שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו: בלי הקלות לערבים - נחזור לוועדה

אחרי הודעת הפרישה מהוועדה המגבשת מתווה לגיוס חרדים בטענה להעדפה לכאורה של ערבים, מסתמנת רגיעה. ח"כ דוד רותם, נציג ישראל ביתנו בוועדת פלסנר, הודיע שיהיה מוכן לשוב אם ההחלטה הנוגעת לערבים תבוטל

מתגייסים מחדש: אחרי שהחליטו לפרוש מוועדת פלסנר בעקבות אי הכללת הערבים בחוק הגיוס, מסמנת סיעת ישראל ביתנו את דרכה חזרה לוועדה. ח"כ דוד רותם אמר הערב (יום ה') לערוץ הכנסת כי יהיה מוכן לשוב לוועדה אם ההחלטה שהתקבלה היום בעניין הקלות בגיוס ערבים תבוטל. בשיחה עם ynet הבהיר כי "פלסנר העלה את הנושא להצבעה בניגוד לסיכומים איתנו ועם ראש הממשלה. גם מופז וגם נתניהו תומכים בגיוס ערבים לצד חרדים, ולכן לא ברור מה קרה שם".

 

לטענת ח"כ רותם, פלסנר פעל בניגוד לכל הסיכומים המוקדמים בנושא הערבים, הועלה את ההצעה להצבעה למרות שכל חברי הקואליציה, בהם ליברמן, נתניהו ומופז - תומכים בגיוס לכל. "לא ברור מה עבר על פלסנר ולמה הוא עשה את זה", טוען רותם. "אנחנו לא נפרוש מן הממשלה, ואם הוא חושב שקדימה תקבל התיקים שלנו - שישכח מזה. הוא ניסה לעשות את התרגיל הזה גם עם החרדים, אבל זה לא יילך לו".

 

ח"כ רותם. עניין של תיקים? (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות) (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)
ח"כ רותם. עניין של תיקים?(צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)

 

דיוני ועדת פלסנר שנועדו להתקיים מחר בוטלו. חברי הכנסת יוחנן פלסנר, זאב אלקין וכנראה גם ממלא מקום ראש הממשלה, שאול מופז, צפויים להיפגש עם נתניהו וככל הנראה יצטרפו לפגישת ראשי המפלגות. כעת המטרה היא לפעול כך שלכנסת תובא הצעת חוק שתכלול גם גיוס ערבים לשירות אזרחי. בכירים בליכוד האשימו את ליברמן בכך ש"יצר דרמה פוליטית מזויפת כדי לעקוף את הליכוד מימין. ליברמן ידע שנתניהו לא תומך בהצעה של פלסנר ובכל זאת פרש בהפגנתיות מהוועדה".

 

הסאגה, שקיבלה כמה תפניות, החלה בשעות הצהריים, לאחר שוועדת פלסנר, שאמורה להמליץ על חלופות לחוק טל, הודיעה שלא תחייב את הציבור הערבי להתגייס. בישראל ביתנו ראו בכך הפליה לטובה של המגזר והגיבו בפרישה מחברות בוועדה.

 

כך זה התפתח:

 

"בעקבות החלטת הוועדה להפלות לטובה את ערביי ישראל ולא לחייבם בשירות למדינה, החלטה הפוגעת בחשיבות השוויון בנשיאה בנטל בשירות, החליטה סיעת ישראל ביתנו לפרוש מחברות בוועדה ותביא להצבעה בכנסת את הצעת החוק שהגישה הקובעת שוויון בנטל לכל חלקי העם", נמסר מהסיעה. לאחר ההודעה הודיעה גם סיעת "הבית היהודי" על פרישה.

 

הפרישה הובילה להתנגשות בין שר החוץ, אביגדור ליברמן, לראש הממשלה, בנימין נתניהו. השניים קיימו שיחה קשה שבמהלכה אמר יו"ר סיעת ישראל ביתנו כי בכוונתו לקדם את חוק "גיוס לכולם" באמצעות ח"כ דוד רותם.

 

כמה שעות לאחר מכן שיחררה לשכת ראש הממשלה, הודעה ולפיה שוחח נתניהו עם חברי הכנסת הערבים והודיעה להם כי גם הציבור שלהם יישא בנטל. "המציאות השתנתה, האזרחים הערבים חייבים להשתתף בחלוקת הנטל יחד עם החרדים", אמר להם נתניהו. הוא ציין כי לא יביא לאישור הכנסת חוק שאינו כולל גם את השירות של הערבים וגם של החרדים. "זה עניין עקרוני, ואני מתנגד לפתור את אלה או את אלה. יש מציאות חדשה בישראל וכולם חייבים להתחלק בנטל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוזרים לוועדה? השר ליברמן
צילום: אבי פרץ
מומלצים