שתף קטע נבחר

"רנאג'ה הבריח נשק מאיראן, המוסד חיסל אותו"

מי היה כמאל רנאג'ה, שחוסל בדמשק? גורמים פלסטיניים ציינו כי בכיר חמאס החליף את מבחוח שחוסל בדובאי ותפקד כאחראי על הצד הלוגיסטי של הברחות הנשק לעזה. "ביתו נשרף, מסמכים נלקחו מדירתו. המוסד הוא שאחראי להתנקשות"

חמאס מנסה להתאושש מהחיסול המסתורי בדמשק , אנשיו מתחילים להפנות את האצבע המאשימה לעבר ישראל: בכיר חמאס כמאל רנאג'ה, בן 45, חוסל אתמול (יום ד') בבירת סוריה. על פי דיווחים הוא היה מחליפו של מחמוד אל-מבחוח, שחוסל ב-2010 בדובאי, ושימש כאחראי על הלוגיסטיקה בארגון. בדיווח אחר נטען כי הוא היה האחראי על האימונים של אנשי חמאס.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

גורמים פלסטיניים בדמשק ציינו כי רנאג'ה מונה להחליף את מבחוח אחרי חיסולו. לדבריהם, רנאג'ה היה האחראי על הצד הלוגיסטי של הברחות הנשק מאיראן, מסוריה ומלבנון לרצועת עזה. לטענתם, בחודשים האחרונים הצליח רנאג'ה להבריח לרצועה נשק איכותי דרך מצרים והים האדום. אין לדיווח הזה כל אישור רשמי.

 

חוסיין מורתדא, מנהל משרדי ערוץ אל-אלאם האיראני בדמשק, דיווח כי רנאג'ה היה האחראי על האימונים של אנשי חמאס. לדבריו, גם המקורבים ביותר אליו לא ידעו בדיוק מה היה תפקידו. הוא סיפר כי הקבוצה החמושה שחיסלה אותו שרפה את ביתו שבאזור קודסייה בפרברי דמשק, כדי לא להשאיר עקבות, לאחר שגנבה מסמכים חשובים מביתו. לדבריו, הדיוק שבה

נעשה החיסול מראה שמי שביצע אותו, מכיר את האיש ומכיר את טיב עבודתו. הוא העלה את ההנחה כי המוסד הישראלי עומד מאחורי החיסול.

 

רנאג'ה, המכונה ניזאר אבו מוג'אהד, נולד ב-1967. הוא נשוי ויש לו חמישה ילדים. אף גורם בחמאס לא הודיע רשמית מה היה תפקידו של רנאג'ה בתנועה. גורם רשמי בחמאס בלבנון טען כי "לפי המידע שבידינו,

המוסד אחראי לחיסול", אבל באופוזיציה הסורית האשימו את המשטר בדמשק בחיסול.

 

בכיר חמאס, אוסאמה חמדאן, אמר כי החקירה עדיין בראשיתה, אך תוצאותיה עשויות להצביע כי רנאג'ה מת כתוצאה "מפעולת התנקשות". חמדאן נמנע מלהאשים ישירות גורם באחריות לחיסול, אולם ציין כי ישראל היא המרוויחה הראשונה והאחרונה מההתנקשות הזאת. "אין ספר שרנאג'ה היה אחד מאנשי התנועה שהיה לו תפקיד בפעילותה לאורך תקופה ארוכה", אמר באל ג'זירה. "אנחנו נמצאים בעימות עם ישראל וצפוי שהיא תנסה לפגוע באנשינו, היא כבר עשתה זאת בעבר, ולכן זה לא מוזר שאחד מאנשינו נחשף לפגיעה כזו".

 

משלחת של בכירי הלשכה המדינית של חמאס ובראשה מנהיג התנועה, חאלד משעל, תגיע לירדן כבר היום, כדי להשתתף בהלווייתו שתתקיים בירדן. המשלחת הייתה אמורה להגיע לביקור מתוכנן בממלכה במהלך סוף השבוע או בתחילת השבוע הבא, אולם חבריה החליטו להקדים את בואם כדי להשתתף בהלוויה. בין חברי המשלחת יהיו מוסא אבו מרזוק, עיזת א-רישק, מחמד נזאל ומחמד נסר. חברי המשלחת צפויים להיפגש עם בכירים ירדנים וייתכן שהם יפגשו גם את מלך ירדן עבדאללה.

 

מאז החלה ההתקוממות בסוריה נטשו רוב בכירי חמאס את דמשק, אחרי ששהו בה מאז שנות ה-90. בתחילת ינואר דווח כי מנהיגי התנועה שהתגוררו עד אז בבירה הסורית עזבו אותה, בעוד משפחותיהם עברו לירדן או חזרו לעזה. עם זאת נמסר שחמאס עדיין מחזיק נציגות בסוריה, במטרה "לשמור על נוכחות לעידן שאחרי אסד".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמאל רנאג'ה. היורש של מבחוח?
מומלצים