שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  רופאת עור: הקרם הכי יעיל ניתן במרשם ועולה שקלים

  איזה קרם כדאי למרוח על הפנים בגיל 20 כדי למנוע קמטים, איך מטפלים בכתמים כהים מתחת לעיניים ולמה הקרמים היקרים הם לא תמיד הכי טובים? רופאת עור מומחית עונה על שאלות נפוצות בנושא טיפוח העור

  איך לטפח את העור שלי?

  בנות 30-20 - בגיל הזה הטיפוח האולטימטיבי וההגנה הטובה ביותר מקמטים הוא שימוש בקרם לחות וקרם הגנה מהשמש. למתעצלות אני ממליצה למרוח בכל בוקר קרם לחות שיש בו כבר הגנה גבוהה מהשמש, SPF 30 ויותר. בלילה ניתן להשתמש בקרם לחות רגיל לפני השינה.

   

  אם אתן סובלות מאקנה, יש לפנות לרופא עור לקבלת קרם אנטיביוטי ללילה, סבונים מיוחדים ולעתים אף כדורים, ולהשתמש בקרם הגנה נגד השמש לעור שמן בבוקר.

   

  איך לטפח את עור הפנים?

   

  אם העור שומני, הוא זקוק לפחות קרמים בשנות העשרים לחיים. מספיק להשתמש בסבון המיועד לעור שמן, או חלב ומי פנים, והגנה נגד ההשמש בבוקר. אם מרגישים שהעור צריך לחות, יש להשתמש בקרם לחות לעור שמן.

   

  בנות 30 ויותר - בגיל זה, בהכללה גסה, כבר ניכרים סימני הגיל ונזקי השמש ואפשר להתחיל להשתמש בתותחים הכבדים יותר. רופא העור ירשום לכן חומצה רטינוית (רטאויט, רטין-A, לוקסיד) כקרם לילה. החומר הוא בעל פעולות מיטיבות רבות לעור המסתכמות בהשפעה נוגדת הזדקנות.

   

  כמה זמן עלי להשתמש בחומצה רטינוית (כגון רטין A)?

  אפשר להשתמש בחומצה רטינוית כל החיים, בכמה הסתייגויות:

   

  • היא אסורה לשימוש בהריון.

   

  • אם היא גורמת לגירוי יתר יש להתחיל למרוח בריכוז נמוך למשך זמן קצר או כל לילה שני, כדי לא לגרום לאודם ולצריבה בפנים.

   

  מומלץ להחליף מדי כמה חודשים את הקרם, כיוון שהעור מתרגל אליו והשפעתו נעלמת. אפשר מדי פעם לבקש מרופא העור לרשום תרכובת המכילה הבהרה (למשל למשך שלושה חודשים בחורף), תרכובת המכילה חומצות אלפא הידרוקסיות או להשתמש בקרם לילה מזין של אחת מחברות הקוסמטיקה.

   

  אני חוששת להשתמש בקרמים במרשם שאסורים בחשיפה לשמש.

  כאשר רושמים קרם הגורם לרגישות לשמש, כמו טרטינוין (רטאויט, לוקסיד, רטין-A), הרופא גם מתריע לגבי אופן השימוש הרצוי.

   

  אין מניעה למרוח טרטינוין בקיץ, בתנאי שהעור כבר הורגל אליו בהדרגה, או בחורף ובתנאי שבבוקר מקפידים על קרם הגנה נגד השמש. הדבר הכי גרוע שיקרה אם ההוראות לא ימולאו הוא פנים אדומות שנשרפו בשמש. הרבה יותר משמעותי לזכור שטרטינוין אסור בהריון.

   

  בתכשירים של איזו חברה מומלץ להשתמש?

  כל חברת קוסמטיקה שמשמחת אתכן. אני ממליצה לא להוציא סכומי עתק על תכשירים קוסמטיים, כיוון שקרם הלילה היעיל ביותר ניתן כאמור במרשם מרופא העור ועלותו רק עשרות שקלים בודדות.

   

  עם זאת, אין להכחיש שהחברות היוקרתיות מייצרות תכשירים נעימים ביותר בעלי ריח נפלא ואריזות יפהפיות, ואפשר בהחלט להתפנק בהם.

   

  בגיל 30 כבר ניכרים סימני הגיל ונזקי השמש (צילום: IndexOpen) (צילום: IndexOpen)
  בגיל 30 כבר ניכרים סימני הגיל ונזקי השמש(צילום: IndexOpen)

   

  אילו מרכיבים לחפש בתכשירים הקוסמטיים?

