שתף קטע נבחר

מהפך במכסיקו: אנריקה "החתיך" נבחר לנשיא

71 שנה שלטה מפלגת PRI במכסיקו עד שנוצחה ב-2000, מועמדהּ אנריקה פניה נייטו הצליח להחזיר אותה לשלטון. הפוליטיקאי שבגד באשתו לפני שהלכה לעולמה והתחתן עם כוכבת אופרת סבון זכה ליותר מ-37% מהקולות

תפנית היסטורית - לאחור. מיליוני אזרחים במכסיקו בחרו אתמול (יום א') בחזרה לחיקה החם של המפלגה ששלטה בארצם במשך 71 שנה עד שנת 2000. כך עולה מהמדגמים שהתפרסמו לאחר סגירת הקלפיות, ומתוצאות האמת הראשונות. לפי הנתונים, אנריקה פניה נייטו, מועמדה של "המפלגה המהפכנית הממוסדת" (PRI) לנשיאות המדינה, זכה ביותר מ-37% מהקולות. הפער בתוצאות האמת עומד על 7%, ובעקבות זאת הודיעה מפלגתו של אנריקה "החתיך" על ניצחונו.

 

מכסיקו בוחרת נשיא:

 

פניה נייטו החזיר את מפלגתו לשלטון לאחר 12 שנה (צילום: AP) (צילום: AP)
פניה נייטו החזיר את מפלגתו לשלטון לאחר 12 שנה(צילום: AP)
 

לפי תוצאות האמת, למקום השני הגיע מי שהפסיד בבחירות הקודמות בפער זעום, מועמד מפלגת השמאל "מפלגת המהפכה הדמוקרטית" (PRD), אנדרס מנואל לופס אוברדור עם כ-31% תמיכה.

 במקום השלישי ניצבת מי שהייתה התקווה לאשה ראשונה בכס הנשיאות - חוספינה ואסקס מוטה, חברת קונגרס לשעבר ושרת החינוך לשעבר, מועמדת מפלגת השלטון הימנית, "מפלגת הפעולה הלאומית" (PAN) עם מעט יותר מ-25% מהקולות.

 

הבחירות לנשיאות מכסיקו נערכות בסיבוב הצבעה אחד, כך שהמועמד שזכה במרב הקולות מנצח גם אם לא זכה לתמיכת יותר ממחצית המצביעים. למשל, בבחירות האחרונות ב-2006 ניצח מועמד PAN והנשיא כיום, פליפה קלדרון, בפער זעום על פני מועמד PRD אוברדור -35.71% לעומת 35.33%. פער זה הביא לאי-ודאות באשר לזהות המנצח במשך שבועות לאחר הבחירות.

 

שני ילדים מחוץ לנישואין, אשתו כוכבת אופרת סבון

אם אכן בתום הצגת תוצאות האמת יזכה פניה נייטו, תהיה זו תפנית היסטורית של החברה המכסיקנית, שחזרה לחיקה של מפלגת השלטון במשך שבעה עשורים. PRI ואנשיה זוהו במשך שנים עם שחיתות שלטונית, עם הפרה של זכויות אזרח ועם קשרים הדוקים לקרטלי הסמים הגדולים במדינה. ואכן, הדבר שהביא לזינוק המחודש בתמיכה במפלגה היה בין השאר התחייבות מועמדיה להפסיק את המלחמה בקרטלים, שעליה הכריז הנשיא הנוכחי פליפה קלדרון.

 

האזרחים עייפים מהכלכלה המקרטעת. תומכיו של נייטו חוגגים את ניצחונו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האזרחים עייפים מהכלכלה המקרטעת. תומכיו של נייטו חוגגים את ניצחונו(צילום: רויטרס)

 

העם המכסיקני החזיר לשלטון את PRI ששלטה במשך 71 שנה במדינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
העם המכסיקני החזיר לשלטון את PRI ששלטה במשך 71 שנה במדינה(צילום: EPA)

 

המלחמה הזו למען שלטון החוק הביאה לערעור הביטחון הבסיסי בקהילות רבות ברחבי מכסיקו, ובהתאם, מועמד PRI פניה נייטו, מושל מדינת המחוז מכסיקו לשעבר, סחף במהלך מסע הבחירות את האזרחים העייפים מהכלכלה המקרטעת ומהדם ברחובות.

 

PRI עלתה לשלטון ב-1929 באווירה הפוליטית המתוחה שלאחר "המהפכה המכסיקנית" של 1920. תקופת שלטונה מ-1940 עד 1970 כונתה "הנס המכסיקני", ובמהלכה זינקה הכלכלה הלאומית וחל שיפור ניכר ברמת החיים. אולם, הסתאבות שלטונית, זיופי בחירות, שחיתות ועיקור התוכן הדמוקרטי במוסדות השלטון הביאו ליציאתה ל"מדבר הפוליטי" ב-2000 עם ניצחון מועמד הימין, ויסנטה פוקס.

 

אשתו הראשונה של פניה נייטו, מוניקה פרטליני, הלכה לעולמה בסוף 2007 במהלך התקף אפילפטי. ב-2008 הודיע פניה נייטו בשידור טלוויזיוני כי הוא מנהל רומן עם כוכבת אופרת הסבון אנג'ליקה ריברה, שנתיים לאחר מכן הוא התחתן עם ריברה. לנייטו חמישה ילדים - שלושה מפרטליני ושניים מבנות זוג אחרות. אותם ילדים נולדו בזמן שעוד היה נשוי לאשתו הראשונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרצוף של מנצח. פניה נייטו
צילום: AFP
הודתה בהפסד. ואסקס מוטה
צילום: AP
מחכה לתוצאות האמת. לופס אוברדור
צילום: AFP
מומלצים