שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איך עזר היטלר למפקדו היהודי
  ארנסט הס היה מפקד היחידה שבה שירת היטלר במלחה"ע הראשונה. מעיון בתיקו בגסטפו עולה שהיטלר צייד אותו במכתב שסיפק לו הגנה מסוימת. זה לא עזר לאחותו ולאמא שלו
  אדולף היטלר התערב באופן אישי בתחילת מלחמת העולם השנייה כדי להציל את חייו של מפקדו היהודי במלחמת העולם הראשונה, ארנסט הס. כך עולה ממכתב שנמצא בתיקו של הס בארכיון הגסטפו, שגילתה עיתונאית יהודיה בגרמניה ושהתפרסם היום (יום ה') ב"טלגרף" הבריטי.

   

  הס. זכר רק שלהיטלר לא היו חברים ()
  הס. זכר רק שלהיטלר לא היו חברים

   

  במכתב מ-27 באוגוסט, 1941, הנחה היינריך הימלר, מאדריכלי הפתרון הסופי, את הגסטפו להעניק להס "הקלה והגנה על פי רצונו של הפיהרר". המכתב נמצא על ידי סוזן מאוס, עורכת העיתון "הקול היהודי".

   

  הס אמנם הוטבל לנצרות, אך אמו הייתה יהודיה ועל כן נחשב ליהודי לפי חוקי הגזע הנאציים. לפני שניתן לו המכתב הוא אף הוכה בידי נאצים ב-1936 ונמלט לאיטליה למשך כמה שנים. הס, לוחם מעוטר, שמר על קשר עם היטלר גם דרך חבר אחר ביחידה, פריץ וידמן, שהיה עוזרו האישי של היטלר מ-1934 עד 1939. כנראה
  שבעזרתו הצליח הס להעביר כספי פנסיה לאיטליה, להימנע מלהוסיף לשמו את השם "ישראל" שהוצמד לכל יהודי ולהשיג דרכון שלא הזכיר את מוצאו.

   

  אך כנראה שהקשר עם היטלר איבד מכוחו בסופו של דבר. אחותו ברטה ואמו אליזבת' נשלחו לאושוויץ בפקודת אדולף אייכמן. ברטה נספתה והאם שרדה. הס נישא לגרמניה פרוטסטנטית וכנראה ניצל כך. אחרי המלחמה היה לשופט. בתו אורסולה, כיום בת 86, אמרה לעיתון היהודי כי אביה זכר רק שלהיטלר לא היו חברים ביחידה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  היטלר. "הקלה והגנה על פי רצון הפיהרר"
  צילום: AP
  מומלצים