שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

ליברמן בהתנגשות עם נתניהו: דורש גיוס לכול

ל-ynet נודע כי יו"ר ישראל ביתנו קיים שיחה קשה עם ראש הממשלה ובה הודיע על פרישת מפלגתו מוועדת פלסנר ועל קידום חוק שירות לכול, שגיבש ח"כ דוד רותם. הסיבה: "החלטת הוועדה להפלות לטובה את ערביי ישראל". גם הבית היהודי פרשה מהוועדה

משבר פוליטי חריף על רקע גיוס חרדים לשירות צבאי ולאומי: יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, קיים שיחה קשה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והודיע לו על פרישת מפלגתו מוועדת פלסנר, המגבשת פתרון לגיוס חרדים לשירות צבאי ולאומי. כך נודע ל-ynet. בנוסף הודיע כי מפלגתו תגיש את הצעת חוק שירות לכול, שגיבש ח"כ דוד רותם. ליברמן הודיע לנתניהו כי לתפישתו הוועדה הולכת למרוח את עניין הערבים, והוא לא מתכוון להסכים שגם ועדת המעקב תמרח את זה. בסיעה הבהירו כי אין בכוונתם לפרוש מהקואליציה. אחרי ליברמן, גם הבית היהודי הודיעה על פרישה מוועדת פלסנר.

 

"בעקבות החלטת הוועדה להפלות לטובה את ערביי ישראל ולא לחייבם בשירות למדינה, החלטה הפוגעת בחשיבות השוויון בנשיאה בנטל בשירות, החליטה סיעת ישראל ביתנו לפרוש מחברות בוועדה ותביא להצבעה בכנסת את הצעת החוק שהגישה הקובעת שוויון בנטל לכל חלקי העם", אמרו בישראל ביתנו.

 

מקורבי ליברמן הבהירו כי אין לישראל ביתנו כוונה לפרוש מהממשלה. "זה נושא ענייני, ואנחנו מתנגדים למריחה שיש בוועדה בנוגע לגיוס. עם זאת, אין לזה קשר לממשלה. אם היינו רוצים לעשות משבר ולפרוש, היינו פורשים. זו לא הכוונה. ליברמן הבהיר גם במאהל הפראיירים שהוא לא מתכוון לאיים בפרישה, וישראל ביתנו נשארת בקואליציה".

 

עוד בנושא:

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

 

עוד נמסר כי ישראל ביתנו סבורה כי יש רק דרך אחת נכונה להביא לשוויון אמיתי בנטל בין כל האזרחים במדינה והיא חובת שירות בגיל 18 לכל אזרח: חילוני, חרדי או ערבי. "ישראל ביתנו דוגלת בעיקרון שנקבע במגילת העצמאות ולפיו שוויון בישראל מובטח לכולם, בזכויות ובחובות, ללא קשר לדת, גזע או מין, ויש לכבד זאת".

 

אחרי ליברמן, גם הבית היהודי פרשה

חבר הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו) אמר לחדשות ynet ברדיו האזורי: "אני לא יודע על ויכוח או התנגשות בין ליברמן לנתניהו, אך המסקנות של ועדת פלסנר לא יובילו לשוויון בנטל. לפלסנר יש אינטרס למצוא חן בעיני חלק מהציבור, לאחרים יש אינטרס למצוא חן בעיני חלק אחר של הציבור. ברגע שפלסנר מחליט שעל הערבים אין במיידי חובת שירות, יביא למצב שאין שוויון בנטל. אם ממסמסים את הדבר הזה, אנחנו יוצאים מהוועדה".

 

עוד הוסיף ח"כ רותם: "האם ערביי ישראל הם אזרחים במדינת ישראל? אני לא מבקש מהם לעשות שירות צבאי אלא אזרחי. בבתי חולים, בבתי ספר וברשויות המקומיות. אין כל בעיה ליצור שירות לאומי. מי שמפחד מנטל שווה לכולם, מביא למסקנות שאלה ככה ואלה אחרת יובילו שבסוף לא יהיה שוויון בנטל".

