שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

ליברמן נגד חוק מופז-נתניהו: "גיוס - בגיל 18"

לפי ההערכות בקואליציה, ישראל ביתנו לא צפויה לפרוש עקב ההתנגדות להצעת החוק המתגבשת לגיוס חרדים. ביהדות התורה "חשים נבגדים", אבל הפראיירים לא נרגעים: "אם נראה שנתניהו פרסם עוד הודעה לעיתונות בלי תוכן - המאבק יחריף"

אביגדור ליברמן מצנן את ההתלהבות מה"רגע ההיסטורי" שעליו מכריז בנימין נתניהו . מפלגת ישראל ביתנו הודיעה היום (א') כי 15 חברי הכנסת שלה יצביעו נגד הצעת החוק החדש לגיוס חרדים שמגבשות קדימה והליכוד, על בסיס עקרונות ועדת פלסנר. "זה לא החוק שאנחנו רוצים. זה לא מגיל 18 ולא גיוס לכולם. לא נתמוך בחוק", מסרו במפלגה.

 

לפי ההערכות בקואליציה, מפלגתו של ליברמן לא צפויה לפרוש עקב ההתנגדות. מי שכן עשויה לפרוש היא סיעת יהדות התורה. גורם במפלגה אמר היום: "אנו חשים נבגדים על ידי נתניהו. האיש מזגזג את עצמו לדעת ונוטש את שותפיו ואנשי בריתו עשרות שנים בגלל לחץ תקשורתי ופופוליסטי. ביבי קרע היום את המסיכה מעל פניו והוכיח שאי אפשר לסמוך על מילה אחת שלו".

 

ח"כ משה (מוץ) מטלון מישראל ביתנו, אמר לחדשות ynet ברדיו האזורי כי "החוק של ביבי ומופז עוד לא ברור לחלוטין. על פי המלצות ועדת פלסנר אין גיוס בגיל 18. הכותרות הן כותרות אבל אם יורדים לעובי הקורה מגלים שיש הרבה בעיות שעולות מהמסקנות. לא צריך לזרוע עוד חול בעיני הציבור. אם רוצים לעשות חוק, זוהי הזדמנות בלתי רגילה וחד משמעית. גיל הגיוס חייב להיות 18 לכולם".

 

גם בקדימה לא ברור אם כולם יצביעו בעד. ח"כ שלמה מולה כבר הודיע כי יצביע נגד, אם החוק לא יעמוד בדרישות שהציבה ישראל ביתנו. לדבריו, אם לא יהיה גיוס מגיל 18, יצביע נגד החוק. "אני בעמדה של ישראל ביתנו בסוגיה הזו", אמר.

 

חברו למפלגה, ח"כ יואל חסון, אמר כי טרם החליט אם לתמוך בהצעת החוק. "צריך לחכות ולראות", אמר, "עניין הגיל קריטי לי, ואני חושב שהחוק צריך להגיד שכולם מתגייסים מגיל 18, ואחר כך הצבא יכול להציע מסלולים כמו ישיבות הסדר וכו'. בעיקרון, מגיל 18 כולם מתייגיסים, כולל אזרחים ערבים שיילכו למסלול שירות אזרחי".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

הבוקר אישרה סיעת הליכוד את עקרונות הוועדה שבראשה עמד ח"כ יוחנן פלסנר, אף שבשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה נתניהו על פירוקה. השר עוזי לנדאו מישראל ביתנו אמר לאחר מכן ש"זו הזדמנות היסטורית. מה שלא יעבור עכשיו לא יעבור. הגיוס צריך להיות בגיל 18 והנטל על כולם. אסור למסמס ולמרוח. כולם צריכים לשרת - לא מספיק אמירה הצהרתית".

 

מלבד הליכוד (27 מנדטים) וקדימה (28 מנדטים) צפויים לתמוך בחוק גם סיעת העצמאות (5 מנדטים) וח"כ חיים אמסלם שפרש למעשה מש"ס. בנוסף בונים בקואליציה גם על אצבעותיהם של חברי הבית היהודי (3 מנדטים) וכן על היעדרותם של חברי כנסת מש"ס שהודיעו כי אמנם לא יתמכו בחוק, אך גם לא יפרשו מהממשלה אם יעבור.

 

לאחר ישיבת סיעת הליכוד סיכמו ראש הממשלה והמשנה לראש הממשלה שאול מופז על הקמתו של צוות ניסוח לחוק השוויון בנטל, במטרה להביא את הצעת החוק לדיון בישיבת הממשלה הבאה. בצוות ישתתפו המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון וח"כ יוחנן פלסנר. בדיוני הצוות ישתתפו בהתאם לצורך נציגי משרד הביטחון, האוצר, המשפטים וכן נציגים של השירות האזרחי. לא ישתתפו בו נציגים חרדים או ערבים.

 

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "אמרתי שאביא לכנסת חוק שירות לכולם ושמה שהיה לא יהיה. בנושא של חלוקת הנטל אין אפשרות להמשיך בדרך הנוכחית". ראש הממשלה הוסיף כי הוא מבין את הדרישה של המשרתים ובני משפחותיהם. "אני מאמין שרבים מאזרחי ישראל מבינים שצריך לבוא שינוי. אנו מתכוונים לתת תמריצים למשרתים ותמריצים שליליים ללא משרתים. אנחנו ניצבים בפני מהלך דרמטי".

 

במטה המאבק של ה"פראיירים", שארגן אתמול את ההפגנה הגדולה בתל אביב,

אמרו בהמשך להודעת נתניהו ש"תוך שלושה ימים נדע אם ראש הממשלה אמיתי או משתמט מאחריות, בינתיים הוא בעיקר מבלבל".

 

"אין ספק שהפגנת הפראיירים היתה הגורם היחיד שגרם לפניית הפרסה של ראש הממשלה, זה מראה שהלחץ עובד", הדגיש בועז נול, מראשי המאבק, "אולם עדיין לא ברור האם נתניהו התעשת, חצה את הרוביקון והחליט ללכת עם הרוב הישראלי או שמדובר בעוד הצהרה והודעה לעיתונות כשמאחוריה אין כלום אמיתי אלא מריחה. הבטחת חוק לשירות לכל עד יום רביעי, נמתין ונראה מעשים ותוצאות, לא הבטחות. ולא - המאבק יחריף".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רון נוטקין, קובי נחשוני ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן במאהל הפראיירים, לפני כשבועיים
צילום: מוטי קמחי
צילום: שאול גולן
"החוק לא ברור לחלוטין". ח"כ מטלון
צילום: שאול גולן
מומלצים