  התכשירים הקוסמטיים היום יעילים יותר מפעם, ומשתמשים בחומרים נפלאים ובטכנולוגיה מתוחכמת. הם מכילים כל חומר, ויטמין ומולקולה שהוכחו אפילו ברמז כמצעירים, מאצות, דרך נוגדי חמצון, חומצות אלפא-הידרוקסיות ועד רטינול. שני האחרונים בהחלט יעילים, ועדיף לצרוך אותם בריכוז רפואי ולא קוסמטי.

   

  אני ממליצה להשתמש בכל תכשיר שנעים לכן ושאינו גורם גירוי לעור, כל עוד תזכרו לגוון בתכשירים מדי פעם.

   

  באיזה קרם לחות להשתמש בבוקר, ובאיזו הגנה נגד השמש?

  בכל הנוגע לטקסי התמרחות אני דוגלת בצמצום. קרם לחות לפנים המכיל מקדם הגנה SPF 30 או יותר מצוין לטעמי (ומקדם הגנה 50 עוד יותר טוב).

   

  אפשר למרוח קודם קרם לחות רגיל, ללא מקדם הגנה, אך לזכור למרוח את קרם ההגנה אחרון על הפנים, לפני שיוצאים מהבית.

   

  איזה קרם לחות מומלץ? כאמור, כל מה שמשמח אתכן.

   

  האם כדאי לשים סרום או קרם מזין לעיניים?

  בשנות העשרים אינני רואה יתרון מיוחד במריחת סרומים יקרים. בגילאי שלושים ומעלה אפשר להתפנק ולמרוח, אולם זה לחלוטין לא הכרחי.

   

  קרם לחות אחד טוב בלילה, כולל לאזור העיניים ולצוואר, וקרם לחות המכיל הגנה בבוקר מספיקים לגמרי.

   

  בשנים הבוגרות יותר, בגיל ארבעים ואילך, אפשר ליהנות מנפלאות הקוסמטיקה. זכרו שיקר יותר אינו בהכרח טוב יותר, ושריבוי תכשירים קוסמטיים ייעודיים לאזורים כמו עיניים וצוואר ואינו הכרחי.

   

  עם מה מומלץ לנקות את הפנים?

  רופאי העור אוהבים סבון עדין בשם צטפיל. מומלץ לשטוף איתו את הפנים פעמיים ביום, וזה יספק את הניקוי הרצוי.

   

  טריק מוצלח הוא להשתמש בצטפיל כמו בחלב פנים ללא מים, כיוון שהוא מנקה היטב איפור עיניים.

   

  אין כל בעיה עם תכשירים אחרים, כל עוד לא מפריזים עם קילופי עור וניקוי שיכול לגרום לאודם ולגירוי.

   

  איך לנקות עור עם הרבה "שחורים" או סבוריאה?

  יש המלצות שונות לגבי מטופלים הסובלים מבעיות עור ספציפיות כמו סבוריאה או אקנה, וקיימים תכשירים ייעודיים לטיפול במצבים אלו.

   

  באיזו תדירות מומלץ לעשות טיפול פנים אצל קוסמטיקאית או קילוף עור בבית?

  טיפול קוסמטי תלוי במצב העור. מתבגר עתיר שחורים על הפנים יפיק תועלת מטיפול קוסמטי אחת לחודש. אישה צעירה עם עור צח לא ממש תצטרך טיפול קוסמטי, אלא רק לפינוק. לאישה מבוגרת יותר מומלץ טיפול אחת לכמה חודשים.

   

  לגבי טיפולים בבית, הדבר תלוי בסוג הטיפול, כיוון שניקוי גרגרים יכול להיות אלים למדי. במסכות למיניהן, מסכות מתקלפות וכולי, אין צורך להשתמש יותר מפעם בשבוע-שבועיים ואפילו פעם בחודש.

   

  האם שימוש בקרמים יכול למנוע קמטים?

  שימוש בקרם הגנה מהשמש בהחלט ימנע את נזקי השמש, כולל קמטים.

   

  גם שימוש בחומצה רטינוית ונגזרותיה או בחומצות אלפא-הידרוקסיות יעכב את הופעת סימני הגיל. קמטי הבעה יופיעו כבר בסוף שנות העשרים לחיים, והפתרון לכך יכול להיות בוטוקס, מילוי וחבריהם.

   

  אישה צעירה עם עור צח לא ממש תצטרך טיפול קוסמטי (צילום: index open) (צילום: index open)
  אישה צעירה עם עור צח לא ממש תצטרך טיפול קוסמטי(צילום: index open)

   

  אם אשתה הרבה מים, העור יהיה פחות יבש?

  כדי שמים ישפיעו על מראה העור צריך להיות במצב ייבוש חולני. מצוין כמובן לשתות מים, 10-8 כוסות ביום עבור הבריאות הכללית,  אבל העור לא יהיה פחות יבש.

