שתף קטע נבחר

נגד גנבים: צה"ל משקיע מיליונים באבטחת צאלים

הוא אחד הצבאות החזקים בעולם, אך נראה כי עבור גנבי המתכת, צה"ל משמש בעיקר בנק מטרות. בבסיס בדרום הוקמה רשת מעקב יקרה - זה מה שירתיע גנבים שלא חוששים להיכנס לשטח אש ולהסתלק עם מטרות?

גניבת מתכות הפכה למכת מדינה בישראל, וגם צה"ל סופג - הגנבים לא נרתעים מלובשי המדים ומוצאים בבסיסים שלל רב. כדי לנסות ולהילחם בתופעה, השקיע צה"ל בחודשים האחרונים שבעה מיליון שקלים בהקמת רשת מעקב ומכ"ם מתקדמת במרכז הלאומי לאימונים ביבשה (מל"י) שבצאלים.

 

מתכות בכותרות 

 

המערכת כוללת מצלמות ואמצעי מעקב מתקדמים שפרוסים סביב הגדר ההיקפית של הבסיס. בנוסף, הוקם חמ"ל מיוחד שעוקב אחר תנועות חשודות של גנבים שמנסים לפרוץ לבסיס. כל זה בנוסף לכוחות האבטחה שפועלים בשגרה.

 

בצבא עדיין מתחקרים כיצד לפני כמה ימים חדרו גנבי מתכת לאזור הבונקר בבסיס, ולאחר שזוהו ברחו עם ארגזי תחמושת ריקים. אך לא מדובר רק על שטח הבסיס.

 

פגזים. בשביל החיילים זו תחמושת, בשביל הגנבים שלל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פגזים. בשביל החיילים זו תחמושת, בשביל הגנבים שלל(צילום: רויטרס)

 

יותר ויותר גנבים, רכובים על טרקטורונים, "מצטרפים" מעת לעת לתרגילי האש החיה של גדודי השריון והארטילריה, מיישרים קו עם הטנקים ולא חוששים להיכנס לקו האש כדי לגנוב מטרות מתכת ואמצעי לחימה שונים, תוך כדי התקדמות הכוחות.

 

בשל הוראות הבטיחות החמורות, צוותי הטנקים והחי"ר נאלצים לא פעם להפסיק את התרגילים כדי לא לפגוע באותם גנבים, דבר שגורם לעיכובים ושיבושים בסדר האימונים. לפי עדויות של לוחמי מילואים שהתאמנו לאחרונה בשטחי האש של צאלים, הגנבים מצאו מטרה חדשה: קליעי פגזי טנקים שמשוגרים במהלך התרגילים וננעצים בקרקע.

 

הבהלה לקליעים

מדובר בשלל אטרקטיבי. הקליעים עשויים ממתכת יקרה וקשיחה במיוחד, מסוג טונגסטן, שעמידה מאוד לקורוזיה ומשמשת לייצור תכשיטים ושעונים. לוחם שריון במילואים סיפר כי "הגנבים צצו עם אמצעים משוכללים לראיית לילה שמזהים חום וקור וכך הם איתרו את אותם קליעים ולקחו אותם. זה היה הזוי". לדבריו, הם מנסים את מזלם כמעט מדי לילה.

 

הכנופיות גנבו בשנים האחרונות מבסיסי אימונים בדרום הארץ אמצעי לחימה שונים, בהם פגזים, כלי נשק, קליעים, אמצעים לראיית לילה ואפילו ג'יפים. בכל אותן שנים הצליחו חיילי צה"ל לתפוס מספר מועט של גנבים ולעכב אותם עד שהגיעה המשטרה. באחד המקרים, שהתרחש לפני כמה חודשים בבסיס האימון הפיקודי הצמוד למל"י, ביצעו לוחמים מפלס"ר גבעתי מארב סמוך לבסיס והצליחו לעצור גנב.

 

בשל קשיי כוח אדם, התקשו בצבא ובמשטרה ליזום מבצעי פשיטה נגד חוליות הגנבים. לאחרונה השתנה המצב עם הקמתה של תחנת משטרה חדשה במשאבי שדה. סגן מפקד מל"י, אלוף-משנה יוחאי בן ישי, גיבש מודל של שיתוף פעולה עם המשטרה, עם פרקליטות מחוז דרום ועם המשטרה הירוקה, על בסיס המנגנון המשותף של צה"ל-שב"כ-משטרה ביהודה ושומרון נגד טרור ושב"חים.

 

בימים הקרובים צפויים השוטרים לרדת לשטחי האש יחד עם קציני צה"ל ולגבש דפוס פעולה אקטיבי שיכלול פשיטות במהלך התרגילים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל במהלך אימון בצאלים
צילום: רועי עידן
מומלצים