שתף קטע נבחר

עוקפת סנקציות: איראן תמכור נפט מחברה פרטית

הפתרון של איראן לאמברגו הנפט האירופי: הודיעה כי הגיעה להסכם עם בתי זיקוק אירופיים על מכירה של 20% מייצוא הנפט באמצעות קונסורציום פרטי. "נמכור את הנפט במחיר נוח יותר"

איראן גיבשה דרך נוספת לעקיפת אמברגו הנפט האירופי שיישומו הרשמי החל לפני שבוע. יו"ר איגוד יצואני מוצרי הנפט האיראני הודיע כי איראן הגיעה להסכם עם בתי זיקוק אירופים על מכירת הנפט שלה באמצעות קונסורציום פרטי. לדבריו, הסכם בנושא זה הושג בין האיגוד, הבנק המרכזי ומשרד הנפט.

 

כתבות נוספות על איראן בערוץ הכלכלה :

 

יו"ר האיגוד סירב למסור פרטים על זהותם של בתי הזיקוק האירופים שהסכימו למהלך עוקף סנקציות זה. "היו דיונים עם בתי זיקוק אירופים והגענו להסכם סופי", צוטט חסן חוסרוג'רדי בסוכנות הידיעות הסמי ממשלתית "מהר". "לפי ההסכם, 20% מיצוא הנפט האיראני ייוצא דרך קונסרציום פרטי".

 

לדברי חוסרוג'רדי, בשל הסנקציות תסכים איראן למכור את הנפט שלה במחירים "נוחים יותר". יו"ר האיגוד התחמק מתשובה כיצד תצליח איראן לעקוף את האיסור על חברות ביטוח אירופיות לבטח את המכליות שעליהן הנפט האיראני. "עם ההסכם הזה, בעיית האיסור על הביטוח נפתרה לחלוטין", הוא הדגיש.

 

יצוין כי בחודש מאי השנה פרסם משרד הנפט האיראני החלטה שלפיה חברות פרטיות יוכלו לייצא את הנפט מתוצרתה. בעבר יצוא הנפט היה מונופול של חברת הנפט הלאומית האיראנית.

 

לפי הערכות בשוק הנפט, במהלך יולי יצטמק ייצוא הנפט האיראני למקסימום של 1.1 מיליון חביות ביום, בשל צמצום הרכש בעיקר מיפן ומדרום קוריאה. בחודש שעבר הסתכם היצוא האיראני בכ-1.3 מיליון חביות ביום.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן לזיקוק נפט באיראן
צילום: AFP
מומלצים