שתף קטע נבחר

עד המדינה: בלי אולמרט, לא הייתה הולילנד

נפתח שלב ההוכחות במשפט, התובעת אמרה כי ניתן "שוחד עצום". השופט ביקש מעד המדינה "לומר רק את האמת", והעד סיפר כי היה מנהל הפרויקט: "הצלחתי בגלל פעילות עבריינית שעשיתי באישור, 311 אלף מטר אושרו במקום 25 אלף"

"אחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה", כהגדרת הפרקליטות, הגיעה לבית המשפט. שלב ההוכחות במשפט הולילנד, שבו אחד הנאשמים הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, החל הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. עד המדינה ש"ד סיפר בעדותו כי הלל צ'רני היה אמור לשאת בתשלומי השוחד, אך "בלי הברכה של אולמרט ולופוליאנסקי, לא היייתה קמה התוכנית".

 

לכתב האישום המלא - הקליקו כאן

 

פתיחת המשפט, המחוזי תל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פתיחת המשפט, המחוזי תל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

בעזרת עד המדינה בפרשת הולילנד גובש כתב האישום נגד ראשי העיר לשעבר אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי וראש לשכת ראש העיר לשעבר שולה זקן, וכן נגד יזמים ובכירים נוספים במערכות הממשל והעירייה, כמו הלל צ'רני, מאיר רבין והאדריכל אורי שטרית. במשפט שהוגדר על ידי הפרקליטות כ"אחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה", יעיד במשך ימים ארוכים ש"ד.

 

"הברכה של אולמרט"

"תרגיש חופשי והכי נוח שבעולם, תגיד רק את האמת", הנחה השופט דוד רוזן את עד המדינה לפני פתיחת עדותו. לפני תחילת דבריו, סיפרה התובעת כי להסכם עם עד המדינה קיים נספח סודי שמצוי בכספת, ואמרה כי אותו תוכל להציג "בעת הצורך". עו"ד שמואל קליין ביקש כי בית המשפט יקרא את הנספח הסודי ויחליט אם ניתן להעבירו לעורכי הדין, השופט קבע כי על כך יהיה דיון בנפרד.

 

מי ששילם את שכרו של עד המדינה היה לדבריו צ'רני. "אמרתי לצ'רני שאני מוכן לקבל על עצמי להיות הפרונט, לקבל על עצמי את האחריות לכל הדברים. בסופו של יום בגלל פעילות עבריינית שעשיתי באישור ובמימון של צ'רני, הצלחתי. במקום 25 אלף מטר אושרו 311 אלף מטר", סיפר. "אמרתי לצ'רני כי ביושר לא ניתן להשיג את מספר המטרים שלדעתי ניתן להשיג אלא אם כן נצליח להגיע לשיתוף פעולה עם נציגי ציבור שיהיו מוכנים לכך, נגד תשלומי שוחד בצורה זו או אחרת".

 

השופט דוד רוזן בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השופט דוד רוזן בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
 

עד המדינה סיפר על היכרותו את צ'רני ופירט על מתחם הולילנד. "התפקיד שלי היה למעשה מנהל הפרויקט, אני עמדתי מול נבחרי הציבור", סיפר וציין כי קיבל 1.5% מעלות הפרויקט. הוא סיפר כי היה צריך לפעול מול הרשויות לאישור התוכנית: "הם העריכו שיוכלו לבנות שם בין 80 ל-100 אלף מ"ר". לדבריו, רק צ'רני היה אחראי על הוצאת הכספים בפרויקט. "אני לא יכולתי להוציא כלום".

 

לדבריו צ'רני היה בשוק מההסברים שלו לתשלומי השוחד, אך בסוף הוא הסכים. "כמנכ"ל החברה לא היו לי זכויות חתימה, הכול היה של הלל צ'רני, לי לא היו זכויות לזה. אני רק ניהלתי את המשא ומתן עם כל הגורמים". השופט רוזן שאל: "מה, 'כאילו' מנכ"ל? מופיע ברשומות ואין לך סמכויות?" והעד השיב: "צ'רני ביקש ממני, ובאותה תקופה גם נרשמו כל תשלומי השוחד בצורה הזו".

מה הייתה מעורבותו של צ'רני בתשלומי השוחד? "מעורבותו הייתה אבסולוטית. הוא אישר את כל התשלומים, הוא זה שנתן את כל הכסף, הוא זה שהעביר קרוב לתשעה מיליון שקל בין השנים 1994-1999".  ש"ד סיפר: "הייתי מעביר הכול לאישורו של צ'רני. אמרתי לו במה מדובר, במי מדובר, והוא אמר 'כן מעביר' או 'לא מעביר' את הכסף. למיטב זיכרוני הוא לא התערב בסכומים, רק במקרים מועטים".

 

עד המדינה אמר כי הוא מכיר את אביגדור קלנר, אחד מהנאשמים בפרשה, מאז שנות השבעים. "אביגדור היה החבר היחידי שלי עד לאחרונה, לטוב ולרע הוא תמיד היה לידי. צר לי שאנו נפגשים במקום הזה", אמר ש"ד.

