דיכאון, לשפר את איכות חלב האם ולהגביר את רמת האנרגיה בגוף.

 

פלאצנטוגפיה, מנהג אכילת השליה לאחר הלידה, מתבצע באדיקות בסין כבר אלפיים שנים לפחות. הקיסר הראשון של סין, קין שי הואנג, הכניס את מנהג אכילת השליה לארוחות המלכותיות שלו, כשהוא טוען שהיא מסייעת להשיב את גלגלי הזמן לאחור ולהצעיר את גופו. כתובים משושלת מינג משנת 1368 טענו כי הרחם הוא המפתח להישרדות העובר, וכי תכולתו היא סגולה לאריכות חיים.

 

 

בעשור האחרון יותר ויותר תושבות סין חוזרים למנהג העתיק הזה, ושבות לאכול את השליה לאחר הלידה. בית החולים נאנג'ינג דיווח כי כ-10% מההורים הטריים ביקשו לקחת את השליה הביתה. רשת האינטרנט עמוסה באתרים המציעים מתכונים שונים להכנת מטעמי שליה. אחד האתרים הפופולריים מציע להכין מהשליה מרק, כופתאות, כדורי בשר ואפילו פיצה. הטעם, כך מדווחים, דומה לזה של כבד. השליה היא איבר ככל האיברים, ולפיכך קיים איסור ברוב מדינות העולם לסחור בה, אך למרות זאת ניתן למצוא גם באינטרנט כמוסות המכילות שליה מיובשת. 

 

"אכילת שליה מתבססת על מסורת עממית אולם אין בספרות המדעית הוכחות ליתרונות הבריאותיים באכילתה", אומרת ל-ynet יעל דרור, דיאטנית קלינית וספורט. "אפשר להניח שכשהחלה המסורת הזו לפני אלפי שנים לא היה מזון זמין, והשליה היוותה מקור חלבוני מיידי. אבל לא ניתן לומר שיש הגיון רפואי בפעולה הזו".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שליה, רגע לפני הבישול. הסינים מאמינים שמונעת דיכאון
מומלצים