שתף קטע נבחר

צילום: גבי מנשה, נועם מושקוביץ, גיל יוחנן, רויטרס,

העד: "מיליונים מכספי השוחד הועברו ליד שרה"

במהלך המשך עדותו במשפט הולילנד, חשף עד המדינה את קשריו עם לופוליאנסקי, שהקים את "יד שרה": "קיבלתי בקשות לתרומה לארון קודש וכיסאות גלגלים". לדבריו, כשלופוליאנסקי מונה לראש העיר ירושלים, "התוכנית עברה במהירות שיא"

במהלך החקירה שהובילה למשפט בפרשת השחיתות בבניית פרויקט הבנייה הולילנד בירושלים, תהו החוקרים לא פעם "איפה הכסף?". היום (ג') התברר כי חלק מכספי השוחד שקיבל עד המדינה בפרשה, הועברו לטענתו לעמותת "יד שרה" - שהוקמה על ידי אחד הנאשמים במשפט - ראש העיר לשעבר אורי לופוליאנסקי.

 

משפט הולילנד - דיווחים קודמים ב-ynet:

עד המדינה: דנקנר התערב וקיצץ הסדר חוב

עד המדינה: "אני ואולמרט היינו כשני גנבי סוסים"

עד המדינה: בלי אולמרט, לא הייתה הולילנד

 

ביום השלישי לעדותו במשפט, התייחס עד המדינה למעורבותו של לופוליאנסקי, שכיהן בתקופה הרלוונטית לאישום נגדו במתן שוחד, כמ"מ ראש העיר וכיו"ר ועדת המשנה לתכנון ולבנייה. התובעת במשפט עו"ד ליאת בן-ארי שאלה את עד המדינה מדוע היה לו חשוב להכיר את לופוליאנסקי ועל כך השיב עד המדינה: "היה מאוד חשוב, כי הוא יו"ר הוועדה שבסופו של דבר תצטרך לאשר את התוכניות".

 

בהמשך סיפר עד המדינה כי מעמדו של לופוליאנסקי היה מאוד חזק, מאחר שהקואליציה של מי שכיהן אז כראש העיר, אהוד אולמרט, הייתה תלויה בחרדים. עד המדינה ציין כי הסביר לבעלים של מתחם הולילנד, יצחק צ'רני, את החשיבות של לופוליאנסקי שמבחינתו הייתה "כמו המשמעות של אולמרט".

 

"הוא הסביר שאין ל'יד שרה' מימון ממשלתי". עד המדינה בבית המשפט, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"הוא הסביר שאין ל'יד שרה' מימון ממשלתי". עד המדינה בבית המשפט, היום(צילום: מוטי קמחי)

 

לאחר מכן סיפר עד המדינה כי לופוליאנסקי הדגיש בפניו את החשיבות של מפעל "יד שרה" ובהמשך אף ביקש ממנו את הסיוע לעמותה. לדברי עד המדינה, "הוא אמר שזה הדבר החשוב לו ביותר בחייו, זה מפעל שהוקם לזכר אמו. הוא הסביר שאין ל'יד שרה' מימון ממשלתי".

 

עד המדינה סיפר כי הציג עצמו בפני לופוליאנסקי כמי שמייצג את צ'רני ואמר לו: "אנחנו מאוד מעוניינים בעזרתך, בכל עזרה שתוכל להגיש לנו בקידום הפרויקט". עד המדינה הוסיף: "נוצרה בינינו כימיה ואז אמרתי 'נשמח לעזור לך בכל צורה בנושא 'יד שרה'".

 

העד סיפר כי למיטב זיכרונו הוא הציע ללופוליאנסקי את התרומות ליד שרה וכי בסיכומו של דבר "מתוך הסכום של 8.9 מיליון שקל שקיבלתי מצ'רני, 2 או 2 וחצי מיליון שקל הועברו ליד שרה". התרומה הראשונה הועברה לסניף "יד שרה" בהרצליה. מדברי העד עלה כי לופוליאנסקי הודיע לעד המדינה על בעיה בסניף ואמר שיפנה אליו עובדת שעוסקת באיסוף תרומות.

 

"5,000 שקל על כל אירוע" 

העד מציין כי בהמשך הוא קיבל פניות רבות לתרומה. לדבריו, "היו פניות עבור באר שבע, עבור ירושלים, להקמת בתי כנסת, היו בקשות לרכישת כיסאות גלגלים לנכים והייתה בקשה לרכישת ארון קודש מיוחד".

 

במסגרת השיטה שבה עבדה העברת הכספים, עד המדינה ציין כי פנה לצ'רני, העביר אליו את הבקשות של לופוליאנסקי וסיכם איתו על כמה כסף מדובר. "היינו מסכמים על פני איזו תקופה לחלק את הצ'קים והוא היה מעביר אליי את הכסף".

 

התובעת שאלה מה לופוליאנסקי ידע על מעורבות צ'רני ועל כך השיב עד המדינה: "הוא ידע שאני נציג הולילנד, שהכסף שאני מביא נתרם על ידי הולילנד ושזה צ'ק המועבר אליי לביצוע התרומה מידי הולילנד".

 

העד אף סיפר כי הוזמן לחתונות ילדיו של לופוליאנסקי וכשנשאל מה הביא במתנה לכל אירוע הוא השיב: "צ'קים, 5,000 שקל על כל אירוע". בהמשך עדותו ציין עד המדינה כי כשלופוליאנסקי הפך לראש עיר, "הוא הביא לאישור תוכנית תב"ע בוועדה המקומית לשם העברתה למחוזית, תוך חודשיים שלושה. למיטב ידיעתי, לא הייתה בתולדות ישראל העברת תוכנית כזאת בפרק זמן כל כך קצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מוטי קמחי
"היה מאוד חשוב לפגוש אותו". לופוליאנסקי ועד המדינה
צילום רפרודוקציה: מוטי קמחי
מומלצים