 

מה מניע את עד המדינה

המשפט נפתח בדברי התובעת, עו"ד ליאת בן ארי מפרקליטות מיסוי וכלכלה, שאמרה בסיכום דבריה כי "אינטרס הציבור נפגע קשות אם אכן ניתן השוחד העצום הזה, ועלינו מוטל להביא את האחראים לדין". לדבריה, "עד המדינה השתתף ביוזמה לרקום את אותן מערכות יחסים מושחתות. לולא אירע סכסוך עסקי בין העד להלל צ'רני, כתב האישום לא היה בא לעולם". היא אמרה כי עד המדינה לא פנה בשל "חרטה וייסורי מצפון, אלא כדי להביא לסיום אותה מחלוקת כספית בינו לבין האחרים".

 

עו"ד בן ארי הבהירה כי "פרשה זו מדגישה את הידוע לכל העוסקים באכיפה פלילית - קשה להתחקות אחר עבירות השוחד. לאיש אין רצון לחשוף את העבירות הפליליות כי כולם נהנו מפרי העבירה ויעדיפו לשתוק. מספר יזמים ובעלי אינטרסים היו מעוניינים בפרויקטים עתירי ממדים ועל מנת להוציא תוכנית זו לפועל רקמו עם עד המדינה את התוכנית. נדירים הם המקרים שבהם מי שנטל חלק מרכזי כל כך בעבירות שחיתות מגיע לספר את הסיפור כולו, ומכאן מרכזיותו של העד להוכחת האישומים".

 

שולה זקן בפתיחת המשפט  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שולה זקן בפתיחת המשפט (צילום: מוטי קמחי)
 

היא התייחסה לביקורת על הפרקליטות, ולהאשמות בנוגע לאמינותו של עד המדינה: "הגישה שאימצנו בפרשה זו היא שבכתב האישום יש רק אישומים שלהם מצאו ראיות חיצוניות. בחנו את גרסתו של עד המדינה לפרטיה, במקום שלא מצאנו ראיות מחזקות נמענו מלכלול את החלקים הללו בכתב האישום".

 

אולמרט ולופוליאנסקי מואשמים בלקיחת שוחד בפרשה, זקן מואשמת גם בהלבנת הון. צ'רני ויזמים נוספים מואשמים במתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ניכוי מס תשומות שלא כדין והלבנת הון. עד המדינה פנה אל רשויות האכיפה במחצית השנייה של 2009 וביקש לחשוף את הידוע לו בעניין הקמת פרויקט הנדל"ן היוקרתי ובעניין "אירועים פליליים שנוגעים לחוות הזרע, במטרה לנהל הליכים אזרחיים מטעמו נגד מעורבים אחרים בפרשה". הפרקליטות פתחה במשא ומתן ממושך עם באי-כוחו של העד, והוא נמשך כמה שבועות.  

 

כתב האישום שהוגש בפרשה מפרט את יחסי ה"תן וקח" שנוצרו לכאורה - אגב תשלום של קרוב לעשרה מיליון שקלים בסך הכול - בין יזמי מתחם המגורים לבין נבחרי ציבור ופקידים, כדי לעקוף מכשולים בירוקרטיים ותכנוניים, להגדיל את זכויות הבנייה ולמקסם את רווחי היזמים. כתב האישום מתאר את המסלול שבו הועברו כביכול מיליוני שקלים מהיזמים אל ראשי העיר לשעבר ובכירים אחרים.   

  

שורש הפרשה נעוץ בתוכנית 3507ג', שההליכים לקידומה התנהלו בין 1994 ל-1999 ומטרתה הייתה לשנות את פני מתחם הולילנד מבחינת ייעוד הקרקע ונפחי זכויות הבנייה במתחם. המשמעות הייתה מתן אישור לבנייה לגובה ושינוי ניכר במראהו של רכס הולילנד בהשוואה לשאר השכונות בירושלים. נפח הבנייה בפרויקט מוגדר בכתב האישום כ"חסר תקדים".

 

עדותו של עד המדינה ש"ד פותחת את המשפט, שנקבע כי יתנהל בארבעה ימי דיונים בשבוע, מ-8 בבוקר עד 8 בערב. אבל שבועיים לאחר פתיחת המשפט ייצא בית המשפט לפגרת הקיץ, והוא יתחדש שוב רק בספטמבר.

 

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט מסר כי "טענותיו של עד המדינה הן אסופה של סיפורי אלף לילה ולילה, ממוחו הקודח של עד מדינה מפוקפק ושקרן. במקום להכניס אדם זה מאחורי סורג ובריח, עשתה עמו הפרקליטות יד אחת, קנתה את עדותו במיליונים וממשיכה, אפילו היום בזמן שהוא מעיד, להסתיר מהציבור את זהותו ופרטים רבים ממה שהובטח לו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. נאשם בלקיחת שוחד
צילום: מוטי קמחי
עד המדינה, היום בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
אורי לופוליאנסקי
צילום: מוטי קמחי
הלל צ'רני
צילום: גיל יוחנן
נפח בנייה חסר תקדים. הולילנד
צילום: רויטרס
מומלצים