   

  שתיית מים מספקת והידרציה טובה משפרת את מראה הכתמים הכהים תחת העיניים, בתוספת שימוש בקרם לחות טוב. יובש בעור שאינו מגיב ללחות קונבנציונלית דורש בדיקה של רופא עור.

   

  יש לי פיגמנטציה כהה מעל השפה. מה זה?

  התופעה נקראת MELASMA, ויש לה קשר לחשיפה לשמש, לנטילת גלולות, להריונות ולנטייה תורשתית. הכתמים מופיעים גם על המצח ועצמות הלחיים.

   

  מומלץ להפחית בתדירות מריטת השיער מעל השפה, שעלולה להחמיר את הכתם. במקום זה, ניתן להבהיר את השערות במקום, מה שיועיל להפחתת התופעה.

   

  איך מטפלים בפיגמנטציה בפנים?

  יש בשוק תכשירים מבהירים המכילים הידרוקינון, ובנוסף תרכובות מרוכזות יותר שרופאי העור רוקחים - כל אלה עשויים להבהיר כתמים על העור למיניהם.

   

  לא כל הכתמים יגיבו לתרכובות, וניתן לנסות קילוף עור כימי או בלייזר. חשוב לזכור כי כל אלו אסורים בהריון!

   

  יש לי כתמים כהים תחת העיניים, איך להעלים אותם?

  כתמים כהים תחת העיניים הם בעיה שכיחה ומאתגרת המציקה לרבות. לתופעה יש רקע גנטי, והסיבה העיקרית לה היא השתקפות כלי הדם שבאזור זה דרך העור הדקיק. ההמלצה היא להקפיד על שתיית מים מרובה.

   

  בנוסף, חלק מהעניין קשור בהכתמה מהשמש, ובכך ניתן לטפל באמצעות קילופי עור ותכשירים קוסמטיים מבהירים. מובן שאם הגורם המחמיר את התופעה הוא השמש, יש להגן גם על האזור העדין שתחת העיניים.

   

  יש לי קילוף בראש ובגבות, והספר שלי אמר שזה מלחץ.

  זוהי תופעה נפוצה ביותר הנקראת סבוריאה, ולרוב הספרים אכן מזהים אותה. הסימנים: קשקשים בקרקפת, אודם בעור שבצדי האף ובין הגבות וקשקש צהבהב במקומות אלו, לעתים מלווה גרד. הפרשת שומן מוגברת מבלוטות השומן הגדולות באזורים אלו גורמת לגירוי של העור, לאדמומית ולקילוף שלו.

   

  עם זאת, לא כל מצב העונה לתיאור זה הנו סבוריאה, ונדרש אבחון של רופא עור. אם זו אכן סבוריאה, היא קשורה למזג אוויר יבש וגם ללחץ נפשי.

   

  איך מטפלים בסבוריאה בקרקפת? יש להשתמש בשמפו נגד קשקשים מדי יום, ולהחליף שמפו מדי חודש-חודשיים, שכן לאחר פרק זמן מסוים העור מתרגל והוא מפסיק להשפיע.

   

  לטיפול בסבוריאה בפנים ניתן להשתמש בתכשירים ייעודיים הקיימים בשוק (סבוקלם, סבועור, סבמד, סבוליין). אם הסבוריאה קשה יותר יש לפנות לטיפול אצל רופא עור.

   

  באיזה שמפו נגד קשקשים כדאי להשתמש?

  כל שמפו נגד קשקשים עובד, והחוכמה היא לגוון. רופא העור ייתן מרשם לשמפו רפואי דוגמת סבוסל, אגיספור או ניזורל.

   

  כדאי להשתמש לסירוגין באחד מאלה ובשמפו מסחרי המיועד לטיפול בקשקשים.

   

  כמה פעמים בשבוע מומלץ לחפוף את השיער?

  שיער רגיל אפשר לחפוף כמה שרוצים, כל יום או פעם בשבוע. חפיפה תכופה אינה מגבירה נשירה.

   

  שיער יבש אפשר לחפוף כמו שיער רגיל, אך יש להקפיד יותר על שימוש בקונדישינר ומסכות לחות. שיער אינו יבש מטבעו, והוא הופך כזה בשל צביעה או מניפולציות רבות אצל הספר כמו סלסול, החלקה ופן. רצוי להפחית בהם, כיוון שהם פוגעים באיכות השיער.

   

  שיער שמן יש לחפוף מדי יום, ולהחליף שמפו מדי חודש או חודשיים.

   

  הכותבת היא מומחית למחלות עור בקופת חולים מאוחדת   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ניקוי גרגרים יכול להיות אלים למדי
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים