שתף קטע נבחר

הקרע מתרחב: נתניהו מינה צוות, מופז מתנגד

ועדת פלסנר בוטלה, אבל רה"מ מבטיח שתוך שבוע יגובש מתווה לחוק חדש: הוא מינה צוות שבו חברים השרים יעלון ופלד והיועץ עמידרור. מופז הודיע כי הדבר אינו מקובל וכי ועדת פלסנר היא הצוות היחיד, אך בהמשך נסוג מעט: "נסכים לצוות מקצועי אם מסקנות פלסנר יאומצו פומבית"

שוב משבר בין נתניהו למופז: ראש הממשלה פרסם בצהריים (יום ו') כי החליט בעצה אחת עם יו"ר קדימה על הקמת שני צוותים - האחד מטעמו והשני מטעם קדימה - שאמורים לגבש חוק גיוס חדש במקום חוק טל על בסיס המלצות ועדת פלסנר. זמן קצר אחר כך הגיב מופז בביטול לדברי בנימין נתניהו, וקבע כי מבחינתו לא יקום ולא יהיה הדבר: "לא תהיה עוד ועדה, יש רק ועדת פלסנר", אמר.

 

חלפה עוד כשעה וחצי, ולשכת מופז פרסמה הבהרה נוספת. הפעם נטען בה כי קדימה אינה מתנגדת עקרונית להקמת צוות נוסף, אולם רק בתנאי שיהיה זה צוות "מקצועי" ולא "פוליטי" ושבכל מקרה מסקנות ועדת פלסנר יאומצו באופן פומבי.

 

נתניהו הציג בשעות הצהריים את חברי הצוות שלו, שאמור לכלול את השרים משה (בוגי) יעלון ויוסי פלד והיועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור. היעד שקבע ראש הממשלה לגיבוש החלופה הוא שבוע במטרה להביא חוק "שיזכה לאמון הציבור". נתניהו ציין כי שלושת חברי הצוות הם "אנשים מנוסים, אחראים ורציניים שיכולים להביא אחרי 64 שנים חוק לשינוי השוויון בנטל", וכי הוא מחכה לצוות של שאול מופז. 

 

מופז ונתניהו. לא עובדים בצוות (צילום: AP) (צילום: AP)
מופז ונתניהו. לא עובדים בצוות(צילום: AP)

 

עוד בחדשות ynet:

 

אלא שנדמה היה כי בקדימה לא שמעו על התוכניות של ראש הממשלה. מיד אחרי הודעת נתניהו הגיבו לכך במפלגה ודחו על הסף את אפשרות הקמתו של צוות נוסף. "לא יהיו ועדות נוספות. עקרונות ועדת פלסנר הן המסקנות היחידות ורק על בסיסן ניתן להתקדם", אמר מופז. "לאחר יממה של משא ומתן התברר כי נתניהו לא מוכן לאמץ באופן פומבי את המלצות ועדת פלסנר אלא להקים עוד ועדה. הגיע הזמן לחקיקת חוק אמיתי לשיוויון בנטל. אין מקום לעד ועדה".

 

גורמים בקדימה אמרו באותה שעה כי "משא ומתן של 24 השעות האחרונות הסתיים בכישלון מוחץ. הקמת הצוות שעשה נתניהו היא מריחת זמן. היה צוות שהקים נתניהו בעצמו, הוא החליט לפרק אותו, יש נוסח חוק ויש המלצות, אין צורך בהקמה כזאת".

 

בחלוף כשעה וחצי כאמור נמסרה מלשכת מופז הודעת הבהרה נוספת, שלפיה לקדימה אין כל בעיה עם הקמת צוות מקצועי לניסוח חוק לשיוויון בנטל - "עבודה טכנית שאינה לוקחת זמן רב", כדבריה - אולם היא מתנגדת להקמת צוות פוליטי לניסוח חוק כזה, כיוון שפירושו "ניסיון למסמס את המסקנות, ולזה לא היינו מוכנים". כך או כך הדגישו בלשכת מופז כי אימוץ פומבי של מסקנות ועדת פלסנר הוא תנאי לכל התקדמות, וכי לפיכך לא הושגה התקדמות כלשהי.

 

כל זה קורה כשברקע מואצות ההכנות להפגנה שמתכנן מחר "מחנה הפראיירים" בתל-אביב. עד כה הודיעו על השתתפותם באירוע אישים רבים, בראשם ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, שאמור להיות הנואם הראשי. מוקדם יותר אמר דיסקין כי "פראיירים אינם אלו שמשרתים את המדינה, אלא אלה שאינם מבינים את כוחו האמיתי של הציבור מול נבחריו ומאפשרים לאלו בהם בחרנו - להשתמט ממציאת פתרון לסוגיה מהותית, ערכית וקריטית זו. ביחד, כולנו, לא נאפשר לזה לקרות".

 

בעקבות הודעת נתניהו, מתחה יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', ביקורת

וציינה כי המהלך "מזכיר להפליא את מסיבת העיתונאים החפוזה שעשה ערב הפגנת המחאה החברתית הגדולה אשתקד, בה אמר שייתן לסטודנטים כל מה שירצו, רק שיפסיקו". לדבריה, "זהו דפוס קבוע ומטריד של ראש ממשלה, העוסק רק בכיבוי שריפות פוליטיות. חבל שנושא ערך השירות בצבא העם משמש פלטפורמה לתחרות ספינים בלתי פוסקת, במקום להיות מטופל לעומק באחריות ובתבונה".

 

ממטה המאבק בחוק טל נמסר: "אנחנו לא מבינים מה עובר על נתניהו ומופז, הם באמת חושבים שהציבור יאמין לעוד צוות, לעוד ספין, לעוד קומבינה? הרי נתניהו ומופז כבר הישירו מבט אלינו ומאז עשו אלף גלגולים. דבר אחד ברור - רק עצרת עם אלפי משתתפים מחר תביא לכך שיהיה שינוי אמיתי. רק אם תל-אביב תהיה סתומה נתניהו ומופז יבינו שאי אפשר עוד פעם לפגוע במשרתים כדי לשמור על הכיסאות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעין הסערה. נתניהו ומופז
צילום: AP
מומלצים