שתף קטע נבחר

מנכ"ל BBC התנצל: טעינו בסיקור הטבח באיתמר

הרשת הבריטית נמנעה מסיקור נרחב של טבח חמשת בני משפחת פוגל. לחץ של חברת פרלמנט בריטית הניע את המנכ"ל להודות בטעות. "עורכי החדשות היו נתונים ללחץ רב", תירץ

עדיף מאוחר, מאשר אף פעם לא: שנה ושלושה חודשים לאחר טבח חמשת בני משפחת פוגל באיתמר, מודה מנכ"ל BBC - תאגיד השידור הציבורי של בריטניה - כי שגה באופן סיקור הרצח ולא העניק לו בולטות מספקת.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

קצין בצנחנים ננזף על הכאת לוחמים - וקוּדם

אם חשוד בחילול יד ושם: הוא גדל על סיפורי שואה

 

בחודש מרס בשנה שעברה רצחו חכים עוואד ובן דודו אמג'ד עוואד מהכפר עוורתא את חמשת בני המשפחה - האב אודי (36), רעייתו רות (35) ושלושה מילדיהם, יואב (11), אלעד (4) והדס (בת ארבעה חודשים). ב-BBC בחרו לדווח על הטבח בתחנת הרדיו ובאתר האינטרנט של הרשת, אך מעבר לכך לא היה סיקור במבזקי החדשות ובתוכניות האקטואליה.

 

נוכח הסיקור הדל פנתה חברת הפרלמנט הבריטי לואיז מנש לרשת וקיבלה את התנצלותה של מנהלת החדשות הלן בודן. מנש לא הסתפקה בכך וביקשה גם את התייחסותו של המנכ"ל מארק תומפסון. המנכ"ל נעתר לבקשה והביע השבוע את ההתנצלות במהלך דיון בוועדת הפרלמנט לתרבות, תקשורת וספורט.

 

"בוודאי שמדובר בזוועה". הלוויית 5 בני משפחת פוגל (צילום ארכיון: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"בוודאי שמדובר בזוועה". הלוויית 5 בני משפחת פוגל (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

תומפסון הסביר כי הטבח התרחש במהלך "תקופה חדשותית עמוסה מאוד", שכללה בין היתר את המהומות בלוב ורעידת האדמה הקשה שפקדה את יפן. "עורכי החדשות היו נתונים תחת לחץ רב", אמר מנכ"ל ה-BBC, "אבל אחרי שאמרתי את זה - בוודאי שמדובר בזוועה שצריך היה לסקר אותה במבזקי החדשות שלנו באותו יום".

 

תומפסון הדגיש כי לדעתו, "אין לראות בכך הטיה מערכתית. אנחנו משתדלים מאוד מאוד לשקף את הסבל בשני הצדדים של הסכסוך. כשמתרחשות בעיות הומניטריות בעזה, אנחנו מנסים להציג גם את תוצאות ירי הטילים על שדרות".

 

תומפסון הוסיף כי הוא עומד מאחורי החלטתו לא לשדר מגבית הומניטרית למען עזה, במהלך מבצע עופרת יצוקה. "אני מאמין שצדקתי, הרבה אנשים חשבו שאני טועה. זה עלול היה ליצור רושם שאנו מביעים הזדהות עם אחד הצדדים של הסכסוך, על פני האחר. ישראל ופלסטין, כמו קשמיר וסרי-לנקה, כל-כך לוהטות מבחינת הרגישות של האנשים. חשוב לנו להבהיר שאנחנו פועלים בהגינות ובמקרה הזה עשינו טעות".

 

חברת הפרלמנט מנש אמרה לתקשורת הבריטית כי "הייתי המומה מהתגובות בקהילה היהודית כאן בבריטניה ובעולם כולו. התחושה שם הייתה של-BBC פשוט לא אכפת". מנש הביעה שביעות רצון מהתנצלותו של תומפסון ואמרה כי "הייתי מאוד מרוצה מהודאתו הכנה. הוא הבין כמה האירוע הזה השפיע על הקהילה היהודית".

 

גם דובר מועצת יש"ע, רוני ארזי, הביע סיפוק. לדבריו, "ההתנהלות מצד כלי תקשורת שנהגו לפרסם באותם ימים באופן תדיר תמונות זוועה דומות מעזה, העלתה בהחלט סימני שאלה גדולים בנוגע לאובייקטיביות שבה סיקרה התקשורת העולמית את הסכסוך הישראלי-ערבי. התנצלות ה-BBC בהחלט ראויה ואת בדק הבית צריכות לעשות באופן תמידי כל המערכות, לא רק בנוגע לטבח הנורא באיתמר ולא רק בחו"ל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הטבח באיתמר
אבי המשפחה אודי
צילום רפרודוקציה: אמציה האיתן, אולפני אתרוג
מומלצים