 

ח"כ פלסנר. מנסה למצוא חן? (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
ח"כ פלסנר. מנסה למצוא חן?(צילום: גיל יוחנן )

 

ח"כ רותם. "שירות לאומי לערבים בבתי החולים ובתי ספר" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ח"כ רותם. "שירות לאומי לערבים בבתי החולים ובתי ספר"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, שוחח עם נתניהו והודיע לו כי "לאור המסקנות המתגבשות של הוועדה בנוגע לאי-שילוב ערבים בשירות למען המדינה, איני רואה מקום להמשך שותפותה של הבית היהודי בוועדה. מי שמקבל מהמדינה צריך לתרום למענה - ובלי תרומת הערבים אין שוויון בנטל. כרגע נראה ש"ועדת קש"ב" הופכת ל"ועדת כשל" וחלקנו לא יהיה עימם".

 

המהלכים של נתניהו הובילו לביקורת מצד יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, שטען כי מדובר בזריית חול בעיני הציבור במקום להביא לשוויון בנטל. כעת מגיעה ביקורת מצדו של ליברמן, השותף הבכיר של נתניהו בקואליציה עוד לפני צירוף קדימה, ונוקט בצעד מיידי בעקבות המסקנות המסתמנות - פרישת נציגי המפלגה מחברות בוועדה, בין היתר על רקע ההמלצות בנושא המגזר הערבי, שלפיהן עד שנת 2016 יוכפל מספרם של המשרתים בשירות הלאומים ל-6,000, במקום 2,400 כיום.

 

קדימה תוקפת: ליברמן בתעלולי פינקלשטיין

ככל שמתקדמת עבודתה של ועדת פלסנר, שמגבשת חלופה לחוק טל, שיפוג באחד באוגוסט, כך מתרבות הביקורות על ההמלצות המסתמנות. ביניהן, גיוס חרדים בגיל 22 או 23 כדי לתת להם זמן להתרגל לשינוי בחייהם. בימים האחרונים נטען כי ראש הממשלה נתניהו, התערב, לכאורה, בעבודת הוועדה ודחף להטבות לחרדים. כך, למשל, מתנגד נתניהו לסנקציות על משתמטים או להגבלת כמות החרדים שיקבלו פטור משירות, כפי שמציעים חברי ועדת פלסנר.  

 

מקורבים ליו"ר הוועדה יוחנן פלסנר אמרו בתגובה לפרישת חברי ישראל ביתנו כי, "מדובר במהלך פופוליסטי ושטחי של מפלגה שיודעת להטיף על שוויון בנטל אבל אין לה כוונה לעשות שום מהלך רציני על מנת לקדם אותו. רק היום אימצה הוועדה את עיקרון השירות לכל של כלל אזרחי מדינת ישראל כיעד לאומי. ישראל ביתנו מעדיפה להלהיט את הרוחות, במקום לקיים עבודת מטה משותפת, שתביא בפועל לשילוב של עשרות אלפי ישראלים במערך השירות הצבאי/לאומי. מצער שהאינטרס הפוליטי גובר על האחריות המשותפת שלנו למצות את ההזדמנות ההיסטורית להביא לשינוי אמיתי בנושא השוויון הנשיאה בנטל".

 

סיעת "קדימה" הגיבה בחריפות יוצאת דופן להודעת ישראל ביתנו. "ליברמן ממשיך בתעלולי פינקלשטיין כאשר כל ילד במסדרונות הכנסת יודע שמאחורי הנהמות הגדולות אין אף לא שמץ של ענייניות אלא אינטרסים צרים", נמסר. "הוא הודיע כי יישאר בממשלה בכל תנאי ללא קשר למסקנות הוועדה. מדובר במשחק פוליטי למתחילים, שקוף וחסר מעוף. רא"ל במילואים שאול מופז, קדימה, נבחריה וחבריה אינם זקוקים להטפות מוסר מצד מי שהפכו את ההסתה ורעש הרקע לאידיאולוגיה פוליטית. זהו אות קין על מצחו של ליברמן וחברי סיעתו ותעודת עליבות למי שמתיימר לדבר בשם המשרתים אך דואג רק לעצמו״.

  

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפף רון נוטקין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיצוץ פוליטי בין ליברמן לנתניהו
צילום: רויטרס
קדימה תוקפת בחריפות. שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים