שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

נתניהו נלחץ מליברמן: שירות לחרדים ולערבים

הלחץ הפוליטי עבד: בעקבות הודעות ישראל ביתנו והבית היהודי על פרישה מוועדת פלסנר, קיים ראש הממשלה שיחות עם חברי כנסת ערבים והודיע להם שלא יסכים לחוק גיוס שלא יכלול גם חרדים וגם ערבים: "זה עניין עקרוני", הבהיר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נלחץ מפרישתן של ישראל ביתנו והבית היהודי מוועדת פלסנר, המגבשת פתרון לגיוס חרדים לשירות צבאי ולאומי, ואחרי שיחת טלפון קשה משר החוץ, אביגדור ליברמן, קיים אחר הצהריים (יום ה') שיחות עם חברי כנסת ערבים ובהן הבהיר שהוא מתנגד לעיקרון של שחרור הערבים מחובת השירות.  

 

"המציאות השתנתה, האזרחים הערבים חייבים להשתתף בחלוקת הנטל יחד עם החרדים", אמר להם נתניהו. הוא ציין כי לא יביא לאישור הכנסת חוק שאינו כולל גם את השירות של הערבים וגם של החרדים. "זה עניין עקרוני, ואני מתנגד לפתור את אלה או את אלה. יש מציאות חדשה בישראל וכולם חייבים להתחלק בנטל".

 

נתניהו וליברמן. "רואים עין בעין" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
נתניהו וליברמן. "רואים עין בעין"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

עוד בנושא:

 

מקורבים לראש הממשלה נתניהו הבהירו כי הוא וליברמן רואים עין בעין את הפתרון בסוגיית גיוס הערבים והחרדים. "גם נתניהו מאמין שצריכה להיות חובת גיוס גם לחרדים וגם לערבים. ראש הממשלה דיבר עם ח"כים ערבים כדי להבהיר להם שההצבעה בוועדה אינה על דעתו". מחר ייפגש נתניהו עם ממלא מקומו, השר שאול מופז, כדי למצוא פתרון למשבר שנוצר ולהשיב את הדיונים על גיוס הערבים למסלולם.

 

מקורבי ליברמן הבהירו כי אין לישראל ביתנו כוונה לפרוש מהממשלה. "זה נושא ענייני, ואנחנו מתנגדים למריחה שיש בוועדה בנוגע לגיוס. עם זאת, אין לזה קשר לממשלה. אם היינו רוצים לעשות משבר ולפרוש, היינו פורשים. זו לא הכוונה. ליברמן הבהיר גם במאהל הפראיירים שהוא לא מתכוון לאיים בפרישה, וישראל ביתנו נשארת בקואליציה".

 

ישראל ביתנו תקדם את הצעת החוק שלה

ליברמן ויו"ר הבית היהודי, דניאל הרשקוביץ, הודיעו על פרישה מוועדת פלסנר, משום שלדעתם היא קידמה פתרון שיפלה לטובה את הערבים. מישראל ביתנו נמסר כי "בעקבות החלטת הוועדה להפלות לטובה את ערביי ישראל ולא לחייבם בשירות למדינה, החלטה הפוגעת בחשיבות השוויון בנשיאה בנטל בשירות, החליטה סיעת ישראל ביתנו לפרוש מחברות בוועדה ותביא להצבעה בכנסת את הצעת החוק שהגישה הקובעת שוויון בנטל לכל חלקי העם".

 

גם השר הרשקוביץ הודיע לנתניהו על פרישה מהוועדה: "לאור המסקנות המתגבשות של הוועדה

 בנוגע לאי-שילוב ערבים בשירות למען המדינה, איני רואה מקום להמשך שותפותה של הבית היהודי בוועדה. מי שמקבל מהמדינה צריך לתרום למענה - ובלי תרומת הערבים אין שוויון בנטל. כרגע נראה ש"ועדת קש"ב" הופכת ל"ועדת כשל" וחלקנו לא יהיה עמם".

 

בכירים בליכוד האשימו את יו"ר הוועדה יוחנן פלסנר במצב שנוצר וטענו כי עשה טעות כאשר הוציא מחוץ לחוק המתגבש את הציבור הערבי. "פלסנר טעה בשיקול הדעת. טעותו היא זו שגרמה למשבר ואנחנו צריכים לראות כיצד מתקנים זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תגובה תחת לחץ. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים