שתף קטע נבחר

דניאל מעוז טען: "פתק איומים הוכנס לתא שלי"

הנאשם ברצח הוריו סיפר כי העביר לחוקריו פתק ובו נאצות שעשויות להוביל לזיכויו. השופט ביקר את טענות ההגנה ושאל אם מדובר בגירסה חמישית לאירועים. פרקליטו: "קל לספר שדניאל מעוז שיקר והתפתל, אבל הוא היה יכול גם לשתוק. האם זה מוכיח מעבר לספק סביר? אנחנו סבורים שלא"

דבר ההגנה של דניאל מעוז . לאחר שהטיח אשמה בבני משפחתו ובאחיו התאום, והתעמת עם גורמים רבים במהלך משפטו, הציג היום (ב') דניאל מעוז, שנאשם ברצח הוריו בירושלים באוגוסט אשתקד, את טיעוניו בפני בית המשפט המחוזי בבירה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

בפתח הדיון עסקו הצדדים בפתק שהעביר מעוז לאחד מחוקריו, ובו איומים לכאורה על חייו וכן נאצות נגדו. הפתק, שאמור להוביל למסקנה שמעוז עצמו לא רצח את הוריו, אבד זה מכבר. כשהועבר הוא התקבל בספקנות בשירות בתי הסוהר, שגרסו בדו"ח כי "לא מן הנמנע שהמכתב מגמתי".

 

מעוז עצמו העיד כי הפתק הוכנס לתאו. "לא אני כתבתי אותו, ניתן לראות בצילומים שקראתי את הפתק ואף מיררתי בבכי תוך כדי. אחרי שקיבלתי את הפתק חששתי מהאיומים כלפיי, הוא היה נראה לי פתק מתוחכם".

 

השופט צבי סגל ביקר את טענות ההגנה לפיהן לא ברור מי וכמה אנשים היו בדירת ההורים הנרצחים - כפי שרומז פתק האיומים האמור. "יש אדם אחד שפתח את הדלת, שהוא נאבק איתו ונמלט, בגרסה הרביעית זה הפך להיות ניר. אין עוד דמויות. זה היה בתחילה ערבי גבוה וזה הפך להיות ניר. אין שלישי או רביעי, עכשיו אתם טוענים למעשה לגרסה חמישית".

 

תיק נסיבתי ובו ספק סביר בלבד

עו"ד ברהום, שמייצג את מעוז יחד עם עו"ד ארז בר צבי, סיפר בבית המשפט: "מרגע שקיבלתי על עצמי את המשימה היו לי הרבה רגעים לא פשוטים של שפל ודכדוך. ולמרות כל הרגעים הקשים האלה, לרגע אחד לא הצלחתי לראות את בית המשפט מגיע להקליד פסק דין של רצח".

 

נוח ונורית מעוז ז"ל, עם בנם דניאל ()
נוח ונורית מעוז ז"ל, עם בנם דניאל
 

הוא הסביר כי "הראיות לא מחמיאות לנאשם, אבל פה הכול הפוך, הפרקליטות לקחה את גרסת הנאשם ולעסה אותה לעיסה ארוכה ומתמשכת. היא דרכה על כל הפצעים ועל כל הטעויות של דניאל מעוז. זה קל לספר שדניאל מעוז שיקר והתפתל, אבל הוא היה יכול גם לשתוק. האם זה מוכיח מעבר לספק סביר? אנחנו סבורים שלא". 

 

ברהום טען כי בכתב האישום מתואר איך יצא מעוז מביתו, הצטייד בסכין ונעץ אותה באביו ואז באמו. "אני שואל את עצמי מה הוכח? כשאני מבקש לשמוע מה קרה בתוך הדירה, מה סדר התקיפה, האם ניתן להניח שנח הוכה ראשון ונורית שנייה? האם לא היו סכינים נוספות? איפה היה הנאשם בתוך האירוע? חברי אמר שזה תיק נסיבתי. זו נקודת המוצא. ממנה יוצאת מסקנה אחת ויחידה".

 

לדברי הפרקליט, "הראיה המאתגרת ביותר עבור ההגנה זה חומר המחשב. אבל הוא יכול לכל היותר לשמש ראיה לתכנון. אני מוכן להניח לצורך הדיון שדניאל מעוז הוא שותף. האם הוא גם תכנן וגם רצח? או שהוא רק תכנן? האם הוא שלט באנשים אחרים? האם הוא ביצע את העבירה יחד עם אחר? לא קיבלנו מענה לשאלות האלה. האם יש מצב שתיק רצח נוצר כתוצאה מהסתבכות? אולי היה שם אדם אחר שלא קוראים לו דניאל מעוז, או אולי היה שם דניאל מעוז ואדם אחר והרצח של נורית הוא תוצאה של הסתבכות? אנחנו לא יודעים מי עשה את זה ומה החלק שלו בתוך הדירה אם בכלל".

 

"ניר מעוז שקוע עד צוואר בתיק"

ברהום טען עוד: "יש לנו בעיה עם המניע ככל שמדובר במניע כספי. יש לנו זירה שמספרת סיפור אחר, יש לנו עד ראייה שנות לנו כיוון חשיבה אחר, ויש לנו ראיות לתזה שלפיה ניר מעוז שקוע עד צוואר בתיק הזה ומעורב בו".  

 

אחיו ואחותו של מעוז בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אחיו ואחותו של מעוז בבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)

 

הוא הדגיש: "אנחנו בתיק שבו יש חור שחור, ובחור הזה אותם רגעי אימה שבהם נרצחים נח ונורית מעוז - יש לנו סימן שאלה מאוד גדול מה קרה שם, כמה אנשים היו שם, מי היה שם? יש לנו סימני שאלה גם לגבי המניע ויש לנו סימני שאלה לגבי המעורבות של ניר. יש פה ספק סביר ואנחנו מבקשים מבית המשפט ללכת עם הספק הזה לזכות את הנאשם". הוא הסביר כי החובה להציג בפני בית המשפט תזות חלופיות, נגזרת גם מהחובה של בית המשפט לבחון חלופות כאלה. "זאת הסיבה שהחלטתי 'להציף' את עניין הפתק. על העניין הזה לא שמעתי מפי הנאשם".

 

בני המשפחה: הרוצח מתעלל בנרצחים

בני משפחת מעוז, שלא הגיעו לדיון, מסרו באמצעות מרכז נוגה מהקריה האקדמית בקריית אונו כי "שקריו הנמשכים של הנאשם הגדישו את הסאה. בני המשפחה מרגישים כי רוצחם של נורית ונוח שב ומתעלל בהם באכזריות אין קץ". 

 

בדברי הסיכום שלה דרשה התביעה שני מאסרי עולם על מעוז. נציג הפרקליטות, עו"ד יובל קפלינסקי, כינה את הנאשם "רוצח פסיכופת", ואמר כי בניסיון להפליל את אחיו התאום ניר, "דניאל החליט בקור רוח לדרוס את משפחתו. אני קורא לו לשוב לטענת הרוצח האלמוני, ונתמודד איתה". בסיום דבריו, ביקש להרשיע את מעוז בשני מעשי הרצח ולהטיל עליו שני מאסרי עולם, והוסיף: "בזאת אני מסכם את סיכומי, מה הופך אדם לרוצח פסיכופת - אני לא יודע".

 

מעוז נעצר שבועות אחרי המקרה והואשם ברצח אכזרי של הוריו, נוח ונורית, מתוך מטרה לקבל את כספי ירושתם. לפי כתב האישום, הוא בילה עם הוריו והמתין שיירדמו, אז דקר את אביו בסלון. האב נאבק עמו וצעק לאם להזעיק משטרה. לפי הפרקליטות, נורית נכנסה לסלון והספיקה לצעוק: "הוא רוצח אותי", לפני שנדקרה למוות על ידי בנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דניאל מעוז בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים