שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

ועדת פלסנר תציע לחרדים "מסלול הסדר" ייחודי

ועדת פלסנר סיכמה עם צה"ל על מסלול במסגרתו חרדים יתגייסו בגיל 19 או 20, ישרתו בין 16 חודשים לשנתיים, ולאחר מכן יוכלו לשוב ללמוד. מספר הערבים שיגויסו לשירות הלאומי יוכפל. ח"כ רותם ואלקין דורשים קריטריונים זהים לשני המגזרים

ישיבות הסדר לחרדים - זה אחד הפתרונות שסוכמו היום (ה') בוועדת פלסנר בין חברי הוועדה לצה"ל. חברי הוועדה, המכינה מתווה לגיוס חרדים ואזרחים שאינם יהודים בצה"ל ובשירות האזרחי, דנו היום בעיקר בשילוב ערבים בשירות, אך אחד הפתרונות בעניין החרדים שעבר עשוי להיות פורץ דרך. במסגרת מסלול זה, שייקרא "בני חיל", ילמדו חרדים עד גיל 19 או 20. אחר כך יתגייסו ל"שירות משמעותי" של 16 חודשים עד שנתיים ואחריו יוכלו לשוב ללימודים.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הוועדה לא הגדירה יעד מספרי לגיוס חרדים במסדרת מסלול ההסדר, אבל הגדירה יעד מספרי לגיוס ערבים בשירות לאומי. מספרם יעלה מ-2,400 כיום ל-6,000 עד שנת 2016. הוועדה החליטה להחיל את עקרון "השירות לכל" ביחס לכלל אזרחי המדינה. היא יצרה הבחנה בין אוכלוסיית חייבי הגיוס לצה"ל לבין החייבים בשירות.

 

הוועדה תמליץ על אימוץ עקרון "השירות לכל", לפיו כל אזרח ישראל אשר איננו מחויב לגיוס לצה"ל ישרת בשירות אזרחי. הממשלה תקצה את מלוא המשאבים הנדרשים לביצוע עבודת המטה שתסתיים לא יאוחר מדצמבר השנה ותגיש המלצות מפורטות הכוללות שינויי מדיניות וחקיקה הנדרשים לממש את עקרון "השירות לכל". בוועדת פלסנר אומרים שגם על הערבים, בדומה לחרדים, יוטלו סנקציות על מי שאינו משרת. עם זאת, הם טוענים כי הוועדה אינה חייבת להגיש המלצות מיידיות בעניין האוכלוסיה הערבית וייתכן שהנושא הזה יגובש רק בעוד חודש או חודשיים.

 

חברי הכנסת דוד רותם מישראל ביתנו וחבר הכנסת זאב אלקין מהליכוד דרשו להחיל את אותם הקריטריונים על ערבים ועל חרדים. לדעת רותם יש לגייס בגיל 18 את כל הערבים ואת כל החרדים. ח"כ אלקין טוען שיש ליצור סימטריה מוחלטת: אם יוחלט לאמץ את מתווה פלסנר - 20 אחוז פטורים, יש להחיל לדעתו כלל דומה גם על הערבים. "אם את הערבים אתם פוטרים, אז גם את החרדים יש לפטור", אמר אלקין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שירות בצה"ל. אילוסטרציה
צילום ירון ברנר
מומלצים