שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

מופז יבוא להפגין. הפראיירים: אין במה לספינים

יו"ר קדימה מבקש "כוח למסקנות פלסנר", מארגני העצרת הגדולה לשוויון בנטל מבקשים שיתרכז במעשים: "תתפטר מהממשלה, אל תרקוד על שתי חתונות ותמכור אותנו"

יו"ר קדימה, שאול מופז, הודיע הערב (יום ו') כי ישתתף בהפגנה של מטה "מאבק הפראיירים" למען גיוס החרדים, מחר בתל-אביב. מופז הוסיף כי הוא קורא לכל תומכי קדימה להגיע להפגנה. "התמיכה שלכם במסקנות ועקרונות הוועדה לשיוויון בנטל (ועדת פלסנר - א.ש) חיונית כדי לתת לי את הכוח להוביל להסכם היסטורי", אמר מופז. ynet יעביר מחר שידור ישיר מההפגנה בתל-אביב.

 

עוד על "מחאת הפראיירים" ב-ynet:

 

ממטה "מאבק הפראיירים" נמסר בתגובה להודעת יו"ר קדימה: "אנחנו מברכים את שאול מופז על בואו לעצרת. מופז וכל הפוליטיקאים ועם ישראל מוזמנים להיות חלק בעצרת. אנחנו מזכירים לכולם שאנחנו לא פראיירים, ולא יקנו אותנו בהצהרות, אלא רק במעשים". בתגובת המטה להודעת מופז נאמר עוד: "אם לא תבוא רק לפוטו-אפ ולא תזגזג - נכבד את המהלך. אבל הקריאה החשובה היא לציבור - אתם רואים מה הלחץ הציבורי עושה, והסיכוי היחידי שלא יהיה חוק טל 2 הוא אם העצרת תהיה מלאה".

 

בועז נול ממטה המאבק הוסיף: "מופז מוזמן, אבל אנחנו רוצים מעשים ולא הצהרות. כל העיניים נשואות למופז, הוא חייב להבין שאי אפשר לרקוד על שתי החתונות". יואב קיש מהמטה אמר: "הבמה בעצרת תהיה רק של הציבור. כל פוליטיקאי מוזמן לבוא להזדהות, אבל כדי שנראה בהם שותפים אמיתיים למאבק עליהם להבין שבניגוד לציבור, אנחנו מצפים מהם לפעול בכנסת, ולא ברחוב".

 

מופז ב"מאהל הפראיירים" (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
מופז ב"מאהל הפראיירים"(צילום: חיים צח)

 

יו"ר המחנה המשותף, עידן מילר, אמר גם הוא כי מופז הוא אורח רצוי בהפגנה מחר ככל אזרח התומך בשוויון בנטל, אך הדגיש: "עם זאת אנחנו לא במה לספינים פוליטיים, ואם מר מופז רוצה לעשות מעשה, הוא צריך לעשות דבר אחד בלבד וזה להגיש לראש הממשלה מכתב התפטרות. מופז לא יכול גם להתיימר להוביל את מחאת הפראיירים וגם להיות המשנה לראש הממשלה שבחר בחרדים ומכר את הציבור הרחב".

 

נתניהו מינה צוות, הקרע מתרחב

הודעת מופז באה אחרי שבצהריים שוב ניכר המשבר בינו לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו. נתניהו הודיע בצהריים כי החליט בעצה אחת עם יו"ר קדימה על הקמת שני צוותים - האחד מטעמו והשני מטעם קדימה - שאמורים לגבש חוק גיוס חדש במקום חוק טל על בסיס המלצות ועדת פלסנר. זמן קצר אחר כך הגיב מופז בביטול לדברי בנימין נתניהו, וקבע כי מבחינתו לא יקום ולא יהיה הדבר: "לא תהיה עוד ועדה, יש רק ועדת פלסנר", אמר.

 

חלפה עוד כשעה וחצי, ולשכת מופז פרסמה הבהרה נוספת. הפעם נטען בה כי קדימה אינה מתנגדת עקרונית להקמת צוות נוסף, אולם רק בתנאי שיהיה זה צוות "מקצועי" ולא "פוליטי" ושבכל מקרה מסקנות ועדת פלסנר יאומצו באופן פומבי. על כל פנים, בבסיס המחלוקת בין מופז לנתניהו נותר סירובו של ראש הממשלה להצהיר בופמבי כי הצעת החוק הממשלתית שתחליף את חוק טל תתבסס על מסקנות ועדת פלסנר. בשעות שחלפו מאז שוחח מופז כמה פעמים עם נתניהו.

 

"הפגנת הפראיירים" שתצא מחר ב-20:30 מ"מחנה הפראיירים" ליד רכבת מרכז בתל-אביב לרחבת מוזיאון תל-אביב, באה על רקע פירוקה של ועדת פלסנר, שהייתה אמורה לנסח חלופה לחוק טל, כלומר - חוק חדש שלפיו יגויסו רוב החרדים לשירות בצה"ל או לשירות לאומי. ראש

הממשלה נתניהו הודיע השבוע על פירוק הוועדה בעקבות פרישתם של חברים בה ושל נציג החרדים על רקע חוסר היכולת להגיע להסכמה על מסקנותיה. נתניהו התנגד לכמה מעמדות הוועדה, ביניהן זו שלפיה יש להטיל סנקציות אישיות חמורות על חרדים שישתמטו.

 

בהפגנה ינאמו בין השאר ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, וכן עידן מילר, בועז נול, איתי בן חורין וזהרה ברגר צור. כמו כן יישאו נאומים יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, ד"ר יועז הנדל ואחרים. בין האמנים המזדהים שיופיעו: רמי קלינשטיין, דנה ברגר, דיוויד ברוזה ועידן חביב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאול מופז
צילום: שירן גרנות
מומלצים