שתף קטע נבחר

תוכנית לבני: גיוס ושירות אזרחי לכולם מגיל 18

יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, פתחה את היום השני של ועידת החינוך בתוכנית משלה בשם "כולנו משרתים", במסגרתה גיוס ושירות אזרחי יהיו חובה על כל האזרחים עם הגיעם לגיל 18. צפו בשידור החי

ועדת פלסנר הציעה לגייס את החרדים עד גיל 22, והציבה יעד של 80 אחוזי גיוס. מי שהייתה יו"ר קדימה, ציפי לבני, הציגה הבוקר (יום ד') ביומה השני של ועידת החינוך של ישראל את תוכניתה, ולפיה "כל אזרח ישראלי בהגיעו לגיל 18 יגויס לשירות צבאי, אזרחי או לאומי - חילונים, חרדים וערבים".

 

בכך הגיבה לבני לפרסום מסקנות הוועדה, שעסקה בגיבוש המלצות לקידום השוויון בנטל הגיוס לצה"ל. ynet מעביר את הוועידה בשידור חי:

 

 

לבני אמרה שהמדינה צריכה לקבוע מכסות מקסימליות לגיוס וכן סנקציות. "נקרא לזה 'כולנו משרתים'. זה בא מתוך התפישה שהמדינה היא שלנו, חילונים וחרדים, יהודים וערבים. כולנו תורמים לחברה שבה אנו חיים. אני רוצה שגם חלקים אחרים בחברה, חרדים למשל, כשיגידו כולנו גם הם יתכוונו לכולנו. צריך לראות שותפות חברתית שכולנו חלק ממנה. הגיע הזמן שגם הערבים יחליטו שהם חלק מהמדינה הזו, זה לא עניין פוליטי, זה עניין ערכי, שקבוצות לא ירגישו שזה נגדן אלא על מנת לשלב אותן בחברה".

 

היא דיברה גם בזכות חשיבות לימודי הליבה: "אם לא יהיו לימודי ליבה בבתי הספר הערביים והחרדיים, לא יכירו מרצונם בחשיבות הגיוס כי שוויון וגיוס וציונות זה היום מילים גסות שצריך להשאיר מחוץ לשער בחלק ממוסדות החינוך במדינת ישראל. אי אפשר ללמד על שוויון במדינה כשיש חובת שירות רק על חלק מאזרחיה. מדינה כזו היא לא שוויונית, לא דמוקרטית ואין בה צדק חברתי".

 

הוועידה נערכת תחת הכותרת "יוצרים עתיד 2" ומשתתפים בה בין היתר שר החינוך גדעון סער, שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד, אנשי אקדמיה ובכירים במערכת החינוך בעבר ובהווה.

 

יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, מנה את הסוגיות שיעמדו על הפרק: "המעורבות ההורית במערכת החינוך ואלימות בני הנוער, החדשנות הטכנולוגית ככלי מניע בחינוך, חינוך תזונתי לאורח חיים נכון בקרב ילדים ובני נוער, פערים כלכליים בחינוך, חינוך כמנוף לשינוי חברתי, תפקיד המורה כמעודד יצירתיות מחשבתית ושפה ועוד".

 

במהלך הוועידה, הודיע שר החינוך סער כי בכוונתו להישאר שר החינוך גם בממשלה הבאה, בהנחה שראש הממשלה בנימין נתניהו יהיה זה שירכיב את הממשלה. לדבריו, הקדנציה הנוכחית הביאה את החינוך להישגים רבים: "אני מאמין שניתן לקדם את החינוך הישראלי לצמרת הבינלאומית".

 

במאי השידור החי: רם גיל. צילום: שי פרג, בני ונטורה, מקס. טכנאי ניידת: טל אתחדיה. טכנאי לווינית: עומר עוואד. הפקה: שרון שדה - סאטלינק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כולנו משרתים. ציפי לבני
צילום: מוטי קמחי
מומלצים