שתף קטע נבחר

גרמניה: ברית מילה תיחשב לפשע?

רופא מוסלמי שמל ילד מסיבות דתיות נתבע על ידי הרשויות בגרמניה. בית המשפט קבע כי מדובר ב"התערבות חמורה בשלמות הגוף". יש המקווים כי הפסיקה תוביל לקרימינליזציה של מילה לא רפואית

בית המשפט במחוז קלן שבגרמניה קבע השבוע כי מילה לא רפואית היא "התערבות חמורה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף האנושי". ה"פייננשל טיימס" הגרמני פרסם היום (יום ג') מאמר שבו טען כי על סמך הפסיקה הזו, יש לראות מילה דתית בידי יהודים ומוסלמים כפשע.

 

ככה זה נגמר בקליפורניה: תקנות נגד ברית מילה? זה לא חוקי

 

על פי העיתון, שצוטט באתר החדשות הגרמני באנגלית, "דה לוקל", רופאים גרמנים שמלו תינוקות שלא לצרכים רפואיים פעלו עד כה בתחום אפור מבחינה חוקית. עד עכשיו הם היו יכולים לטעון שלא היו מודעים לכך שמדובר בפשע.

 

ברית מילה בסן פרנסיסקו. שם המאבק נגמר (צילום: AP) (צילום: AP)
ברית מילה בסן פרנסיסקו. שם המאבק נגמר(צילום: AP)

 

הנושא הגיע לפתחו של בית המשפט בקלן לאחר שרופא מוסלמי מל ילד בן ארבע. יומיים לאחר מכן האם הבהילה את הילד לבית החולים בשל דימום. משרד התובע עתר נגד הרופא, אך הוא נמצא זכאי. התובע ערער על ההחלטה, והדבר הוביל לפסיקה הנוכחית. עם זאת, ככל הנראה אין זה הסוף, והתיק צפוי להגיע לבית המשפט החוקתי הפדרלי.

 

הולם פוצקה מאוניברסיטת פסאו הוא אחד מהפעילים נגד מילה דתית. לדבריו, "הפסיקה חשובה יותר מכול לרופאים, כי זו הפעם הראשונה שיש להם ודאות חוקית".

 

"בניגוד לפוליטיקאים רבים, בית המשפט לא הרשה לעצמו להיכנע לפחד שיחשיבו אותו לאנטישמי או לאנטי-דתי", אמר פוצקה והוסיף: "ההחלטה הזו לא תשפיע רק על פסיקות עתידיות, אלא, במקרה הטוב, היא עשויה להוביל לשינוי בתודעה בקרב בני הדתות הנוגעות בדבר בכל הנוגע לכיבוד זכויותיהם הבסיסיות של ילדים".

 

איגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA) ומרכז רבני אירופה אמרו ל-ynet בתגובה על הפסיקה

כי מדובר ב"התקפה ברוטלית על חופש הדת". הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, כתב בהצהרה כי ההחלטה "פוגעת בזכות היסוד לפולחן בחוקת גרמניה. הפסיקה משוללת כל יסוד רפואי ובוודאי שהיא מנוגדת לחוקי הדת היהודית ולאיסלאם כאחד".

 

מנכ"ל האיגוד, מנחם מרגולין, הביע ביטחון כי "פעילות הסברה – גם בשיתוף הקהילות המוסלמיות ברחבי היבשת, תביא להסרת אי ההבנות ותמנע פגיעה מודעת ושלא מודעת בחופש הדת באירופה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלי הפשע? אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים