שתף קטע נבחר

העם דורש חשבוניות וקבלות. הגיע הזמן להלשין

מחירי הקוטג'? אם יש משהו שיכול למנוע את היציאה לרחובות זה שהאזרחים ישלמו את המסים שלהם. מעלימי המס לא רק פוגעים בתקציב המדינה, אלא גם מהווים תחרות לא הוגנת מול עסקים המשלמים מס אמת, בכך שהם מציעים מחיר נמוך יותר. רוצים צדק חברתי? תתחילו לדרוש חשבונית מהשרברב

רשות המסים עומדת להשיק לראשונה בתחילת שנת הלימודים הקרבה פיילוט בנושא חינוך לתשלום מסים. בכוונת הפיילוט להטמיע את תשלום המסים כערך חברתי. האם הילדים ילמדו את הוריהם לא להעלים מסים?

 

 

המחאה החברתית הגיעה בגלל מחירי הדירות הגבוהים, מחירי המוצרים הגבוהים ומחירי השירותים הגבוהים במשק הישראלי, זאת ביחס להכנסה הממוצעת בישראל, בדגש על משכורות השכירים במשק. אם השכר נטו של השכירים היה גבוה יותר ביחס להוצאות החודשיות השוטפות, ייתכן שהמחאה החברתית כלל לא היתה פורצת.

 

ברור ומובן לכל שהשכר נטו של השכירים היה יכול להיות גבוה יותר אם המדינה היתה גובה מהם פחות מסים. האם זה בכלל אפשרי? התשובה לכך היא חד משמעית. כן! התרחיש הזה יכול לקרות ובאופן מפתיע הוא תלוי גם בצבא השכירים שמוביל את המחאה החברתית. כיצד?

 

אם כולם היו משלמים מס אמת, אז המדינה היתה גובה הרבה יותר מסים ואז אפשר היה להוריד את נטל המס מהשכירים וממעמד הביניים. לצערנו קיימים ענפים ומגזרים בחברה הישראלית שחלקם אינם משלמים מס אמת. הבעיה היא שחלק מהציבור הישראלי מקבל זאת בהבנה - להעלים מס זה ספורט לאומי. אבל אם מעלים המס גורם למצב שאת ואני משלמים יותר מסים, אז האם באמת צריך לקבל את התופעה בסלחנות?

 

יתרה מכך, מעלימי המסים מהווים תחרות לא הוגנת מול עסקים המשלמים מס אמת, מכיוון שהם יכולים לספק את המוצרים והשירותים במחיר נמוך יותר! האם זהו צדק חברתי?

 

שחור ולבן

מדוע מורה המרוויחה עשרת אלפים שקל בחודש צריכה לשלם 3,000 שקל מסים בעוד קוסמטיקאית המרוויחה עשרת אלפים שקל בחודש ב"שחור", יכולה להשאיר את הכל אצלה? הקוסמטיקאית יכולה לצבור באופן זה בשנה יותר משלושים וחמישה אלף שקלים ובעשר שנות עבודה היא כבר מקדימה את המורה בשלוש מאות וחמישים אלף שקל האם זהו צדק חברתי? שלא לדבר על כך שהקוסמטיקאית העובדת בשחורמסוגלת לקבל "בהבנה" את כל מעלימי המס האחרים, הרי היא עצמה "שותפה לסוד".

 

ברור שהבעיה הגדולה הינה עם מעלימי המס הגדולים, שם כמובן נמצא הכסף האמיתי. אלו שמעלימים מאות אלפי ומיליוני שקלים בשנה, אלו ששלטונות המס בכלל לא מודעים לקיומם. אבל אם נתחיל לדרוש קבלות על כל דבר אז מהר מאד גם יחשפו מעלימי המס הגדולים, שכיום מעלימי המס הקטנים עושים איתם עסקים ומחפים עליהם.

 

ניקח לדוגמה מסעדה קטנה שמעלימה מסים. היא יכולה להעלים מס בהיקפים נמוכים, אך ספק הבשר שלה הוא כבר מעלים מס כבד מכיוון שהוא מספק בשר בלא קבלות לעשרות מסעדות קטנות כאלו. אם נדרוש קבלות במסעדה הקטנה והיא תצטרך לשלם על זה מע"מ, אז היא תיאלץ להתחיל לדרוש קבלות מספק הבשר, כדי שהמסעדה תוכל להזדכות על המע"מ ואז לספק הבשר תיווצר בעיה וכן הלאה. באופן כזה אפשר יהיה לתפוס במהלך הזמן הרבה מאד מעלימי מס.

 

לא עובדים? תתפלאו

באופן כזה גם יתברר שהיקף התעסוקה בישראל הוא הרבה יותר גדול מכפי שחשבו. יתברר שחלק מסוים מהאוכלוסייה שהוגדר כיושב בבית ולא עובד, פתאום מתברר ככזה שכן עובד אך האנשים אינם מדווחים על כך ואינם משלמים מס על המשכורות שלהם.

 

לכן אני טוען שהעם צריך לדרוש חשבוניות וקבלות! אם כל אחד ואחת מאתנו יתחיל לדרוש חשבונית מהשרברב, מהצבעי, מטכנאי המזגנים, מהגנן, מהקוסמטיקאית, מהקבלן שבונה עם פועלים מהשטחים, מהמסעדה ש"עובדים כאן רק במזומן", אז מדינת ישראל תוכל לגבות באופן זה הרבה יותר מיסים ולטפל טוב יותר בהון השחור וכך תוכל להקטין את נטל המס לכולנו.

 

אני אפילו אומר יותר מזה, לא קיבלתם חשבונית אפילו שביקשתם, פנו למס הכנסה. יש להם אתר אינטרנט הקרוי "הקו האדום" של רשות המסים, שם תוכלו להעביר בעילום שם את כל הפרטים ותנו למס הכנסה לעשות את עבודתו (לא, אני לא מקבל מהם תשלום עבור המאמר הזה).

 

העם דורש צדק חברתי? אדרבה, שכולם ישלמו מס אמת ויישאו באופן שווה גם בנטל הזה, זה גם חלק מהצדק החברתי. 

 

ד"ר אדם רויטר הוא יו"ר רויטר מידן בית השקעות ומנכ"ל חברת הייעוץ חיסונים פיננסים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכולנו להימנע מזה
צילום: בני דויטש
אדם רויטר
מומלצים