שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

המצילים: נתן אשל וברק מתווכים בין נתניהו למופז

ראש הסגל של רה"מ לשעבר ושר הביטחון מנסים לאחות את הקרע בקואליציה. מקורבי יו"ר קדימה: "כלום לא יזוז עד הגשת מסקנות פלסנר מחר"

מאמצים להציל את ממשלת האחדות: בעקבות המשבר בקואליציה והנתק בין ראש הממשלה לשותף הבכיר שלו שאול מופז, נכנס בימים האחרונים לתמונה בניסיון לפשר נתן אשל, איש סודו של בנימין נתניהו. גם שר הביטחון אהוד ברק, ששב הבוקר (יום ג') לישראל מארה"ב, צפוי לקחת על עצמו את הובלת המגעים בסוגיית חוק הגיוס החדש שאמור להחליף את חוק טל.

 

פירוק ועדת פלסנר - דיווחים קודמים ב-ynet:

פרסום ראשון: יחימוביץ' מציעה לפזר את הכנסת

הסטודנטים הולכים למחאה: ביבי ויתר על החיילים

ח"כים בקדימה מורדים: נתניהו רמס כבוד המפלגה

מופז הושפל ומחזיר: אין טעם לפגישה עם נתניהו

 

אשל, שפרש לפני כמה חודשים מתפקידו כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה בעקבות הטרדת עובדת, ניהל ביממה האחרונה שיחות ארוכות עם אנשיו הקרובים של מופז, ביקש לפייס בין הצדדים ולאפשר מצב שבו הצדדים יחזרו לדבר. עד כה, מופז טרם הסכים להידברות אישית עם נתניהו וככל הנראה יעשה זאת רק מחר, לאחר פרסום המסקנות של הוועדה בראשות ח"כ יוחנן פלסנר.

 

נתניהו פירק את הוועדה הקואליציונית שגיבשה תחליף לחוק טל - שבג"ץ קבע שתוקפו יפוג ב-1 באוגוסט - ונטה לצדד בעמדת החרדים שהתנגדו לסנקציות אישיות על סרבני גיוס. עם זאת, פלסנר ומופז עומדים על פרסום המסקנות שכבר גובשו למעשה.

 

כניסתו של אשל לתמונה הוצגה כמהלך שנועד לפתור את המחלוקת הקשה והאי אמון שנוצר. אשל, אגב, היה גם האיש שתיווך במשא ומתן לכניסת קדימה לממשלה במסגרת האחדות.

 

המתווך הנוסף ברק שוחח לאחר שובו לארץ עם ראש הממשלה ארוכות. שר הביטחון מקובל על שני הצדדים, ולנוכח משבר האמון הקשה בין נתניהו למופז, ינסה לאחות הקרעים ולמצוא הנוסחה שתספק את קדימה, וגם את הצדדים האחרים המעורבים במשבר סביב החוק.

 

אמש איים מופז לפרוש מהממשלה - גם בעקבות ה"השפלה" שבהודעת נתניהו על פירוק ועדת פלסנר, בזמן שיו"ר קדימה מדבר בנושא עם חברי סיעתו. הערב נשמעו מקורביו מרוככים יחסית: "לא יזוז כלום עד הגשת המסקנות מחר.

 אם ראש הממשלה יחזור בו ויקבל את עקרונות פלסנר ניתן יהיה להיפגש ולבחון תוך זמן מאוד קצר אם יש יכולת להגיע לעמק השווה. אין כוונה למסמס את העסק". גם אנשיו של נתניהו מעריכים כי לאחר הגשת הדו"ח, יסכים מופז לפגישה.

 

בתוך כך, בש"ס יש גורמים הטוענים כי המפלגה לא תפרוש מן הממשלה גם אם יוסכם להטיל סנקציות אישיות על החרדים שלא יתגייסו, אף  שיוענק להם פטור עד גיל 22-23. ישי התעקש ביומיים האחרונים כי ש"ס לא תסכים לסנקציות אישיות - בדמות שלילת הטבות ודרישה להחזר כספי - אך במפלגה אומרים כי המשמעות היא שש"ס תתנגד בהצבעה, אולם לא תוביל למשבר קואליציוני ולא תפרוש מהממשלה.

 

במקביל, המהומה במערכת הפוליטית משפיעה גם על השטח: ראש

עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, שניהל את מטה הבחירות של נתניהו בבחירות לראשות הליכוד, מקיים ביממה האחרונה מגעים אינטנסיביים עם ראשי ערים שלא מזוהים עם הליכוד על מנת להביא אותם למפלגה. המגעים עם חלק מראשי הערים החלו כבר לפני כחודשיים, על רקע המאבקים בקדימה.

 

ביבס סיפר כי "בימים האחרונים השיחות הפכו להיות דחופות יותר, ואני פועל להפגיש אותם עם ראש הממשלה כדי לשלב אותם במרכז העשייה". ראש עיריית צפת, אילן שוחט, אישר שיש מגעים עם הליכוד ועם לשכת נתניהו אך הדגיש כי "המגעים הם לא ביוזמתי. יש לי יחסים מצוינים עם כל שרי הליכוד". אחד מראשי הערים של קדימה ציין כי "הליכוד וקדימה צריכות להתאחד, וזה צריך להיעשות בחטיבה אחת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתן אשל. תיווך גם לאחדות
צילום: גיל יוחנן
צילום: מרק ישראל סלם
אהוד ברק. מקובל על שני הצדדים
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים